امار و اطلاعات

 
No Image
چشمه کوثر پيوند ثابت


چو اَعدا دید قاسم را که در گردن کفن دارد                             همه گفت از ره تحسین: عجب وجهِ حسَن دارد!

رُخَش چون پرتو افکن شد در آن وادی، فلک گفتا:                    خوشا حال زمین را، کو مَهی در پیرَهَن دارد!

لبش پژمرده، هم چون گل ز سوز تشنگی، امّا:                      تو گویی چشمه کوثر دراین شیرین دهن دارد!

چو بلبل شور انگیزد در آوازِ رَجَز خوانی                                  به شوق نوگلی کو در میانِ آن چمن دارد!

کشیده تیغ خون‌افشان ز ابرو در صف هَیجا(1)                        تو گویی ذوالفقار اندر کفِ خود، چون حَسَن دارد!

چنان آشوب افکند اندر آن صحرا ز خون‌ریزی                           پس از حَیدَر، نه در خاطر، دگر، چرخ کهن دارد!

چه بی ‌انصاف بودی آن جفا جویان سنگین ‌دل!                      چه جای نیزه و خنجر در آن سیمین بدن(2) دارد؟!

زِ هَر سو لشکر عُدوان هجوم آوَرْد چون ظلمت                        به صید شاهبازی، جمله گو: زاغ و زَغَن(3)، دارد!

فکندند از سَریرِ (4) زین، سلیمان ‌وار آن شه را                       بلی اندر کمین، دائم، سلیمان، اَهرِمَن دارد!

چو سَروِ قدِّ او، زینت، گلستانِ بلا را شد                                بگفتا: تابِ سُمّ اسب، کِی همچون بدن دارد؟!

مرا دریاب یا عَمّا! ز روی مَرْحَمَت اکنون!                                 که مرغ روح، شوق دیدن بابَم حسن دارد!

خَموش ای «ناصرالدّین شه»! یقینم شد که هر زهری             به جام آل حَیدَر سازد این چرخ کهن دارد!


نوشته: در: یکشنبه نوزدهم آبان 1392 |

 
بخشیدن را یاد بگیرید پيوند ثابت
باید بدانیم که به جای انتقام می توانیم کاری کنیم که نتیجه مثبت تری دارد و آن گفتن این که شما را می بخشم. بخشیدن به معنای تسلیم شدن نیست بلکه به این منظور است که این هم بگذرد. وقتی فرد آزاردهنده را می بخشید از نظر هیجانی دیگر به او پایبند نشده اید. بخشش شما را از کابوس فرد دیگری خلاص می کند و به شما امکان زندگی پسندیده و آرامی را می دهد.


ادامه اين مطلب را بخوانيد...

نوشته: در: جمعه هفتم تیر 1392 |

 
بازخوانی اسناد مقام "فاطمه" در روایات و احادیث معتبر پيوند ثابت

سوم جمادی الثانی وفات حضرت فاطمه(س) است. او که پدر؛"مادر خویش"می نامیدش، در زندگی خانه‌ای از عشق ساخت که انسان در قامت اسلام در آن تداوم یافت و در مرگ، مظلومیت خود و پیروان راستین اسلام را، به رخ تمامی تاریخ کشاند. در ذیل مروری اسنادی بر چرایی"فاطمه شدن" او داریم :


حضرت فاطمه (ع)

حضرت امیرالمؤمنین، علی (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «... ان الحسن والحسین سبطا هذه الامة وهما من محمد کمکان العینین من الراس واما انا فکمکان الید من البدن واما فاطمة فکمکان القلب من الجسد... ؛ (1) حسن و حسین علیهما السلام دو سبط این امت هستند، و آن دو برای محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم)  همانند دو چشم برای سرند، و من [برای محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم) همانند دست برای بدن هستم، و فاطمه علیها السلام [برای محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم) همانند قلب برای بدن است.»

پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم) از حضرت امیرالمؤمنین، علی (علیه‌السلام)  درباره حضرت فاطمه زهرا علیها السلام پرسیدند، حضرت پاسخ دادند: «نعم العون علی طاعة الله؛ (2) [فاطمه علیها السلام] خوب یاوری در راه اطاعت و بندگی خداست.»

امام صادق (ع) می‌فرمایند: «... فمن عرف فاطمة حق معرفت‌ها فقد ادرک لیلة القدر؛ (3)

هر کس به شناخت حقیقی فاطمه علیها‌السلام دست یابد، بی گمان شب قدر را درک کرده است.»


ادامه اين مطلب را بخوانيد...

نوشته: در: شنبه هفدهم فروردین 1392 |

 
ویژه نامه شهادت حضرت فاطمه(س) پيوند ثابت

باعرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س)برای مشاهده ویژه نامه  برروی بنرکلیک کنید


نوشته: در: دوشنبه پنجم فروردین 1392 |

 
ویژه نامه سال نو پيوند ثابت

نوشته: در: دوشنبه پنجم فروردین 1392 |

 
خانه تکانی آسان برای عید نوروز پيوند ثابت

درخشندگی پنجرها با سرکه

اسید استیک موجود در سرکه به طور موثر می تواند چربی ها و جرم های انواع سطوح را برطرف سازد و دیگر لازم نیست برای این کار از انواع مواد شوینده شیمیایی و سمی استفاده نمایید.علاوه بر این، اسید استیک هم چنین مانع از رشد کپک ها و باکتری ها می شود و از این رو سرکه از بروز آلودگی ها نیز بر روی سطوح جلوگیری می کند و سطوح برای مدت طولانی براق و تمیز باقی می مانند. از این رو استفاده از سرکه برای نظافت اکثر قسمت ها و سطوح ها توصیه می شود اما پنجره ها یکی از مهم ترین قسمت هایی هستند که با کمک سرکه می توانند بدرخشند و برق بزنند.

نحوه ی تمیز کردن پنجره ها با سرکه

ابتدا پنجره را گردگیری کنید و گرد و غبار را از روی سطح پنجره حذف نمایید تا سرکه بهتر بتواند اثر کند و محلول سرکه خانگی را بر یک منطقه کوچک روی شیشه پنجره اسپری کنید و اجازه دهید چند لحظه روی شیشه بماند تا اسید استیک روی شیشه اثر کند و روزنامه مچاله شده که تقریبا آغشته به سرکه است را روی شیشه بکشید. برای این که از دستمال یا دستمال
حوله ای استفاده نکنید زیرا ممکن است پرز بر جای بگذارد.

استفاده از سرکه برای نظافت قسمت های دیگر

کانتر: چون سرکه سبب مهار رشد باکتری و کپک ها می شود، ماده بسیار مناسبی برای نظافت و ضد عفونی کردن کانتر و سطوح داخل آشپزخانه است.
کفپوش: سرکه به عنوان یک تمیز کننده ارزان و طبیعی می تواند ماده مناسبی برای نظافت و براق کردن سطوح براق و صیقلی کف باشد.

قهوه ساز

محلول ضعیف سرکه می تواند براحتی لکه قهوه و چای را در خود حل و از بین ببرد.


ادامه اين مطلب را بخوانيد...

نوشته: در: سه شنبه پانزدهم اسفند 1391 |

 
علائم حتمی ظهور از زبان امام صادق(علیه السلام) پيوند ثابت
امام صادق(ع) آخرین منجی بشر حضرت مهدی‌(عج) را این گونه خطاب می‌کند: «ای آقای من! غیبت تو خواب را از من ربوده، بستر را برایم تنگ ساخته، روح و روانم را بی‌تاب کرده است.»
بار دیگر بغض غریبی گلوی عالم تشیع را می‌فشارد، ملائک در پس کوچه‌های مدینه در تشیع پیکر مردی شرکت‌ می‌کنند که محضرِ مبارکش، منبع فیض آسمانی بود و او اینک در محضر خداوند خویش شربت شهادت را نوشیده و در جوار جدش بزرگوارش قرار گرفته،‌ او از دست حکومت عباسی آسوده خاطر شده است، دیگر صادق آل الله نیست تا سجاده را از زیر پایش برکشند و او را با سر و پای برهنه به دربارِ جور برند، هر چند که بقیع، بقعه‌ای خاموش و تاریک است و آشنایی غریب با مزار بی‌چراغ را در خود جای داده است، اما با این حال خود مرثیه‌ای است بر غم غربت خویش. 
چه زیباست که ششمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت با اینکه خود یکی از ستارگان این کهکشان الهی است، خدمتگزاری به امام عصر را مایه مباهات و افتخار خود می‌داند و اینچنین از شرایط ظهور و علائم آن سخن می‌گوید و چنان از فراغ غیبت حضرت حجت گریه سر می‌دهد که دیگر اشکی بر چشمانش باقی نمانده است، به مناسبت سالگرد شهادت این امام همام در ذیل به برخی روایات ایشان در خصوص حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه‌ الشریف اشاره‌ای می‌کنیم:
*ابوبصیر از حضرت صادق(ع) روایت کرده که فرمودند: «مَا تَسْتَعْجِلُونَ بِخُرُوجِ الْقَائِمِ وَ الله مَا لِبَاسُهُ إِلَّا الْغَلِیظُ وَ مَا طَعَامُهُ إِلَّا الشَّعِیرُ الْجَشِبُ وَ مَا هُوَ إِلَّا السَّیْفُ وَ الْمَوْتُ تَحْتَ ظِلِّ السَّیْف»‏؛ «چگونه تعجیل در خروج و ظهور قائم(ع) دارید، پس به خدا سوگند که لباس او چیزی جز جامه‌های درشت و طعام او چیزی جز نان جو سخت نمی‌باشد و برنامه او چیزی جز شمشیر و مرگ در زیر سایه شمشیر نخواهد بود.»


ادامه اين مطلب را بخوانيد...

نوشته: در: پنجشنبه دهم اسفند 1391 |

 
ویژه نامه ولادت امام حسن عسکری(ع) پيوند ثابت

نوشته: در: دوشنبه سی ام بهمن 1391 |

 
لحظه انتقال ضريح مطهر امام حسين(ع) به حرم سیدالشهداء + فيلم پيوند ثابت
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ اولین ضریح بر قبر شریف امام حسین(علیه‌السلام) در سال 371 هجری قمری و به دستور «عضدالدوله دیلمی» نصب شد، از آن زمان تاکنون، این ضریح مقدس، در طول سالیان طولانی و اعصار گوناگون، تعویض یا دچار تغییرات گوناگون شده است.

حدود 200 سال پیش و در زمان شاهان قاجار، یک ضریح بزرگ برای حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام و یک ضریح کوچک‏تر در کنار آن برای حضرت علی‏‌اکبر علیه‌السلام نصب شد که این دو ضریح در کنار هم، حالت شش‏‌گوشه پیدا کرد؛ سپس "شیعیان بـُهره" ـ گروهی از شیعیان اسماعیلی که در هند مرکزیت دارند ـ در ضریح جدیدتری که ساختند، این دو ضریح را با یکدیگر تلفیق كرده و آن را به شکل یک ضریح متصل شش‏‌گوشه درآوردند. همان ضریح هنوز بر مضجع مقدس قرار دارد.

از زمان نصب آن ضریح تا امروز، حدود سه ربع قرن می‏‌گذرد و در حال حاضر پس از گذشت سال طولاني، این افتخار نصیب شیعیان اثنی‏‌عشری ایران اسلامی شد تا بار دیگر ارادت و اخلاص خود را به امام مظلومان حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام نشان دهند و ضریح جدید را آنان برای قبله‏‌گاه عاشقان بسازند و نصب كنند.

کشورهای زیادی متقاضی تقبل ساخت این ضریح مقدس بودند مثل بحرین، کویت و  هند که اتفاقاً صنعت ضریح‏‌سازی هم دارند اما كشورمان با اصرار فراوان و بعد از یک سال پیگیری موفق شد این افتخار را نصیب شیعیان ایران کند.
در طراحی و ساخت این ضریح مقدس، برای اولین بار از مهندسین مختلف رشته‏‌های عمران و معماری استفاده شد؛ این ضریح مطهر در مدت چهار سال بدست هنرمندان برجسته کشورمان و با طراحی و نظارت استاد محمود فرشچیان ساخته شد. 

مشخصات این ضريح مطهر عبارت است از: مساحت پلان: 22/86 متر مربع ـ ابعاد طول و عرض: 04/5 در 34/7 متر ـ ارتفاع 94/4  متر ـ تعداد پنجره :20 ـ وزن سازه چوبی :5500 کیلوگرم ـ وزن کل ضریح پس ‌از نصب قطعات فلز: 12 تن و برای ساخت اين ضریح مطهر بیش از 100 کیلوگرم طلا و دو تن نقره بکار رفته است.


سرانجام در آستانه فرا رسیدن ماه محرم امسال ضریح جدید حرم مطهر حضرت امام حسین(ع) پس از اتمام مراحل ساخت و پس از بدرقه شهر به شهر در كشورمان به عراق منتقل شد.


فيلم لحظه انتقال ضريح مطهر امام حسين(ع) به داخل حرم را در اين بخش مشاهده مي‌كنيددر ادامه خاطره‌اي از محمود پارچه‏ باف؛ مدیر پروژه ضریح مطهر امام حسین(علیه‌السلام) آمده است: "یک روز پیرزنی به کارگاه آمد که از ظاهرش معلوم بود آدم فقیری است. حالت عجیب و خاصی داشت؛ بطوریکه همه مشغول تماشای او شدند، پابرهنه وارد کارگاه شد و دو رکعت نماز خواند و گفت: «من می‏خواهم حاصل یک سال دسترنج خود را که از دوختن گونی به دست آورده‌‏ام به این ضريح مقدس تقدیم کنم». این پیرزن برای دوختن هر گونی 100 تومان دستمزد می‏‌گرفت و جمعاً مبلغ 46400 تومان وجه نقد به این طرح اهدا کرد. رفتار این پیرزن و حالات معنوی او طوری بود که احساسات همه را برانگیخته بود طوری که همیشه این خاطره در ذهن من هست."


نوشته: در: دوشنبه دوم بهمن 1391 |

 
اعدام یک متهم با شمشیر در عربستان+ فیلم(+18) پيوند ثابت
صحنه و مراحل اعدام یک متهم با شمشیر در عربستان سعودی دیدن این فیلم برای افراد زیر 18 سال، کهنسالان و بیماران قلبی توصیه نمی شودنوشته: در: دوشنبه دوم بهمن 1391 |

 
اعدام تفریحی سربازان اسیر + فیلم(+18) پيوند ثابت
فیلمی از قساوت و جنایت وحشتناک طالبان در اعدام تفریحی سربازان اسیر پاکستانی دیدن این فیلم برای افراد زیر 18 سال، کهنسالان و بیماران قلبی توصیه نمی شود.نوشته: در: دوشنبه دوم بهمن 1391 |

 
یارسول الله پيوند ثابت

رحلت پیامبرگرامی اسلام محمدمصطفی(ص)وشهادت امام حسن مجتبی(ع) وشهادت امام رضا(ع)

رابه تمام عاشقان ودوست داران اهل بیت تسلیت میگوئیم.

 

 برای دیدن کلیپ فلش پیامبر اکرم (ص) کلیک کنیدنوشته: در: سه شنبه نوزدهم دی 1391 |

 
علوم اسلامی به عنوان رشته دانشگاهی در آلمان دانشجو می پذیرد پيوند ثابت
در شهرهای آلمان، امکان تحصیل در زمینه علوم اسلامی فراهم شده است. تعداد متقاضیان برای ثبت نام در دانشگاه مونستر قابل توجه بود؛ 400 متقاضی و فقط 150 نفر ظرفیت پذیرش.

به گزارش واحد ترجمه شبکه قرآن و معارف سیما به نقل از «Die Tageszeitung»، وضو خانه و نمازخانه در یک دانشگاه آلمانی، منظره نادری ست. در وسط طبقه جدید دانشگاه اسنابروک، اتاقی فرش شده وجود دارد، که در جلوی آن، بر روی زمین، حوضی سرامیکی و سفید رنگی قرار دارد، برای شست و شوی پاها، قبل از ورود و عبادت.
دانشگاه مونستر (Münster) در ایالت «نردراین- وستفالن» (Nordreihn-Westfalen) همراه با دانشگاه اسنابروک (Osnabrück) در ایالت نیدرساکسن (Niedersachsen)، بزرگترین مرکز از میان چهار مرکز دانشگاهی در زمینه علوم اسلامی، در آلمان، را شکل می دهند. 
ایجاد رشته علوم اسلامی در دانشگاه های مختلف این کشور، نشان دهنده آن است که اسلام در جامعه آلمان در حال جا افتادن است. رائوف سیلان (Rauf Ceylan)، پروفسور علوم دینی در اسنابروگ می گوید: «ورود اسلام به فضای آکادمیک آلمان، در قالب رشته ای دانشگاهی، قدمی است در راستای به رسمیت شناختن اسلام.»
تعداد متقاضیان برای ثبت نام اولین ترم، که اکتبر گذشته شروع شد، قابل توجه بود. 400 متقاضی و فقط 150 نفر ظرفیت پذیرش در دانشگاه مونستر. وضعیت در دانشگاه اسنابروک مشابه است، ظرفیت پذیرش محدود، اما تعداد متقاضیان بسیار است. خانم ها به وضوح اکثریت را دارند. یکی از آنها «دعا زیتون» (Dua Zeitun) است. «من اینجا متولد و بزرگ شده ام. دوست دارم دینم، اسلام، به رسمیت شناخته شود. دعا 33 سالش است و در مدرسه کاتولیک یکی از روستاها، حوالی اسنابروک به عنوان کارشناس برنامه ریزی مشغول به کار است و هنگام بازدید دانش آموزان از کلیسای جامع کاتولیک و مسجد چند ملیتی محل، به عنوان راهنما فعالیت می کند. این خانم لیسانس رشته الهیات(اسلامی) دارد و مادر سه فرزند است؛ وی امیدوار است فعالیت های خودش را در کلیسا و جامعه گسترش دهد. دعا می گوید: «به عنوان کارشناس علوم دینی دوست دارم، در مدارس و سایر موسسات سهم خودم را برای فراهم نمودن زمینه همزیستی بهتر افرادِ دارای عقاید مختلف را، ایفا کنم.»
طرح وارد کردن درس تعلیمات دینی اسلامی به نظام آموزشی مدارس آلمان، چندی ست در حال توسعه است. اما برای آموزش معلمان مورد نیاز برای ارائه این درس، آلمان با کمبود نیروی متخصص روبروست. گذشته از این برای فارغ التحصیلان علوم اسلامی موقعیت های شغلی بهتری در وزارت خانه ها، موسسات آموزشی و انجمن های اسلامی وجود خواهد داشت.
دولت آلمان سالانه در زمینه ایجاد کرسی های استادی، برگزاری کنفرانس ها و همکاری های بین المللی- مانند همکاری با دانشگاه الازهر قاهره و دانشکده های الهیات در ترکیه، بوسنی و هرزگوین، حدود شش میلیون یورو هزینه می کند. 20 میلیون دیگر به سایر مراکز دانشگاهی از این نوع، در تبینگن (Tübingem)، فرانکفورت، گیسن (Giessen)، ارلانگن (Erlangen) و نرنبگرگ (Nürnberg) اختصاص پیدا می کند.


نوشته: در: یکشنبه هفدهم دی 1391 |

 
پيوند ثابت

پنجم صفر؛ شهادت حضرت رقیه (س)

روز پنجم ماه صفر مصادف است با روز شهادت حضرت رقیه (س) در خرابه شهر شام. کودکی که هنوز انگار صدای درخواست پدر از سوی وی، در کوچه پس‌کوچه‌های تاریک تاریخ بشری به گوش می‌رسد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رخدادهای پیرامون واقعه کربلا در پنجم صفر سال 61 هجری قمری به شرح زیر است:

شهادت حضرت رقیه (س)

در روز پنجم ماه صفر سال 61 ه.ق، حضرت رقیه (س) مظلومانه به شهادت رسید. نام شریفش «رقیه»، «فاطمه» و «زینب» و پدرش حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و مادرش ام‌اسحاق است.

ولادت آن حضرت در مدینه بود و در سن سه سالگی یا بیشتر در محرم 61 هجری با پدر بزرگوارش به کربلا آمد. قبل از روز عاشورا بارها مورد تفقد و دلجویی حضرت اباعبدالله (ع) قرار گرفت تا آنجا که آن حضرت به خواهرشان حضرت زینب (س) در مورد وی سفارش کردند.

حضرت رقیه (س) بعد از شهادت امام حسین (ع)، اهل بیت (ع) و اصحاب ایشان در صحرای کربلا، همراه با اسرا به کوفه و شام برده شد و در مسیر چهل منزل راه شهر شام، رنج‌های فراوانی دید.

در شام بعد از دیدن سر نورانی پدر با پیشانی شکسته در خرابه، آن‌قدر ناله زد و گریست تا به ملکوت اعلا پیوست و بدن شریف آن حضرت را شبانه دفن کردند.

از کهن‌ترین منابعی که نام آن حضرت با لفظ "رقیه" یاد شده است، قصیده سیف بن عمیره نخعی کوفی از اصحاب امام جعفر صادق(ع) و امام موسی کاظم (ع) است.

شواهد و مدارک درباره وجود شریف آن حضرت و استقرار قبر آن حضرت در مکان فعلی حرم مطهر ایشان همراه با معجزات و کراماتی از آن مظلومه بسیار است.

منابع:

تقویم شیعه، عبدالحسین نیشابوری، انتشارات دلیل ما، 1387


نوشته: در: چهارشنبه بیست و نهم آذر 1391 |

 
پيوند ثابت

بعد از واقعه عاشورا و اهل بیت امام حسین(ع)

یکی از بزرگ‌‎ترین فجایع بشری در 10 محرم سال 61 هجری‌قمری در سرزمین کربلا توسط امویان به وقوع پیوست. هنوز نیم قرنی از رحلت پیامبر اسلام سپری نشده بود که فرزند دختر آن بزرگوار را امت خودش به دستور کسی که جانشین ظاهری آن حضرت بود به شهادت رساندند و فجایع عظیم دیگری از جمله بریدن سر کشته‌ها و غارت اموال و به اسارت گرفتن اهل‌بیت(ع) مبادرت ورزیدند.

به گزارش نامه به نقل از مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات، سال 61 هجری‌قمری، عصر روز دهم محرم لشکر یزید بعد از اینکه امام حسین(ع) را به شهادت رساند به دستور فرماندهان خود دست به غارت و آتش زدن خیمه‌ها و آزار و اذیت خاندان نبوت زدند، آن نامردمان به سوی خیمه‌های حرم امام حسین(ع) روی آوردند و اثاث و البسه و شتران را به یغما بردند و گاه بانویی از آن اهل‌بیت پاک با آن بی‌شرمان بر سر جامه‌ای در کشمکش بود و عاقبت آن لئیمان جامه را از او می‌ربودند.

دختران رسول خدا(ص) و حریم او از خیمه‌ها بیرون آمده و می‌گریستند و در فراق حامیان و عزیزان خود شیون و زاری می‌نمودند.

بعد از این اهل‌بیت را با سر و پای برهنه و لباس به یغما رفته به اسیری گرفتند و آن بزرگواران به سپاه دشمن می‌گفتند که ما را بر کشته حسین(ع) بگذرانید. چون اهل‌بیت(ع) نگاهشان به کشته‌ها افتاد فریاد کشیدند و بر صورت خود زدند.

بعد از این قضایا عمر سعد ملعون در میان یارانش جار کشید: چه کسی است که اسب بر پشت و سینه حسین(ع) بتازد! 10 کس داوطلب شدند و تن حسین(ع) را با سم اسبان لگدکوب کردند.

و همان عصر عاشورا بود که عمر سعد سر مبارک امام حسین(ع) را با خولی بن یزید اصبحی و حمید بن مسلم ازدی نزد عبیداله بن زیاد به کوفه فرستاد و سرهای یاران و خاندان او را جمع کرده و 72 سر بود و به همراهی شمر بن ذی‌الجوشن و قیس بن اشعث به کوفه فرستاد. سپس کشته‌های خودشان را پیدا کرده دفن نمودند ولی جنازه بی‌سر و زیر پای اسبان لگدکوب شده امام حسین(ع) و یارانش تا روز دوازدهم محرم عریان در بیابان کربلا بود تا اینکه توسط قبیله بنی‌اسد و به راهنمائی امام سجاد(ع) دفن شدند.

شب یازدهم محرم را گویا اسرای اهل‌بیت(ع) در یک خیمه نیم‌سوخته سپری نمودند در این رابطه در مقاتل چیزی از احوال اهل‌بیت(ع) نقل نشده ولی می‌توان تصور کرد که چه شب سختی را بعد از یک روز پر سوز و از دست دادن عزیزان و غارت اموال و اسارت و سوختن خیمه‌ها و اهانت‌ها و… داشته‌اند.

عمر سعد ملعون در روز 11 محرم دستور کوچ از کربلا به سوی کوفه را می‌دهد و زنان و حرم امام حسین(ع) را بر شتران بی‌جهاز سوار کرده و این ودایع نبوت را چون اسیران کفار در سخت‌ترین مصائب و هُموم کوچ می‌دهند. در هنگام حرکت از کربلا عمر سعد دستور داد که اسرا را از قتلگاه عبور دهند.

قیس بن قره گوید: هرگز فراموش نمی‌کنم لحظه‌ای را که زینب دختر فاطمه(س) را بر کشته بر خاک افتاده برادرش حسین عبور دادند که از سوز دل می‌نالید. و امام سجاد(ع) می فرماید: … من به شهدا نگریستم که روی خاک افتاده و کسی آنها را دفن نکرده، سینه‌ام تنگ شد و به اندازه‌ای بر من سخت گذشت که نزدیک بود جانم بر آید و عمه‌ام زینب وقتی از حالم با خبر شد مرا دلداری داد که بی‌تابی نکنم. (گویا اسرای کربلا را دوبار به قتلگاه می‌آورند، یک دفعه همان عصر روز عاشورا بعد از غارت خیام و به درخواست خود اسرا و یک بار هم در روز یازدهم محرم هنگام کوچ از کربلا و به دستور عمر سعد و این کار عمر سعد شاید به خاطر این بود که می‌خواست اهل‌بیت(ع) با دیدن جنازه‌های عریان و زیر آفتاب مانده شکنجه روحی به اسرا داده باشد)

بعد از اینکه روز یازدهم محرم اسرا را از کربلا حرکت دادند به سوی کوفه به خاطر نزدیکی این دو به هم روز 12 محرم اسرا را وارد شهر کوفه نمودند، گویا شب دوازدهم را اسرا در پشت دروازه‌های کوفه و بیرون شهر سپری کرده باشند در اثر تبلیغات عبیدالله بن زیاد علیه امام حسین(ع) و خارجی معرفی کردن آن حضرت مردم کوفه از این پیروزی خوشحال می‌شوند و جهت دیدن اسرا به کوچه‌ها و محله‌ها روانه می‌شوند و با دیدن اسرا شادی می‌کنند.

ولی با خطابه‌هایی که امام سجاد(ع) و خانم زینب(س) و سایرین از اسرا ایراد می‌کند و خودشان را به کوفیان و مردم می‌شناسانند و به حق بودن قیام امام حسین(ع) اذعان می‌کنند شادی کوفیان را به عزا تبدیل می‌کنند. در طول مدتی که در کوفه و در میان مردم به عنوان اسیر جنگی حرکت می‌کردند سرها بالای نیزه بود و اسرا در کجاوه‌های جا داده شده بودند و آنان که خیال می‌کردند اسرا از خارجیان هستند و بر خلیفه یزید عاصی شده‌اند، جسارت و اهانت می‌کردند، عده‌ای هم از نسب اسرا سوال می‌کردند با این وضع وارد دارالاماره می‌شوند و در مجلس عبیدالله بن زیاد که حاکم کوفه و باعث اصلی شهادت امام حسین(ع)، این ملعون جلوی چشم اسرا و مردم با چوب‌دستی به سر مبارک می‌زد و خود را پیروز میدان قلمداد می‌کرد و کشته شدن امام حسین(ع) را خواست خدا قلمداد می‌‌نمود. ولی با جواب‌های که از جانب خانم زینب و امام سجاد(ع) می‌شنید بیشتر رسوا می‌شد.

در خبرها آمده که ابن زیاد بعد از آنکه یک روز (یا چند روز بنا به روایتی) سرها را در کوچه‌ها و محله‌های کوفه گردانید، آنها را به شام نزد یزید بن معاویه فرستاد و بعد از آن اسرا را به سرپرستی مخضر بن تعلبه عائذی و شمر بن ذی‌الجوشن به شام روانه کرد. دستور داد که امام سجاد(ع) را با غل جامعه دست‌ها را بر گردن بستند و سوار بر شتر بی‌جهاز به سوی شام حرکت دادند. مدتی که اسرا از کوفه و شام در حرکت بودند را منابع ذکر نکردند چه وقایعی اتفاق افتاده و تنها به برخی بی‌ادبی‌های حاملین سرهای مبارک از قبیل شراب اشاره دارند و در طول مسیر از شهرهای مختلف گذر می‌کردند.

نقل شده که اهل‌بیت(ع) را سه روز پشت دروازه‌های دمشق نگه داشتند تا شهر را آذین‌بندی کنند و آماده برای جشن و شادی نمایند. در بیشتر منابع نقل شده که روز اول صفر سر امام حسین(ع) را همراه کاروان اسرا وارد دمشق کردند. واقعه دلخراشی که برای اسرا اتفاق افتاد این بود که علی‌رغم خواست آن بزرگواران مبنی بر ورود به شهر از جای خلوت و بطور جداگانه از سرهای مبارک ولی شهر ملعون دستور داد سرها جلوی کاروان اسرا و از دروازه ساعات که جمعیت انبوهی تجمع کرده بودند وارد کنند، و مردم غافل شام که از حقیقت ماجرا بی‌خبر بودند با مشاهده کاروان شادی و هلهله می‌کردند و بر سرها اهانت می‌نمودند.

سفر شام برای اهل‌بیت(ع) امام حسین(ع) بسیار تلخ و مصیبت‌های دوران اسارت در این دیار، برایشان از سخت‌ترین مصیبت‌ها بوده است. وقتی از امام سجاد(ع) پرسیدند در سفر کربلا، سخت‌ترین مصیبت‌های شما کجا بود، سه بار فرمودند: «الشام، الشام، الشام».

در شام نیز اسرای آل محمد(ص) را در حالی که به ریسمان بسته شده بودند، به مجلس یزید وارد کردند، وقتی بدان حال در پیش روی یزید ایستادند، سر امام(ع) را در برابر یزید می‌گذارند و این صحنه از سوزناک‌ترین صحنه‌هایی است که برای امام سجاد(ع) و خانم زینب اتفاق می‌افتد. چرا که یزید ملعون بر سر امام(ع) توهین کرده و شماتت می‌کند و با قرائت اشعاری خود را پیروز میدان می‌داند و به مردم اجازه حضور می‌دهد و در آن مجلس به لب‌های مقدس امام(ع) جلوی چشم اسرا خیزران می‌زند.

گویا در این مجلس است که یک مرد شامی به خود اجازه می‌دهد و این جسارت بزرگ را می‌کند. دختر امام حسین(ع) به نام فاطمه(س) را از یزید به کنیزی می‌خواهد و با پاسخ تند دختر امام(ع) و خانم زینب روبرو می‌شود و بعد از گفتگویی میان حضرت زینب و یزید، خانم زینب خطبه‌ای در مجلس یزید ایراد می‌کنند و شجاعانه به اعمال پلید یزید اشاره می‌کند و یزید را در مجلس خود رسوا و خار می‌کند.

اسرا در مدتی که در شام بودند بنابر روایتی در یک خرابه صورت زندانی نگهداری می‌شدند و در این مدت یزید ملعون چندین مرتبه خواست که امام سجاد(ع) را شهید کند که خانم زینب مانع می‌شدند.

در مقاتل آمده که یزید خطیبی خواست که در اجتماع مردم صحبت کند و از یزید و معاویه ستاش کند و به امام علی(ع) و فرزندان آن حضرت جسارت کند و در رابطه با پیروزی ظاهری یزید به اصطلاح سخنرانی کند و خطیب ایراد سخن کرد و اوامر یزید را اجرا نمود و به ذم امام حسین(ع) پرداخت در این حین امام سجاد(ع) فرمود: ای یزید! به من اجازه بده بالای این چوب‌ها روم (منظور میزی بود که خطیب شامی روی آن صحبت می‌کرد) تا چند کلمه‌ای صحبت کنم که موجب خشنودی خداوند و اجر و ثواب حضار باشد. یزید نپذیرفت. ولی مردم اصرار کردند تا امام(ع) به منبر رفت، امام(ع) خطبه‌ای خواند بعد از حمد و ثنای خدا خود را معرفی کردند، که اصل و نسبشان کیست به ماجرای کربلا و اسیری خود اشاره فرمودند. در مجلس غوغایی بر پا شد و همه علیه یزید همهمه می‌کردند یزید از مؤذن خواست که اذان بگوید. ولی امام(ع) از این اذان هم علیه یزید استفاده کرده و یزید را رسوا نمود.

از جمله وقایعی که برای اسرای اهل‌بیت(ع) در شام اتفاق افتاد بنا به گفته برخی منابع وفات دختر سه ساله امام حسین(ع) است. از کامل بهائی نقل شده اهل‌بیت(ع) شهادت پدران را از کودکان خردسال پنهان می‌داشتند، و به آنها می‌گفتند که پدر شما سفر کرده، تا اینکه شبی دختری از امام حسین(ع) به نام رقیه از خواب بلند می‌شود و بهانه بابا را می‌گیرد و ضجه و ناله می‌کند و همه اهل خرابه با این کودک همنوا می‌شوند تا اینکه سر امام(ع) را در طشتی می‌آورند. خانم رقیه سر را به بالین گرفته و با آن سر درد دل می‌کند. بعد از مدتی دیدند که سر به یک طرف افتاد و کودک هم طرف دیگر او را حرکت دادند. دیدند که جان به جان آفرین تسلیم کرده.

بعد از اینکه مردم شام بوسیله خطابه‌های حضرت زینب و امام سجاد(علیهما‌السلام) شناخت کامل از اسرای اهل‌بیت(ع) یافتند یزید تحت فشار افکار عمومی و جهت جلوگیری از رسوائی بیشتر سه پیشنهاد از امام سجاد(ع) را خواست، اینکه سر امام حسین را پس دهد، چیزهائی که غارت شده برگردانند، اسرا را در صورت کشتن امام سجاد(ع) با یک فرد امین به مدینه روانه کند. ولی یزید سر امام(ع) را پس نداد و از کشتن امام(ع) منصرف شد و پیراهن کهنه امام حسین(ع) را با مقداری پول پس داد. و اجازه داد که اسرای اهل‌بیت(ع) در شام برای شهدای کربلا عزاداری کنند.

بعد از اینکه مدتی اسرا در شام مقیم بودند یزید از فتنه مردم بیمناک شده و از نعمان بن بشیر، که قبلا امیر کوفه بود، خواست فردی پارسا و امین همراه اسرا آنها را بنا به خواست خودشان روانه مدینه نماید. راوی می‌گوید: هنگامی که اهل و عیال امام حسین(ع) از شام برگشتند و به عراق رسیدند از راهنمای کاروان خواستند که آنها را از راه کربلا عبور دهد و ایشان قبر امام حسین(ع) را زیارت کنند و چند روزی بعد از رسیدن به کربلا مشغول عزاداری و سوگواری برای امام(ع) و شهدای کربلا بودند.

گویا خروج اسرا از شام به طرف مدینه در بیستم صفر 61 بوده یعنی مدت 20 روز از ورود به شام تا خروج از آن طول کشیده، بعد از زیارت قبور شهدای کربلا راهی مدینه شدند و بالاخره زینبی که با برادران و اقوام خویش از مدینه خارج شده بود بدون برادر و خویشان و با رنج سفر و داغ شهداء و مصیبت‌هایی که در طول این مدت دیده بود وارد مدینه شد.نوشته: در: چهارشنبه بیست و نهم آذر 1391 |

 
پيوند ثابت
یک استفتا درباره خمس شیعیان بحرین
به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از شیعه آنلاین، آیت الله سید "محمدتقی مدرسی" از مراجع تقلید شیعیان که مقلدین زیادی نیز در کشور بحرین دارد، در جدید ترین فتوایی که صادر کرد به شیعیان بحرین اجازه داد که با توجه به اوضاع جاری در کشور بحرین، خمس خود را برای کمک به نیازمندان و زخمی ها هزینه کنند.

متن پرسش استفتاء کنندگان و پاسخ  آیت الله مدرسی به شرح ذیل است:

پرسش:

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک آیت الله سید محمدتقی مدرسی (دام ظله)
السلام عليکم ورحمة الله و برکاته..

ابتدا بخاطر موضع گیری های شرافتمندانه جنابعالی در قبال اوضاع جاری در کشور بحرین و ظلم و ستمی که این روزها علی ملت ما اعما می شود، سپاسگذاریم.

ما گروهی از مقلدان جنابعالی در کشور بحرین هستیم. می خواهیم نظر حضرتعالی در مورد خرج کردن حقوق شرعی و خمس شیعیان در بحرین که این روزها نیاز شدیدی به آن در کشورمان وجود دارد، را جویا شویم.

پاسخ:

بسم الله الرحمن الرحیم – مانعی ندارد که این حقوق شرعی و خمس در راه کمک به مستمندان و درمان زخمی ها و نصرت مظلومان هزینه شود، و الله مستعان.

محمدتقی المدرسی
کربلاء المقدسة
14 ربيع الثاني/1432 هـ

نوشته: در: سه شنبه نهم فروردین 1390 |

 
پيوند ثابت
حمایت سوریه از لشکرکشی عربستان به بحرین
شکی نیست که سوریه به برقراری امنیت و ثبات در بحرین اهتمام می ورزد، لذا در مذاکرات خود بر این موضوع تمرکز کرد، و معتقدم که به یک بستر مشترک رسیدیم که می توان براساس آن آینده ای را ساخت که در بیانیه مطبوعاتی مشترک تجلی یافت، و در آن بر التزام سوریه و ایران به حاکمیت و استقلال کشور برادر بحرین، حمایت از امنیت و ثبات در آن و همچنین دعوت به گفتگوی سازنده به عنوان راه درست برای پاسخ به انتظارات مردم بحرین و تقویت وحدت ملی آنها تاکید شد.
سوریه در نخستین واکنش رسمی به لشکرکشی نیروهای سعودی به بحرین، تاکید کرد که این نیروها اشغالگر نیستند.

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از شبکه العالم، ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط در باره ورود نیروهای موسوم به "سپر جزیره" به بحرین گفت: توافقنامه هایی که براساس آن نیروهای سپر جزیره تشکیل شده است وهمچنین توافقنامه های مشترک شورای همکاری خلیج فارس مبنای قانونی دارد، و همچنین موافقت بحرین با ورود این نیروها به آن مبنای قانونی مشروعیت می بخشد، و درنتیجه این نیروها، اشغالگر نیستند بلکه درقالب یک طرح اعزام شده اند.

معلم درباره احتمال تاثیر منفی این موضعگیری سوریه بر روابط با ایران، خاطرنشان کرد: اولا، روابط سوریه و ایران روابطی راهبردی است و دوما، ما معتقدیم که این روابط درخدمت امنیت و ثبات منطقه است و سوما، ما بخشی از امت عربی هستیم و در راستای روابط بهتر بین ایران و جهان عرب کار می کنیم و این امر بیان روشن موضع سوریه، و همزمان احترام به موضع ایران را ایجاب می کند.

معلم که پنجشنبه گذشته در سفری به ایران با شماری از مسئولان ایرانی درباره تحولات منطقه بحث و تبادل نظر کرد، درپاسخ به سوالی درباره این سفر و نتایج مذاکرات انجام شده، گفت که او پیام اسد درباره تحولات کنونی بویژه بحرین را برای دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران منتقل کرده است.

المعلم افزود که این موضوع در جریان جلسه مذاکراتش با سعید جلیلی مشاور امنیت ملی ایران در وزارت خارجه این کشور بحث و بررسی شده است.

وزیر امور خارجه سوریه این مذاکرات را "سازنده و نشات گرفته از بستر روابط راهبردی" برشمرد.

وی افزود: شکی نیست که سوریه به برقراری امنیت و ثبات در بحرین اهتمام می ورزد، لذا در مذاکرات خود بر این موضوع تمرکز کرد، و معتقدم که به یک بستر مشترک رسیدیم که می توان براساس آن آینده ای را ساخت که در بیانیه مطبوعاتی مشترک تجلی یافت، و در آن بر التزام سوریه و ایران به حاکمیت و استقلال کشور برادر بحرین، حمایت از امنیت و ثبات در آن و همچنین دعوت به گفتگوی سازنده به عنوان راه درست برای پاسخ به انتظارات مردم بحرین و تقویت وحدت ملی آنها تاکید شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره منظور از "گفتگو" در بیانیه یاد شده چه نوع گفتگویی است، اظهار داشت: منظور گفتگویی است که پادشاه بحرین خواهان آن شد، و ولیعهد خود را مامور اجرای آن با رهبران مخالف بحرینی کرد.

وزیر امور خارجه سوریه درباره نقشی که سوریه می تواند در سایه تضاد زیاد بین موضع اعراب و ایران درباره وضعیت بحرین بازی کند، گفت: ما همه تلاش ممکن را برای ایحاد بستری محکم از تفاهم بین اعراب وایران انجام می دهیم.

ولید المعلم درباره سفر هفته گذشته عبدالعزیز بن عبدالله مشاور پادشاه سعودی به سوریه و پیام ملک عبدالله برای بشار اسد گفت: بی شک سفر عبدالعزیز بن عبدالله بیانگر عمق روابط سوریه و عربستان است.

وی روابط سوریه وعربستان را "راهبردی" توصیف کرد و گفت: بیماری پادشاه عربستان تماس ها را کم کرد، و درنتیجه برخی گمان کردند که رکودی (در تماسها) صورت گرفته است اما باید یادآور شوم که تماس های تلفنی گاهی اوقات در آن دوره انجام می شد.

وی افزود: روابط سوریه و عربستان راهبردی است و تفاهم موجود بین بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سنگ زیربنای ثبات منطقه به شمار می آید. 
 

نوشته: در: پنجشنبه چهارم فروردین 1390 |

 
پيوند ثابت
تصاوير دسته گل عربستان سعودی در بحرین

نیروهای وابسته به رژیم حاکم در این کشور حتی پس از بازداشت برخی معترضان، در حالی که آنان هیچ سلاحی در دست نداشته اند، آنان را به نیروهای عربستانی تحویل می دهند تا سر و جمجمه آنها را مستقیما مورد هدف قرار داده و متلاشی کنند.

به گزارش شیعه آنلاین، (بخاطر انتشار چنین تصاویری از کاربران عذرخواهی می کنیم) عصر امروز خبرنگار افتخاری ما در منامه پایتخت بحرین خبر داد که نیروهای تک تیرانداز وابسته به رژیم منفور حاکم در بحرین که این روزها در کنار خود نیروهای دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس مانند نیروهای ارتش عربستان سعودی و امارات متحده عربی را می بینند، در اقدامی ددمنشانه سر و جمجمه معترضان را مورد هدف قرار می دهند.

گفته می شود جدید ترین قربانی این گونه جنایت ها، جوانی به نام "احمد فرحان" بوده که عصر امروز مورد هدف تیراندازی مستقیم از ناحیه سر قرار گرفت. روز گذشته نیز یک جوان معترض از فاصله دو متری، در حالی که هیچ گونه سلاح سرد یا گرمی هم حمل نمی کرد و تسلیم نیروهای ارتش رژیم بحرین شده بود، در اقدامی ناجوانمردانه توسط آنان مورد هدف قرار گرفت و جا در جا به شهادت رسید.

وی در ادامه افزود: هدف از این کار وقیحانه و ضد بشری ایجاد رعب در دل معترضان جهت ترک میدان اللولوء و دیگر مناطق و رفتن به منازل و پایان دادن به اعتراضات است اما به رغم این کشتار وحشیانه، معترضان که اکثریت آنها از شیعیان هستند نه تنها دست از اعتراض برنداشته بلکه بر ادامه مقاومت تا دستیابی به اهداف قانونی و شرعی خود که اصلی ترین آن سقوط رژیم ظالم و ستمکار "آل خلیفه" است، پا فشاری می کنند.

در پی تیراندازی مستقیم به سر و جمجمه این معترضین، "مرکز حقوق بشر بحرین" این جنایت را به شدت محکوم کرده و خواستار تعقیب قضایی عاملان و کشاندن آنان به دادگاه های بین المللی شد.

برخی اخبار رسیده از بحرین نیز حاکی از آن است که نیروهای وابسته به رژیم حاکم در این کشور حتی پس از بازداشت برخی معترضان، در حالی که آنان هیچ سلاحی در دست نداشته اند، آنان را به نیروهای عربستانی تحویل می دهند تا سر و جمجمه آنها را مستقیما مورد هدف قرار داده و متلاشی کنند.

گفتنی است حدود دو هفته پیش نیز در حادثه ای مشابه جمجمه یک مرد میانسال بحرینی توسط نیروهای ارتش بحرین متلاشی شده بود.

در پايان لازم به يادآوري است که چندی پیش نیز در خبری اعلام کرده بودیم که نیروهای وابسته به ارتش رژیم بحرین با استفاده از بمب های خوشه ای که از نظر قوانین بین المللی از سلاح های ممنوعه استفاده به شمار می رود، شیعیان متحصن در نزدیکی میدان اللولوء را مورد حمله قرار داده اند.


۲۴/۱۲/۱۳۸۹

نوشته: در: چهارشنبه بیست و پنجم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت
واکنش شدید حضرت آیت الله وحید به ترویج مسیحیت

بعد از پایان درس، چند طلبه انگشت شمار که دچار سوء تفاهم شده بودند اعتراضاتی را نسبت به ایشان داشتند و این در حالی بود که ماجرا ، صرفاً ناظر به ترویج مسیحیت در کشور بوده است و نه مسائل سیاسی داخلی و نظایر آن.
به گزارش شیعه آنلاین، سخنان انتقاد آمیز حضرت آیت الله وحید خراسانی در جمع شاگردانشان در مسجد اعظم قم، با واکنش چند طلبه مواجه شد و این امر باعث شد برخی ذهنیت های خاص با اهداف سیاسی ویژه از آن به وجود آید.

یکی از روحانیون حاضر در جلسه درس حضرت آیت الله وحید در این باره به خبرنگار عصرایران گفت: اصل بحث ایشان متوجه تبلیغ مسیحیت در ایران بود که باعث نگرانی و ناراحتی این مرجع تقلید شده بود به گونه ای که تصریح داشتند حتی آمار جوانانی که در شهر مقدس قم ، به دین مسیحیت گرویده اند را نیز در اختیار دارند.

حضرت آیت الله وحید در ادامه با انتقاد شدید از مسؤولان و دستگاه های به خاطر آن که خود را درگیر مسائل غیر مهم کرده اند و از این قبیل موضوعات غافل اند به آنها هشدار دادند که دیگر در این باب کوتاهی نکنند.

ایشان همچنین با اشاره به تلاش های هدفمندی که از سوی پاپ برای ترویج مسیحیت در ایران صورت می گیرد، واتیکان را تهدید به افشاگری هایی کردند که برایشان گران تمام می شود.

وی افزود: بعد از پایان درس، چند طلبه انگشت شمار که دچار سوء تفاهم شده بودند و تصورشان این بود که حضرت آیت الله وحید متعرض مقامات نظام شده، اعتراضاتی را نسبت به ایشان داشتند و این در حالی بود که ماجرا ، صرفاً ناظر به ترویج مسیحیت در کشور بوده است و نه مسائل سیاسی داخلی و نظایر آن و لذا جایی برای سوء استفاده جریان های سیاسی خاص وجود ندارد.

نوشته: در: چهارشنبه هجدهم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت


تخریب‌ قبرستان‌ شهدای‌ حره ‌در مدینه منوره

آنها در این سفر به فسق و فجور و ظلم فراگیر یزید و دستگاه فاسد او آگاهی یافتند و در بازگشت به مدینه مردم را نیز از وضع فاسد دارالخلافه‌ی یزید و اعمال او آگاه کردند و علیه امویان شوریدند.

به گزارش شيعه آنلاين به نقل از مهر، لودرها و بولدوزرها در حالی در خیابان ملک عبدالله مدینه منوره تخریب گورستان تاریخی شهدای حره را به بهانه خیابان کشی و تعریض آغاز کرده اند که گفته می شود هدف از این اقدام هتل سازی است.

شهرداری مدینه منوره برای اجرای یک طرح مهندسی در خیابانی در این شهر، گورستان تاریخی شهدای حره را تخریب کرد. بر اساس این گزارش لودرها و بولدوزرهای زیادی در این گورستان در خیابان ملک عبدالله مدینه منوره سرگرم تخریب قبرستان و آماده سازی محوطه آن برای وسیع سازی یک دور برگردان هستند.

همچنین بخش هایی از این قبرستان در سالهای گذشته به بهانه های مختلف مانند خیابان کشی و تعریض آن از بین رفته بود و عملیات جاری برای تخریب بقیه قبرستان ولی گفته می شود این آزاد سازی زمین در واقع به منظور هتل سازی است.

واقعه‌ی حره یا قیام حره قیامی است در سال 63 هجری قمری پس از واقعه‌ی عاشورا که مردم مدینه به رهبری عبدالله بن حنظله غسیل الملائکه علیه یزید بن معاویه صورت دادند و حاکم یزید را از شهر بیرون کردند.

پس از شهادت امام حسین (ع) حاکم مدینه (عثمان بن محمد بن ابوسفیان) عده‌ای از صحابه‌ی پیامبر و بزرگان مدینه را به دمشق و دربار یزید فرستاد.

آنها در این سفر به فسق و فجور و ظلم فراگیر یزید و دستگاه فاسد او آگاهی یافتند و در بازگشت به مدینه مردم را نیز از وضع فاسد دارالخلافه‌ی یزید و اعمال او آگاه کردند و علیه امویان شوریدند.

حاکم مدینه و مروان و دیگر امویان و حامیان یزید را از شهر بیرون راندند و با عبدالله حنظله بیعت کردند. وقتی خبر این قیام به دمشق رسید، یزید سپاهی 12هزار نفری را به فرماندهی مسلم بن عقبه فرستاد. سپاه شام در حره‌ی واقم توقف کرد و مدتی شهر را محاصره کرد و سپس به شهر تاخته و به مدت سه روز به قتل و غارت پرداخت و نوامیس مسلمانان را هتک حرمت کرد، حتی عده‌ای را که به حرم رسول‌الله (ص) پناه برده بودند، در داخل حرم قتل عام کردند.

گفته شده است در این واقعه هزاران نفر از مردم شهر و تعداد زیادی از صحابه‌ی پیامبر (ص) که تا آن زمان در قید حیات بودند کشته شدند.


نوشته: در: سه شنبه هفدهم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت
'من و تو' چگونه می خواهد 'سبک زندگی' ایرانیان مسلمان را تغییر دهد؟


 
گویا دیپلماسی عمومی «روباه پیر» در دوران استعمار نو و فرانو، امیدوار است
که مخاطب ایرانی با هر ذائقه و نیازی به رسانه، اعم از اطلاع‌یابی و خبر یا
 سرگرمی و تفریحی، از روبه‌روی شبکه‌های فارسی زبان انگلیسی، جای دیگری
نرود.
تصویر بزرگ


به گزارش فرهنگ نیوز به نقل ازمشرق،از اواخر تابستان 1389، مسافران
 ایرانی‌ای که وارد فرودگاه دبی می‌شدند، با بیلبوردی روبه‌رو می‌شدند که
تبلیغی بر آن نقش بسته بود و خبر از آمدن یک شبکه تلویزیونی فارسی
 زبان دیگر می‌داد: من و تو (manoto).
6 آبان 1389 (28 اکتبر 2010) ضمن اینکه سالروز تولد رئیس جمهوری اسلامی
 ایران (آقای دکتر احمدی‌نژاد) است، روز راه‌اندازی دو شبکه تلویزیونی فارسی
 زبان نیز هست: یکی خود را شاخه‌ای از رسانه اتحادیه اروپا (یورو نیوز) می‌داند
 و در لیون فرانسه متولد می‌شود و دیگری اگرچه مستقل می‌نمایاند، در همسایگی
 تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی و با همکاری چندی از عوامل آن، در لندن انگلستان پا
به عرصه وجود می‌گذارد.
«من و تو» یک شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان است که به شرکت «شبکه تلویزیونی
 مرجان» تعلق دارد. این شبکه تلویزیونی به پخش برنامه‌های سرگرم‌کننده
فرهنگی که محصول شرکت متولی‌اش است و دیگر برنامه‌ها، به زبان فارسی می‌پردازد.
 شبکه تلویزیونی «من و تو 1» برنامه‌های خود را از شهر لندن واقع در پادشاهی متحده
 بریتانیا پخش می‌کند. کپیتال استودیوی لندن، محل استقرار این شبکه تلویزیونی است.
 

 

ساختمان کپیتال استودیوی لندن

گفته می‌شود، برادر و خواهری با نام‌های کیوان و مرجان عباسی مدیران اصلی این گروه تلویزیونی هستند.

 

آرم گروه تلویزیونی مرجان

 

با وجود آنکه برخی تحقیقات، از جعلی بودن نام این دو نفر خبر می‌دهد، تاکنون همین

 نام‌ها و گوگوش به عنوان مالکان این گروه مطرح هستند.
بنا بر آنچه از شواهد روند راه‌اندازی این شبکه و تأمل بر مهم‌ترین برنامه این شبکه

 یا به نوعی فلسفه به وجود آمدن این شبکه یعنی برنامه آکادمی موسیقی گوگوش

 برمی‌آید، به نظر می‌رسد این خواننده چه در مرحله تأسیس شبکه و چه به عنوان

 یک سرمایه‌گذاری تجاری و تبلیغی برای آکادمی موسیقی خود، ارتباط مؤثری

 با این شبکه دارد. هرچند در وب‌سایت رسمی این گروه تلویزیونی از هیچ فردی به

عنوان مالک و یا مدیر گروه نام برده نشده است. لکن، برنامه‌ریزی بلند‌مدت برای

 بهره‌مندی از این خواننده در حوادث پس از انتخابات سال 88، برای بسیاری از

کارشناسان فرهنگی عیان است.

* ارتباط شبکه تلویزیونی «من و تو» با «فارسی 1» و «بی‌بی‌سی فارسی»
آنچه در نسبت این شبکه با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی می‌توان گفت، جدای

 از همجواری و عوامل انسانی مشترک و به طور عمده برآمده از بی‌بی‌سی و

 استخدام شده در «من و تو»، نوع ساختار برنامه‌های تولیدی است که به طرز

مبرهنی در آنها تلاش شده تا حسن همسایگی را رعایت و آنچه در شبکه بی‌بی‌سی

 فارسی می‌توان به عنوان کمبود و کاستی آن برشمرد، در «من و تو» جبران شده است.

بنابراین، این دو شبکه انگلیسی فارسی زبان، آشکارا مکمل یکدیگر هستند،

 به گونه‌ای که گویا دیپلماسی عمومی «روباه پیر» در دوران استعمار نو و فرانو، امیدوار

 است که مخاطب ایرانی با هر ذائقه و نیازی به رسانه، اعم از اطلاع‌یابی و خبر یا

سرگرمی و تفریحی، از روبه‌روی شبکه‌های فارسی زبان انگلیسی، جای دیگری نرود.

 

 

در کنار شباهت‌های رویکردی این شبکه‌ها، می‌توان به شباهت های ظاهری آنان نیز

 اشاره کرد. یکی از این شباهت‌ها در قلم نوشتاری (فونت) آنان است. به شباهت قلم‌ها

 در نوشته‌های شبکه بی‌بی‌سی فارسی و فارسی 1 در تصویر بالا توجه کنید.

 در حوزه هماهنگی‌های شکلی این شبکه‌ها، شباهت لوگوها و قلم نوشتاری آنان

 نیز تأمل‌برانگیز است که توجه کارشناسان را به این تصویر جلب می‌کنم:
 

 

تبلیغات گسترده شبکه تلویزیونی فارسی 1 برای یک زن خواننده ، چه پشتیبانی و

حمایت مالی از بعضی از کنسرت‌هایش و تبلیغات بی‌اندازه برای آنها، و چه قطع

سریال‌هایش در هنگام تحویل سال نو و خواندن دعای تحویل سال توسط آن

خواننده در این شبکه، همگی نشان‌دهنده نزدیکی این شبکه به این خواننده است.
امروزه هجمه رسانه‌ای غرب علیه کشور اسلامی ایران و نظام جمهوری اسلامی ،

به‌گونه‌ای هدفمند و استراتژیک هماهنگ شده است؛ این روند با راه‌اندازی شبکه

 تلویزیونی صدای آمریکا (VOA) در سال 2005، آغاز و پس از دوره‌ای آزمایشی

نزدیک به سه سال، با کشف کاستی‌ها و معایب آن، با راه‌اندازی شبکه تلویزیونی

 بی‌بی‌سی فارسی در فاصله چهار ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری 88 به

اوج رسیده و در فاصله حدود نزدیک به 2 ماه پس از این انتخابات و حوادث پس از

 آن با راه‌اندازی شبکه فارسی 1، به تکامل نسبی رسیده است. با افزودن اصلاح

 ساختار و برنامه‌های شبکه صدای امریکا طی سال‌های 88 و 89 و راه‌اندازی

 شبکه "من و تو" و "یورو نیوز" فارسی در آبان 89، این پازل روز به روز کامل‌تر و

 اهداف شوم آنان آشکارتر می‌شود.
آنان دریافته‌اند که تحقق اهداف خود را نه از راه حل نظامی، بلکه تنها با راه حل

 فرهنگی می‌توانند دنبال کنند؛ چرا که با تغییر در سلول‌ها و اجزای بنیادین

جامعه که همانا فرهنگ جامعه است، دستیابی اهداف سیاسی، اقتصادی و...

آسان‌تر صورت می‌پذیرد. از این رو، با هدف قرار دادن کوچک‌ترین نهاد جامعه یعنی

"خانواده" و ورود به عرصه خصوصی آنان از راه تلویزیون‌ها، می‌کوشند اعضای این

 نهاد مهم و اساسی را تربیت کنند.

* تلاش برای ایجاد بالاترین میزان تعامل با مخاطب
تولید برنامه‌های تعاملی (Interactive) دغدغه اصلی برنامه‌سازان عرصه رسانه

 در سال‌های اخیر است؛ زیرا امروزه با گسترش، تداوم و تکرار جریان‌های

یک‌سویه ارتباطی، مخاطب دچار خستگی و یکنواختی می‌شود و دیگر

تاب و تحمل انفعال در برابر رسانه را ندارد. مخاطبان می‌خواهند فعال باشند

 و در فرآیند برنامه‌سازی، مؤثر واقع شوند.
پیش‌تر شبکه‌ بی‌بی‌سی فارسی با تولید برنامه «نوبت شما» در بهره‌مندی

 از ظرفیت غنی مخاطب تلاش و برای پیشبرد اهداف فرهنگی، سیاسی و... خود،

 از القای حس مالکیت برنامه به مخاطب استفاده کرد.
بزرگترین مشخصه شبکه تلویزیونی «من و تو 1»، بیشترین تلاش ممکن برای

حداکثر تعامل با مخاطب است. در کلیه برنامه‌های تولیدی این شبکه؛ این منش

 آشکار است که مجریان برنامه بیش از اندازه تصمیم‌های گرفته شده در

 مورد بخش‌های (آیتم) برنامه‌شان را متأثر از نظرات بینندگان برنامه که از راه‌های

 مختلف با شبکه مرتبط هستند، می‌نمایانند. تلفن، ایمیل و پیامک روش‌های

متداول پیشین و اعلان نظر و رأی از راه شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک،

توییتر و... روش جدیدتر اعلان نظر مخاطبان است، به گونه‌ای که هر برنامه این

شبکه بر روی شبکه‌های اجتماعی، عضویتی دارد که مخاطب ضمن آگاهی

 از آخرین تصمیم‌های برنامه‌سازان آن، با نظرات دیگر مخاطبان نیز آشنا می‌شود

و افزودن بر وجود امکان مباحثه با آنها در مورد نقاط قوّت و ضعف آن برنامه، به اعلان

 رأی و نظر خود در مورد جزئیات آن برنامه می‌پردازد و تأثیر نظر خود را نیز در فرآیند

 برنامه‌ریزی می‌بیند.

 

* ترویج سبک زندگی غربی و غیراسلامی، در پوشش ایجاد سرگرمی و تفریح
عمده‌ترین فعالیت رسانه‌ای این شبکه، تلاش بی‌وقفه، هماهنگ و برنامه‌ریزی

شده برای تغییر سبک و روش زندگی و معاشرت افراد در جامعه است. این جوامع

 از کوچکترین نهاد آن یعنی خانواده، جمع دوستان، آشنایان و اقوام شروع

 می‌شود و تا سطح همکاران، همشهریان، هموطنان و هم‌نوعان را در بر می‌گیرد.
مصادیق فراوان ترویج فرهنگ مبتذل غربی، در همه برنامه‌های این شبکه فراوان

 دیده می‌شود که به چند نمونه بسنده می‌کنیم:
در برنامه «بفرمائید شام»، عمده افراد شرکت‌کننده در ضیافت شام، از

 گونه‌های مختلفی انتخاب شده‌اند تا مخاطب با هر نوع سبک و روش زندگی،

بالاخره با یکی از این افراد احساس همزادپنداری بیشتری کند تا در ادامه، قبح

 برخی رفتارها با مشاهده تحقق آنها در فرد مشابه، زدوده و انجام آن نوع از

معاشرت و زندگی برایش محقق شود. بسیار دیده شده در صورتی که میهمان

 و میزبان از جنس مخالف باشند، هنگام ورود میهمان، گوینده برنامه تذکر می‌دهد

 که بوسیدن طرف مقابل فراموش نشود و در صورت انجام ندادن این کار، فرد فراموش

‌کار را بی‌فرهنگ خطاب می‌کند و اینگونه هنجار و ضدهنجار، یا ارزش و ضدارزش

 را برعکس به مخاطب القا می‌کنند.
در بسیاری از موارد، میهمان‌ها برای ورود به خانه میزبان، برای او و دیگر حاضران،

مشروبات الکلی، کادو می‌آوردند و در انتخاب مارک و برند آن با یکدیگر به رقابت

ضمنی می‌پردازند.
نوع غذاها، پیش‌غذاها و پس‌غذاها (دسرها) نیز گواهی سیر تدریجی تمایل

دست‌اندرکاران برنامه به تغییر ذائقه خوردن و آشامیدن مخاطب ایرانی به

سوی ذائقه غربی، است. خوردن غذاهای ایرانی و به ویژه سنتی به همراه

مشروبات الکلی، رویدادی است که بی‌تردید، قصد قبح‌زدایی و عادی‌سازی

 آن برای مخاطب ایرانی در دستور کار مسئولان این برنامه است. برای مثال

 خوردن قرمه‌سبزی و یا دیزی با مشروبات الکلی...
در برنامه «چرا که نه» نیز که بر پایه ایجاد تمایل بانوان به شاغل بودن و آن

 هم شغل‌های متنوع بنا شده، اصرار برنامه‌ساز به ورود بانوان به عرصه اشتغال

مبرهن است و در برنامه «زرشک» نیز تلاش می‌شود تا مشکل خانم‌های

 شاغل در مورد پخت غذا با وجود گرفتاری‌های شغلی، برطرف شود.

هرچند در همین برنامه نیز قبح‌زدایی از رابطه با جنس مخالف، رابطه غیرعادی

 با همسایه، نوع آشپزی و خوراک و... برخی از موارد هنجارشکن و ضدفرهنگی است.
در برنامه «به زندگی من خوش آمدید»، به گفته گوینده متن تیزر برنامه،

 به سراغ مجموعه‌ای از چهره‌های موفق، شهر محل زندگی‌شان، شغل‌شان

 و هنرشان می‌رود تا به طور رسمی الگوهای زندگی موفق، براساس

 شاخص‌های مورد پسند غرب به مخاطب معرفی شود.
در برنامه «ثروتمندان» نیز معرفی افراد ثروتمند، راه ثروتمند شدن آنها و

چگونگی زندگی کردنشان در دستور کار است تا ضمن ترویج سبک زندگی

 اشرافی، به قبح‌زدایی از منش ثروتمند شدن از هر راه و روشی نیز پرداخته شود.
در تیزر معرفی این برنامه، بعد از اینکه مخاطب با پرسش‌های پی در

 پی نظیر: اگر (می‌توانستید) هر ماشینی را که می‌خواهید، رانندگی

 کنید، چه ماشینی را انتخاب می‌کردید؟ اگر می‌توانستید به هر جایی

 پرواز کنید، کجا را انتخاب می‌کردید؟ اگر ثروت فراوان داشتید، چه چیزی

 می‌خرید؟ رو به رو می‌شود. آنگاه با پرسش نهایی خود، هدف

 دست‌اندرکاران برنامه از تولید و پخش این برنامه را آشکارا بیان

 می‌کند که: «اگر یکی از ثروتمند‌ترین‌های جهان بودید، چه سبک زندگی

را انتخاب می‌کردید؟»
در برنامه «سالی تالک» که به صورت جُنگ آماده می‌شود، دختری به نام

 سالومه که چندی پیش برخی رسانه ها از احتمال بهایی بودن اون

خبر داده بودند، مجموعه‌ای از محتواهای جذاب را در قالب بسته‌هایی نظیر

 ویدئوی هفته، خبر داغ، شبیه‌سازی، پشت صحنه، سؤال هفته، کلمه

هفته، زرشک طلایی، توصیه‌های هفته و... به مخاطب عرضه می‌کند، که وجه

 اشتراک همگی آنها، تمسخر دیگر افراد، برنامه‌ها، فیلم‌ها و سنت‌های بومی

 جوامع است و این اهداف با تلاش‌های زیر پیگیری می‌شود ارائه نمایش لودگی

 مفرط و ابتذال فرهنگی حاکم بر فضای کاری این شبکه، ارائه مجموعه توصیه‌ها

 و آموزش هنجار شکنانه به مخاطب در زمینه‌های مختلف مانند راه‌های جذب

 و یافتن دوست از جنس مخالف، مواردی که باید رعایت کرد تا دوست (جنس مخالف)

تان از شما ناراحت نشود، چگونه با هم برای تفریح و یا کافی‌شاپ/ رستوران بیرون بروید و...
در برنامه من و تو + (پلاس)، ضمن اجرای نامتعارف، دو مجری از جنس مخالف،

گزارش‌های فرهنگی از رویدادهای مهم فرهنگی در سطح شهر لندن به نمایش

درمی‌آید که عمده آنها بر القای باورها، هنجارها و مؤلفه‌های فرهنگ غربی به

 مخاطب اصرار می‌ورزد. یکی از بخش‌های این برنامه، نقالی داستان‌های شاهنامه

 توسط پیرمردی به نام «کربلایی» است که خود، جای بحث مفصل دارد.

* رویکرد سیاسی
اگرچه این شبکه می‌خواهد، رویکرد سیاسی خود را در لابه‌لای برنامه‌های

سرگرم‌کننده و مفرح پنهان سازد و در یگانه بخش خبری خود، از سبک

و سیاقی استفاده کند که مخاطب به طور مستقیم به سمت و سو و گرایش‌های

 سیاسی آن پی نبرد، لکن با نگاهی اجمالی به برنامه‌ها می‌توان از خاستگاه

 سیاسی این شبکه آگاه شد.
در همان برنامه «اتاق خبر»، نوع گزینش اخبار، نوع بیان هر خبر، اولویت انتخاب

 و منابع خبری گویای گرایش‌های ضدانقلابی بسیار شدید در این شبکه است.
هرچند همچون دیگر شبکه‌های انگلیسی، این شبکه می‌کوشد در لفافه، مواضع

سیاسی خود را بیان و آنها را به مخاطب تحمیل کند، لکن در لابه‌لای برنامه‌های

مختلف، نمونه‌های متنوعی نیز که بیان‌کننده رویکرد سیاسی این شبکه است،

دیده می‌شود.
برای مثال، در برنامه Greatest Hits ضمن انتخاب موسیقی‌دان‌های مشهور

و منسوب به موضع سیاسی خاص، در میان تکه مصاحبه‌های انتخابی افراد، مواردی

را نیز جای می‌دهد که به شفاف‌سازی موضع سیاسی آنان منجر می‌شود. در

 برنامه مصاحبه با آقای فرید زلاند، ایشان در بخشی از صحبت‌هایش اشاره نمود

: «که بالاخره روزی مردم ایران پیروز خواهند شد و به آزادی مورد نظرشون خواهند

 رسید» و یا در جای دیگر گفت: «آن زمان‌ها مثل الان نبود که مرا بگذارند کنار دیوار

 و با مسلسل به رگبار ببندند، ساواک که ما را گرفت، ابتدا سعی می‌کرد با توصیه

و نصیحت ما را به حذف بخشی از شعر مجاب نماید»!
بیان این جمله‌ها از زبان کسی که در ذهن مخاطب، شهرتی (به واسطه آهنگسازی

 بسیاری از کارهای معروف خوانندگان لس آنجلسی) دارد، تأثیری به مراتب بیشتر از

 گفته یک کارشناس سیاسی یا مدعی سیاستمداری می‌گذارد.

* رویکرد مذهبی
بر خلاف رویکرد سیاسی که معمولاً اینگونه شبکه‌ها تلاش می‌کنند تا آن را پنهان

 سازند، این شبکه رویکرد مذهبی خود را آشکار و در چارچوب اندیشه انحرافی

سکولاریسم می‌داند هرچند که آن را فریاد نمی‌زند، اما در تمام برنامه‌ها آن را به مثابه

قانونی رعایت و بدان اشاره نیز می‌کند.
فردی‌سازی اعتقادات دینی، جزو آموزش‌های اصلی این شبکه است که در بسیاری

 از برنامه‌ها بدان اشاره می‌شود. بسیاری از میهمان‌های برنامه «بفرمائید شام»،

 بسیاری از سوژه‌های برنامه «به زندگی من خوش آمدید»، بسیاری از آیتم‌های

 برنامه‌های به ظاهر فرهنگی نظیر «من و تو + (پلاس)» و حتی در لابه‌لای برنامه‌هایی

مستند مانند «معروف‌ترین شهرهای جهان» نیز به این تعبیرها اشاره می‌شود:

 «حالا پس از اجرای مراسم سنتی مذهبی در کلیسای ...شهر، مردم می‌توانند به

سراغ زندگی‌شان بروند و به زندگی معمول خود ادامه دهند.»
یا برای مثال در برنامه «من و تو +» در روز عاشورای حسینی، مجری و گزارشگر

برنامه (امید خلیلی) بارها تأکید میکرد که وی براساس اعتقادات شخصی،

 بعضی وقت‌ها در چنین روزهایی برای کمک، به مرکز اسلامی لندن می‌رود و البته

 بیان می‌کند که من اصلاً این کار را تأیید و رد نمی‌کنم، بلکه فقط یک نظر شخصی

است و نظر هرکس هم برای خودش محترم است. برای تهیه گزارش از چگونگی

 پختن غذا در شب‌های عزاداری ایام محرم، به این محل می‌رود و خود نیز در گزارش

 مشغول فعالیت و کمک می‌شود که ناگهان اعلان می‌دارد مسئولان مرکز اسلامی،

به محض آگاه شدن از اینکه این گزارش برای شبکه ماهواره‌ای و آن هم «من و تو»

تهیه می‌شود، گروه تصویربردار و ایشان را از مرکز بیرون می‌رانند. او این مطلب را

چند بار تکرار می‌کند و  مجری زن برنامه نیز در استودیو ، این مطلب را دستاویزی

 برای تمسخر همکارش قرار می‌دهد.
این تمام آن چیزی است که از عاشورای حسینی در این شبکه بدان پرداخته شد...

 


نوشته: در: شنبه چهاردهم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت
سردار جوانی: همه اموالم در اروپا را به کارتن خواب‌های اروپایی هدیه می‌کنم


تصویر بزرگ
معاون سیاسی سپاه گفت: چندی پیش بر اساس گزارش‌های منتشر شده در برخی سایت‌ها به نقل از منابع معتبر مطلع شدم که در چندین بانک اروپایی، ‌هندی و عربی دارای پول کلانی هستم که تصمیم گرفتم آن را به کارتن
خواب‌های اروپایی هدیه کنم.به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از فارس،سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص درج نامش در فهرست 80 نفره مسئولین جمهوری اسلامی که از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده و اعلام شده دارایی‌هایشان در این اتحادیه توقیف خواهد شد، گفت: چندی پیش بر اساس گزارش‌های منتشر شده در برخی سایت‌ها به نقل از منابع معتبر مطلع شدم که در چندین بانک اروپایی،‌هندی و عربی دارای پول کلانی هستم.

وی افزود: مبالغ مندرج در حساب‌های بانکی ذکر شده که به دلار و یورو بود را با یک حساب سرانگشتی محاسبه کردم بالغ بر 60 میلیارد تومان شد.

جوانی ادامه داد: اکنون که بر اساس اخبار منتشر شده و پیرو مصوبه اتحادیه اروپا قرار است دارایی‌هایم در این اتحادیه توقیف شود، تصمیم گرفتم این ثروت کلان بادآورده را برای بهبود وضعیت زندگی شهروندان درجه 3 اروپایی که اصطلاحا به کارتن‌خواب‌ها معروف شده‌اند هدیه کنم و با توجه به اینکه در این تصمیم جدی هستم از موسسات خیریه فعال در کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست می‌کنم با هماهنگی یکی از سفارتخانه‌های ایران در اروپا نماینده‌ای را به ایران اعزام کنند تا با سپردن وکالت رسمی به ایشان از سوی اینجانب مقدمات این کار خداپسندانه فراهم شود و آنان بتوانند با برداشت پول‌های ذکر شده از حساب‌هایم در بانک‌های اروپایی، بخشی از مشکلات مردم فقیر کشورشان را حل کنند.


نوشته: در: چهارشنبه یازدهم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت
پاسخ مثبت آیت‌الله مهدوی کنی به درخواست بیش از 50 عضو خبرگان

تصویر بزرگ
مسئول دفتر آیت‌الله مهدوی ‌کنی اخبار منتشر‌شده در خصوص عدم کاندیداتوری ایشان را برای ریاست مجلس خبرگان رهبری تکذیب کرد.به گزارش فرهنک نیوز یه نقل از فارس،حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی  اظهار داشت: بیش از 50 تن از اعضای مجلس خبرگان رهبری از آیت‌الله مهدوی کنی کرارا تقاضا کردند که در انتخابات آتی هیئت رئیسه، نامزد ریاست مجلس شوند که ایشان هم به درخواست آنها پاسخ مثبت دادند.

وی خاطر‌نشان کرد: خبری که برخی سایت‌ها از قول آقای اسدالله بادامچیان در خصوص عدم نامزدی آیت‌الله مهدوی کنی برای ریاست مجلس خبرگان به احترام آقای هاشمی رفسنجانی منتشر کردند، کذب محض است.

حجت‌الاسلام میرلوحی با اشاره به تماس اخیر خود با بادامچیان به نقل از وی گفت که "من چنین مطلبی را نگفته‌ام ".

وی در عین حال خبر روز گذشته خبرگزاری فارس در خصوص ارسال دو پیام از سوی آیت الله هاشمی رفسنجانی برای ورود آیت‌الله مهدوی کنی به انتخابات هیئت ریئسه مجلس خبرگان رهبری را تأیید کرد.

نوشته: در: سه شنبه دهم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت
اسرائیل محور تفرقه و نقض حقوق‌ بشر در خاورمیانه است

تصویر بزرگ
به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از فارس،سفیر جمهوری اسلامی ایران در اروگوئه در یک گفت‌وگوی رادیویی اظهار داشت: رژیم صهیونیستی محور تفرقه، وحشت و نقض حقوق ‌بشر در منطقه خاورمیانه است."حجت‌الله سلطانی "، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اروگوئه، در گفت‌وگویی رادیویی که در مونته‌ویدئو پایتخت این کشور برگزار شد، اظهار داشت: آنچه اکنون در خاورمیانه می‌گذرد، قیام ملت‌هایی است که از زندگی کردن در شرایط موجود خسته شده‌اند و می‌خواهند به این وضعیت پایان ببخشند.

وی در این خصوص گفت: رژیم‌های دست‌نشانده آمریکا در این منطقه با سیاست ایجاد ترس و وحشت حقوق ملت‌ها را انکار می‌کنند و مردم می‌خواهند این شرایط را تغییر دهند.

سلطانی افزود: ملت‌ها می‌خواهند خودشان راجع به سرنوشتشان تصمیم‌گیری کنند و آنچه می‌توان گفت این است که باید اعتماد نشان داده تصمیم ملت را محترم بشمارند.

سفیر ایران در پاسخ به سؤالی در خصوص نقش اسرائیل در ایجاد وضعیت نابه‎سامان علیه ملت‌های منطقه خاورمیانه گفت: رژیم صهیونیستی محور تفرقه، وحشت و نقض حقوق بشر در منطقه است.

وی در این خصوص اظهار داشت: چنانچه نگاهی به تاریخ بیندازیم مشاهده خواهیم کرد که قبل از سال 1948 جنگی بین کشورها نبود و تفرقه‌ای در جهان اسلام وجود نداشت. ولی اکنون شرایط و وضعیت چگونه است؟

سلطانی افزود: نه‎تنها این رژیم در برخی موارد به کشورهای مسلمان حمله کرده است و حتی در سال 1967 صحرای سینا را که بخش مهم استراتژیکی مصر است اشغال کرد، بلکه پیوسته سعی می‌کند بین دولت‌ها، کشورها و ملت‌های مسلمان تفرقه ایجاد کند.

وی در ادامه اضافه کرد: سیاست ایجاد تفرقه بین ملت‌ها نمی‌تواند موفق شود زیرا مردم همیشه از ملت فلسطین حمایت می‌کنند، اما در بعضی موارد توانسته است تا اندازه‌ای بین کشورها و دولت‌ها تفرقه ایجاد کند.

سفیر جمهوری اسلامی در پایان اظهار داشت: البته رژیم صهیونیستی به نقطه پایان این داستان رسیده است چرا که همان‌گونه که مشاهده می‌کنید ملت‌های خاورمیانه عزم خود را جزم کرده‌اند و می‌خواهند خودشان درباره مسایل خود تصمیم بگیرند.

۹/۱۲/۸۹

نوشته: در: دوشنبه نهم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت
امروز؛ تجمع دانشجویان مقابل دفتر سازمان ملل متحد در تهران

تصویر بزرگ
دانشجویان دانشگاه‌های تهران در حمایت از حرکت‌های انقلابی مردم منطقه امروز مقابل دفتر سازمان ملل متحد در تهران تجمع می‌کنند.

به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از فارس،دانشجویان دانشگاه‏های تهران در حمایت از حرکت‌های انقلابی مردم منطقه و در اعتراض به سکوت مجامع و سازمان‌های بین‌المللی در قبال کشتار مردم کشورهای عربی توسط دیکتاتورهای این کشورها از ساعت 15 امروز دوشنه در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در تهران تجمع می‌کنند.

در این تجمع عده‌ای از دانشجویان نیز به نمایندگی از تجمع‌کنندگان به دفتر اتحادیه اروپا خواهند رفت و منشور حقوق بشر را به آنان ارائه خواهند کرد.

همچنین از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور بیانیه و توصیه ‌نامه‌ای نیز برای سازمان کنفرانس اسلامی تهیه شده و به این سازمان تقدیم خواهد شد.

۸/۱۲/۸۹

نوشته: در: یکشنبه هشتم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت
ساحل عاج یک احمدی نژاد داشت همه مشکلات مان حل می شد


تصویر بزرگ
 یک طلبه شیعه از قاره آفریقا:هر کسی که در آفریقا به مقامی می رسد می خواهد جیب خودش را پر کند و هیچ کسی به فکر مردم نیست اما در جمهوری اسلامی مسوولان به فکر مردم و خدمتگذاران آنها هستند.
محمد جوآره اهل ساحل عاج است و در گذشته جزء وهابیون کشورش بوده و پس از تحقیقات بسیار پیرامون مذهب شیعیان، شیعه شده و  مدت 10 سال است که به قم آمده و طلبه حوزه "جامعه المصطفی(ص)" شده و مدتی است که به همراه دیگر فعالین عرصه جهاد سازندگی به شهرهای محروم ایران می رود تا به آنان خدمت کند. گفت و گوی زیر به همین دلیل است.

دلیل آمدنت به ایران و شهر قم چه بود؟
دلیل آمدنم به ایران و طلبه شدنم تحصیل علوم دینی است تا بتوانم آنها را به بهترین نحو به مردم کشورم منتقل کنم و مذهب اهل بیت (ع) را ترویج نمایم و مهدویت را برای کشورم به ارمغان ببرم.

دلیل شیعه شدن ات چه بود؟
تقریبا پانزده سال پیش با تشیع آشنا شدم. به برکت یکی از استادانم که توسط یکی از شیعیان لبنان در ساحل عاج شیعه شده بود، توانستم با مذهب شیعیان آشنا شوم و پس از آن تصمیم گرفتم تا تعصبات وهابیت را کنار بگذارم و به دنبال حقیقت بروم. در ابتدا کتاب‌هایی را خواندم و پس از آن تحقیقاتی عمیق را درباره تشیع شروع کردم که یک سال طول کشید و پس از آن به خانواده ام اعلام کردم من شیعه شده ام.

تمامی شبهاتی که درباره مذهب شیعیان وجود داشت را با وهابیون بحث کردم و هیچ کدامشان نتوانستند دلایل عقلانی بیان کنند و تمام گفته های آنان درباره شیعیان دروغ بود و حقیقت نداشت. پس از فهمیدن این موضوع تصمیم گرفتم تا شیعه شوم.


انقلاب اسلامی تأثیری بر مردم کشور ساحل عاج داشته است؟
شاید شما ایرانی ها برکت این انقلاب را نمی بینید و اثرات جهانی آن را کمتر توجه می کنید. یکی از استادانم در سفر به لبنان گفت: وقتی به لبنان مسافرت کردم گویا در کشور ایران بودم و این نشان دهنده تاثیر انقلاب اسلامی در دیگر کشورهای اسلامی است. اولین مرتبه ای که با امام خمینی (ره) آشنا شدم روزی بود که امام (ره) حکم ارتداد و اعدام سلمان رشدی را داده بودند. در آن زمان روزنامه های ساحل عاج، این فتوای امام را منتشر کردند و من با خودم گفتم این مرد کیست که این فتوا را داده است و پس از آن بود که با انقلاب اسلامی و شخصیت امام خمینی(ره) نیز آشنا شدم.

حتی مسیحیان کشور ما می خواهند در امور سیاسی و دیگر اموری مانند ورزشی، خودشان را در کنار ایران قرار دهند. هنگامی که تیم فوتبال ایران، تیم امریکا را در جام جهانی برد؛ تمام مردم پایتخت ساحل عاج از این موضوع خوشحال شدند و در خیابانها شادی می کردند.

انقلاب اسلامی تاثیر بسیاری بر مردم ساحل عاج داشته است و مسلمانان اهل سنت، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ،حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) را دوست دارند.


دوست داری در اردوهای جهادی شرکت کنی؟
از شش ماه قبل تصمیم گرفتم هر زمانی که اردوی جهادی وجود دارد در آن شرکت کنم و اولین اردوی جهادی را تابستان امسال و در روستاهای محروم آذربایجان شرقی رفته بودم و دومین اردوی جهادی نیز همین اردوی بشاگرد است. تصمیم گرفته ام تا در کشور خودم نیز چنین اردوهای جهادی را برگزار کنم. در برگشتن من به کشورم هیچ شکی وجود ندارد و می خواهم کشور خودم را مانند "حاج عبدالله والی" که بشاگرد را آباد کرد، بسازم و به مردم آگاهی دهم. سیصد طلبه آفریقایی در قم تحصیل می کنند و همه شان می توانند در این حرکت تاثیرگذار باشند.


انقلاب اسلامی چه تاثیری بر بیداری ملت های مسلمان همچون لیبی ، مصر، الجزایر و ... داشته است؟
انقلاب اسلامی الگوی مسلمانان جهان است و مردم به تبعیت از آن خواهان انقلاب های اسلامی در کشورهایشان هستند. امام خمینی (ره) توانست الگویی را برای تمام مسلمانان جهان ارائه دهد و به برکت آن امروز مردم دیگر کشورهای اسلامی نیز خواستار حکومت اسلامی در کشورشان هستند.


نقش رییس جمهور ایران در مقابله با استکبار جهانی چگونه بوده است؟
مردم کشور ما می گویند اگر یک احمدی نژاد در ساحل عاج داشتیم، تمام مشکلات حل می شد. آفریقا ثروت بسیاری دارد و دارای زمین های کشاورزی و آب و هوای خوب و مناسبی است و تنها کمبود کشورهای افریقایی، نداشتن رهبر خوب است. هر کسی که در افریقا به مقامی می رسد؛ می خواهد جیب خودش را پر کند و هیچ کس به فکر مردم نیست. اما در جمهوری اسلامی، مسوولان به فکر مردم و خدمتگزاران آنها هستند.


اگر به جای آمدن به اردوهای جهادی، فعالیت اقتصادی می کردی بهتر نبود؟
این موضوع بستگی به ایمان و هدف هر فردی دارد. چه اشکالی دارد برای خدمت به مردم یک ماه یا یک هفته از وقت‌مان را به اردوهای جهادی اختصاص دهیم. اردوی جهادی درس هایی دارد و انسان تمام درس ها و تجربه ها را در کلاس درس نمی تواند بیاموزد.


همسرت از اینکه به اردوهای جهادی می آیی ناراحت نمی شود؟
نه، همسر من از اینکه در ایران درس می خوانم، بسیار خوشحال است و به این مساله افتخار می کند.


خواسته رهبر فرزانه انقلاب اسلامی از طلبه های خارجی چیست؟
در ابتدا خوب درس خواندن و پس از آن برگشت به کشورهایشان برای تبلیغ است.ایشان تأکید دارند تا وحدتی میان مسلمانان ایجاد شود و راهی برای دشمنان اسلام باز نشود که از آن بر علیه مسلمانان سوء استفاده شود.

همه ما زیر پرچم «لا اله الا الله» هستیم و دیگر پیروان ادیان مسیحی نیز همانند ما انسان هستند و باید به آنان احترام گذاشت.


چه فعالیت هایی در اردوهای جهادی داری؟
آموزش قرآن و انتقال تجربیاتم به مردم روستاها، مهم ترین وظیفه ام بود. مردم نیز استقبال بسیار خوبی از ما کردند. برایم تعجب داشت وقتی یک ایرانی پشت سر یک خا رجی به خصوص یک فرد سیاه پوست نماز بخواند و اصرار کند تا به عنوان یک روحانی امام جماعت باشد و مسایل دینی و فقهی خودشان را از او بپرسند و این نشان دهنده این است که مردم ایران هیچ تعصبی ندارند.


حرف آخر:
توصیه پیغمبر اسلام این بود که باید همیشه زیر پرچم ولایت فقیه باشیم. زیر پرچم ولایت هیچگاه گمراهی وجود ندارد. رهبر فرزانه انقلاب اسلامی رهبر تمام مسلمانان جهان هستند و به تمام امور مسلمانان توجه می کنند و با تبعیت از رهبری ایشان هیچگاه گمراهی وجود ندارد.

منبع:فرهنگ نیوز

نوشته: در: شنبه هفتم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت
لبنان به هواپیمای خصوصی قذافی اجازه فرود نداد


تصویر بزرگ
دقایقی قبل فرودگاه بیروت با رد درخواست هواپیمای خانوادگی معمر قذافی به این هواپیما اجازه فرود نداد.


به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از فارس، منابع خبری اعلام کردند که لبنان به هواپیمای خصوصی قذافی اجاز فرود نداده است.

بنا بر گزارش‌ها این هواپیما از پایگاه نظامی در طرابلس بلند شده است و خانواده قذافی در آن بوده‌اند تا به جای امنی منتقل شوند.

همچنین سازمان‌های حقوق بشر در لیبی تعداد کشته شدگان در درگیری بین مردم و مزدوران رژیم قذافی را 500 نفر اعلام کرد.

"مصطفی عبد الجلیل " وزیر دادگستری سابق لیبی در گفت‌وگو تلفنی با اشاره به اظهارت شب گذشته معمر قذافی تاکید کرد که اظهارات وی مانند دست و پاز زدن فردی سر بریده است.

از جهتی محمد شمامی از فعالان سیاسی در لیبی تاکید کرد که قذافی به دنبال جدایی بین شرق و غرب لیبی است.

همچنین موسسات حقوق بشری در لیبی خواستار تحقیق درباره حوادث لیبی و مجازات قذافی شدند.

همچنین شرکت نفتی توتال نیز همزمان با بحران در لیبی کارکنان خود را از این کشور خارج خواهد کرد.


نوشته: در: پنجشنبه پنجم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت
هاشمی رفتنی شد
ائتلاف 60 نفره اعضای خبرگان برای برکناری هاشمی


تصویر بزرگ

در این میان برخی از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری که سال گذشته به ریاست هاشمی بر خبرگان رای داده بودند، از رئیس مجلس خبرگان خواستند تا موضعی شفاف در مقابل فتنه گران اتخاذ کرده و از همراهی آنان خودداری کند . اما ظاهرا هاشمی نه تنها قصد اعلام برائت از موسوی و کروبی و خاتمی را ندارد بلکه با مواضع دوپهلوی خود مهر تائیدی بر اقدامات خرابکارانه آنها زده است .

به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از "صراط" - با گذشت حدود یک هفته از قائله 25 بهمن فتنه گران و موضع گیری اکثر خواص در قبال این اقدام آنها ، اکبر هاشمی رفسنجانی پدرخوانده فتنه ، نه تنها نسبت خود را با سران فتنه مشخص نکرد بلکه با سکوت خود در قبال این اقدامات ثابت کرد که نقش به سزایی در مدیریت فتنه به عهده دارد .


در همین راستا اکثر وابستگان سابق وی در مقابل او موضع گرفته و از او خواستند تا نسبت خود را با سران فتنه مشخص کند . در این میان برخی از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری که سال گذشته به ریاست هاشمی بر خبرگان رای داده بودند، از رئیس مجلس خبرگان خواستند تا موضعی شفاف در مقابل فتنه گران اتخاذ کرده و از همراهی آنان خودداری کند اما ظاهرا هاشمی نه تنها قصد اعلام برائت از موسوی و کروبی و خاتمی را ندارد بلکه با مواضع دوپهلوی خود مهر تائیدی بر اقدامات خرابکارانه آنها زده است .
به گزارش صراط نیوز آخرین اخبار رسیده حکایت از آن دارد که 60 عضو مجلس خبرگان قصد دارند با تهیه نامه ای  قبل از  برگزاری اجلاس مجلس خبرگان رهبری شخص دیگری را جایگزین رئیس فعلی مجلس خبرگان معرفی نمایند .
مجلس خبرگان رهبری 86 نماینده دارد که امضای 60 نفر آنها در ذیل نامه مذکور ظاهرا تائیدی است بر پایان ریاست هاشمی رفسنجانی بر ریاست خبرگان .
اجلاس خبرگان برای انتخاب رئیس جدید در اواخر اسفندماه برگزار می گردد .یادآوری این نکته ضروری است که طبق اخبار منتشر شده از مشروح مذاکرات هاشمی و موسوی در جلسه وقف دانشگاه آزاد، رئیس فعلی مجلس خبرگان احتمال داده بود که شاید روزی نظام ما ولی فقیه نداشته باشد!!

لازم به یادآوری است کارشناس شبکه صدای امریکا شب گذشته سینه چاکی خود را برای ریاست هاشمی رفسنجانی بر خبرگان رهبری به نمایش گذاشت .نوشته: در: چهارشنبه چهارم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت
رژیم قذافی تا کنون 519 نفر را کشته است


تصویر بزرگ
اتحادیه بین‌المللی پیگرد جنایتکاران جنگی در بیانیه‌ای اعلام کرد که رژیم قذافی تا کنون ۵۱۹ نفر را کشته،‌حدود ۴ هزار نفر را مجروح و بیش از ۱۵۰۰ نفر را نیز ربوده است.

به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از فارس به نقل از شبکه خبری العالم، اتحادیه بین‌المللی پیگرد جنایتکاران جنگی در بیانیه‌ای اعلام کرد که رژیم قذافی تا کنون ۵۱۹ نفر را کشته،‌حدود ۴ هزار نفر را مجروح و بیش از ۱۵۰۰ نفر نیز ربوده شده‌اند.

بیانیه این اتحادیه افزوده است که نیروهای شبه‌نظامی تحت فرمان معمر قذافی دیکتاتور لیبی وفزرندان و اعضای خانواده‌اش برای سرکوب شهروندان به آنها حمله مستقیم می‌کنند.

بر اساس بیانیه اتحادیه بین‌المللی پیگرد جنایتکاران جنگی، نیروهای لیبی از سلاح‌های سنگین که مخصوص جنگ میان ارتش کشورها است برای سرکوب شهروندان عادی استفاده کرده است.


نوشته: در: سه شنبه سوم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت
حذف منافقین از لیست گروه های تروریستی برای حمایت فتنه


تصویر بزرگ
کنگره آمریکا برای حمایت هر چه بیشتر از اغتشاش گران، نام منافقین را از فهرست گروههای تروریستی حذف می کند و تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال می کند.

به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از مشرق، کنگره آمریکا قصد دارد نام منافقین را از فهرست گروههای تروریستی وزارت خارجه اش حذف کند تا اغتشاش گران داخلی در ایران بتوانند بدون برچسب ارتباط با منافقین به آشوب طلبی و تلاش در جهت مطامع آمریکا ادامه دهند.
بدین منظور در 17 فوریه 2011 یکی از اعضای کنگره آمریکا به نام فیلنر (نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا) پیشنهاد قطعنامه 94 علیه ایران را داد؛ قطعنامه ای که خواستار پایان بخشیدن به آنچه که خشونت، دستگیری، شکنجه، بدرفتاری با شهروندان نامیده و همچنین آزادی بی قید و شرط زندانیان سیاسی در ایران است.
همچنین این قطعنامه، دولت آمریکا را ملزم می کند که آنچه موارد نقض حقوق بشر در ایران نامیده را محکوم کند و «از تلاشهای مردم ایران برای حرکت به سوی دموکراسی» حمایت کند و نام سازمان مجاهدین خلق ایران را از فهرست سازمانهای تروریستی خارجی وزارت خارجه حذف کند چراکه دولت ایران از آن به عنوان مستمسکی برای سرکوبی معترضان و مخالفان استفاده می کند.
همچنین این قطعنامه، رئیس جمهور آمریکا را ملزم می کند که تحریمهای بیشتری را علیه ایران و هر فرد یا موئسسه ای که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری می کند اعمال کند و از رئیس جمهور آمریکا می خواهد که متحدان آمریکا و سایر کشورها را تشویق کند اقدامات لازم جهت جلوگیری از دسترسی بانکها و موئسسات مالی ایران (که درگیر فعالیتهای هسته ای و حمایت از گروههای تروریستی هستند) به نظام مالی بین المللی را صورت دهند.
در حال حاضر این قطعنامه به کمیته امور خارجه ارجاع داده شده است.نوشته: در: یکشنبه یکم اسفند 1389 |

 
پيوند ثابت
افشای جزئیات حضور گروهک رجوی در آشوب اسرائیلی 25بهمن


تصویر بزرگ
حضور فعال منافقین و تیم‌های ترور این فرقه در ماجرای فتنه ۲۵ بهمن نشان می‌‌دهد که فرقه رجوی برای موفقیت در این فتنه از قبل برنامه‌‌ریزی گسترده‌ای تدارک دیده بود.
به گزارش فر هنگ نیوز به نقل از شبکه ایران بنا بر گزارشات موثق، مریم رجوی (همسر سرکرده منافقین) برای حضور گسترده و پر رنگ در اغتشاشات ۲۵ بهمن، با واحدهای عملیاتی اعزامی به تهران در تماس مستقیم بوده و دستور شلیک به سوی جمعیت خودجوشی را صادر می‌کند که برای دفاع در مقابل جماعت اندکی از فتنه‌گران، به مقابله برخواسته بودند و در این عملیات تروریستی که عصر روز دوشنبه ۲۵ بهمن در منطقه قصرالدشت تهران به وقوع پیوست، دانشجوی بسیجی‌ «صانع ژاله» به شهادت رسید و چهار نفر به شدت مجروح شدند.

بر پایه این خبر براساس افشاگری یکی از دانشجویان فعال در فرانسه طی هفته‌های گذشته بیش از ۳۵۰ تن از عوامل سازماندهی شده منافقین، طبق طرح مسعود رجوی موسوم به (خروش‌ بهمن) از اروپا و چند کشور آسیایی به تهران و شهرهای بزرگ ایران اعزام شده بودند.

واحدهای عملیاتی منافقین در روز ۲۵ بهمن با سوار شدن بر روی فراخوان سرکردگان جنبش سبز، قصد ایجاد درگیری و ایجاد آشوب را داشتند و با ایجاد رعب و وحشت و به آتش کشیدن سطل‌های زباله، شکستن شیشه باجه‌های تلفن و اماکن عمومی اقدام به ایجاد نا‌امنی کردند.

بر اساس دستورالعمل مشخصی که از طرف مسعود و مریم رجوی صادر شده بود، واحد‌های عملیاتی منافقین مردم حاضر در صحنه که برای دفاع از کشور و نظام، به صحنه مقابله با منافقین آمده بودند را هدف آماج گلوله مسلسل‌‌های خود قرار دادند تا وانمود شود نیروهای امنیتی ایران برای جلوگیری از پیشرفت تظاهرات به سوی مردم عادی تیراندازی کرده و حمام خون راه انداخته‌اند.

البته تلاش‌های ابلهانه این گروه منفور تروریستی در این راه در چند زمینه تاکنون مورد شناسایی قرار گرفته و عموماً با شکست مواجه شده است. این تلاش‌های بی‌سرانجام را می‌توان در چند گروه تقسیم بندی کرد؛

۱ – پروژه «اتاق سرخ» در فرانسه پایگاه تروریستی OVERS –SUR-OISE؛

در خرداد ۱۳۸۸ مرکزی تحت نام «اتاق سرخ» توسط تروریست‌های مستقر در فرانسه به سرپرستی مریم رجوی و با دستور سرکرده فراری فرقه تشکیل شد. هدف از ایجاد این اتاق شناخت چگونگی راههای تاثیرگذاری بر تحولات ایران در درون و برون مرزهای ایران بود و از جمله تصمیمات اتخاذ شده در این مرکز رصد کردن دقیق رخدادهای ایران و ایجاد پایگاه‌هایی مجازی جهت اشاعه دروغ و خبرسازی و جعل خبر در رسانه‌ها بود.

۲ – ساخت و راه اندازی وب سایت‌های پوششی جهت اثرگذاری بر اخبار در جوامع مجازی؛

دستگاه تبلیغی و دروغ ساز فرقه رجوی در ابتدا در سال ۱۳۸۷ سایت ایران پرس نیوز را به راه انداخته بود در سال ۱۳۸۸ اقدام به ایجاد سایت‌هایی به نام آژانس ایران خبر unity۴iran (سایت سبز تقلبی)، آسمان دیلی نیوز، رنگین کمان، پژواک ایران، جنگ خبر، فعالان حقوق بشر در ایران، وبلاگ نویسان نه به اعدام، حمایت از خانواده‌های جانباختگان و بازداشتی‌ها و چندین سایت جدید‌التاسیس و بدون نام و نشان دیگر کرد. قابل توجه است که این سایت‌ها‌ی پوششی از خانه‌های تیمی و پایگاه‌های این فرقه در فرانسه (پاریس) انگلیس (لندن)، آلمان (کلن)، نروژ (اسلو) راه اندازی و مشغول فعالیت هستند و اخبار و نوشته‌های منتشر شده در این وبسایت‌ها عموماً ساختگی بوده و با اهداف خاص این گروه طراحی و تدوین می‌گردند.

۳ – فعال کردن اعضای قدیمی و همچنان طرفدار فرقه جهت پیاده کردن طرح «شهید سازی و تبلیغ»؛

پس از سقوط ارباب فرقه رجوی (صدام حسین) و تسلیم و واگذاری اسلحه از طرف تروریست‌های مستقر در اشرف به نیروهای آمریکایی (درسال ۲۰۰۳)، به مدت ۵ سال سرپرستی و حمایت از این تروریست‌ها به‌عهده آمریکا واگذار شد و فرقه رجوی طی این پنج سال با دست‌های باز تعدادی از اعضای سابق خود را به اشرف کشید و پس از تعلیم و آموزش آن‌ها را جهت فعالیت‌های تبلیغی به داخل ایران فرستاد؛ افرادی چون علی صارمی، جعفر کاظمی و محمدحاج بابایی که طی دهه شصت دستگیر شدند و پس از تحمل زندان و دادن تعهد و توبه کردن آزاد شده بودند. این افراد همچنان به فعالیت خود برای این فرقه ادامه دادند ولی تداوم خیانت‌هایشان به کشور، سرنوشتشان را به چوبه دار گره زد.

۴ – تلاش برای نفوذ در رسانه‌ها برای تبلیغ و اشاعه دروغ؛

یکی دیگر از تلاش‌های دستگاه تبلیغی این فرقه تلاش برای نفوذ در رسانه‌هایی چون بی بی سی، صدای آمریکا، رادیو فردا و رادیو زمانه می‌باشد. تلاش این فرقه تنها در رسانه صدای آمریکا و تا حدودی رادیو زمانه ممکن و در رادیو فردا و بی بی سی با شکست مواجه شد و عوامل پوششی و نفوذی این فرقه در صدای آمریکا علی جوانمردی، جمشید چالنگی و بیژن فرهودی می‌باشند که دعوت از حسن داعی‌الاسلام (تروریست قدیمی و کراواتی کنونی) و همچنین ارتباط افرادی چون علی جوانمردی و جمشید چالنگی با اسارتگاه اشرف و در اختیار گذاشتن فرصت تبلیغ جهت اشاعه دروغ از جانب برخی از اسیران را می‌توان در این زمینه ارزیابی کرد. گفتگوی رادیو زمانه با محمدرضا روحانی از اعضای این فرقه نیز دلیل دیگری از تلاش دستگاه تبلیغی این فرقه برای نفوذ و اشاعه دروغ در رسانه محسوب می‌شود.

۵ – تلاش برای شکار و جذب و تطمیع روزنامه‌نگاران جوان در ایران؛

افراد تیم فرقه رجوی مستقر در انگلیس که شامل تعدادی از زنان این فرقه هستند، طی یک سال و نیم گذشته با ارتباط گیری با برخی روزنامه‌نگاران جوان در ایران برای درج اخبار دروغ در وبسایت‌های جدید‌التاسیس مذکور، از جمله ایران پرس نیوز و آژانس ایران، فیلم‌های کوتاه تبلیغی از نوشتن شعار در مکان‌های خاص تهیه کرده و آنها را به‌ عنوان خبرنگاران خود! در ایران بخورد منابع خبری داده‌اند. آژانس ایران خبر با سرقت فیلم‌های ارسالی کوتاه از ایران در سطح نت و با درج نام این منبع دروغین (INA) اینگونه ادعا می‌کند که این فیلم‌ها را خبرنگارانش از ایران ارسال می‌کنند! که البته این دروغگویی‌ها به موقع در سطح وسیع افشا شد. در ضمن عموم این خبرنگاران که از ماهیت این افراد و تشکیلات تروریستی آنها در انگلیس آگاه شدند دست به افشای اینگونه تلاش‌های ابلهانه زدند و کار این شیادان را به کسادی کشاندند.

۶ – ساخت و راه اندازی سازمان‌ها و سایت‌های تقلبی و در قالب پوششی دفاع از حقوق بشر؛

سازمان «گزارشگران حقوق بشر در ایران» یک تشکیلات تقلبی و ساخته و پرداخته فرقه تروریستی رجوی است و برخی افراد که در ابتدا از ماهیت اینگونه تشکیلات آگاه نبودند بدان پیوستند و صد البته پس از آگاهی از این دام شیادی، فوراً از آن جدا شده و به افشاگری در برابر فرقه تروریستی رجوی و اینگونه سایت‌ها و سازمان‌های قلابی پرداختند. نامه شیوا نظر آهاری و دوستانش در مورد سازمان تقلبی و رجوی ساز «گزارشگران حقوق بشر در ایران» از نمونه‌‌های برجسته این افشاگری است.

۷ – ترور سه تن از دانشمندان هسته‌ای ایران در سالهای ۸۸ و۸۹ توسط فرقه رجوی؛

رژیم اسرائیل و بقایای گروه‌های ترور این فرقه در ایران، در سال ۱۳۸۸ دکتر مسعود علیمحمدی، استاد دانشگاه تهران را هنگام خروج از منزل ترور کرده و به شهادت رساندند. گروه ترور این فرقه همچنین درسال ۱۳۸۹ دو تن از دانشمندان اتمی ایران به نام‌های مجید شهریاری و همسرش را در یک عملیات تروریستی به قتل رساند و فریدون عباسی یکی دیگر اساتید ایرانی بود که در همین دوران توسط گروه ترور فرقه رجوی ترور شد که البته عملیات تروریستی منافقین در این مورد ناکام ماند و دکتر عباسی به شهادت نرسید. بی شک اینگونه عملیات بگونه‌ای مشترک توسط دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم اسرائیل و با کمک مزدوران داخلی آنها (تروریست های رجوی) امکان پذیر شده است و چنین همکاری تنگاتنگی بین دستگاه تروریستی رجوی و دولت اسرائیل پس از سقوط ارباب این گروه تروریستی (صدام) شدت گرفته و رژیم اسرائیل و آژانس یهود کمک‌های مالی، اطلاعاتی و سیاسی فراوانی را طی سال ۲۰۰۲ بدین سو، در اختیار این فرقه خائن تروریستی قرار داده و همچنان می‌دهد.نوشته: در: شنبه سی ام بهمن 1389 |

 
پيوند ثابت
بیانات امام خامنه ای دردیدار فرماندهان وخلبانان نیروى هوائى ارتش


تصویر بزرگ
رهبر معظم انقلاب اسلامی مهمترین ویژگی‌ انقلاب بعد از 32 سال را ایستادگی و استقامت ملت ایران بر اصول و ارزش‌ها دانستند و افزودند: ایستادن بر سر اصول برای یک ملت افتخار است


بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

 خیلى خوشامدید برادران عزیز و فرماندهان خدوم و کوشنده‌ى نیروى هوائى ارتش جمهورى اسلامى ایران و پدافند هوائى. امیدواریم که خداوند متعال به همه‌ى شما این توفیق را، این کمک را بفرماید که شأن والاى نیروى هوائى را - که بحمداللَّه بر اثر تلاشهاى فراوان به دست آمده است - و همچنین قرارگاه پدافند را روزبه‌روز بالاتر ببرید. امروز هم جمع عزیز شما در این حسینیه و بیانات خوب فرمانده محترم و سرود پرمغز و زیبائى که جوانان عزیزمان اجرا کردند، براى مجموعه‌ى ما ان‌شاءاللَّه خاطره‌انگیز خواهد بود.

 روز نوزدهم بهمن که از یک حرکت شجاعانه‌ى نیروى هوائى در سال 57 آغاز و ماندگار شد، یک روز پرمضمون و پرمعنائى است. آن برادران شجاعى که در آن روز وارد میدان مبارزه شدند و در کنار مردم نقش ایفا کردند، در واقع دو کار مهم انجام دادند: یکى هویت‌سازى ارتش جمهورى اسلامى ایران بود؛ معرفى یک هویت جدید و نوین که مردم تا آن روز با این هویت آشنا نبودند. غالباً مردم در مورد سازمانها و تشکیلات گوناگون، ویترینها را مى‌بینند. ویترینها آن روز ویترینهاى خوبى نبودند. در درون و در عمق ارتش جمهورى اسلامى، انسانهاى مؤمن، انسانهاى مستقل و آزاده، بسیار زیاد بودند، که با همان آرمانهاى ملت ایران زندگى میکردند، با همان آرمانها تلاش میکردند؛ منتها فرصتهائى لازم بود تا اینها بتوانند خود را نشان بدهند. یک چنین ظرفیت عظیمى در ارتش بود. مردم این ظرفیت را نمیشناختند. حرکت آن روز جوانان نیروى هوائى - که من از نزدیک شاهد آن بودم - یک هویت جدیدى را براى ارتش تعریف کرد؛ این مسئله‌ى مهمى است. بعد هم همین هویت در طول سالهاى بعد - چه در طول دوران جنگ هشت ساله و دفاع مقدس، چه بعد از آن، و چه قبل از آن - روزبه‌روز تقویت شد. و میخواهم عرض کنم که حتّى سالهاى بعد، درخشندگى و نمایانى این هویت بیشتر هم شد.

 دومین مطلبى که آن روز به وسیله‌ى این حرکت ثابت شد و به وجود آمد، عبارت بود از جریان‌سازى. خاصیت انسان زنده این است که در محیط خود، در شعاع وجودى خود تأثیر میگذارد و جریان ایجاد میکند؛ حرکت او به جلو، حرکتهائى را به جلو به وجود مى‌آورد. این کار، آن روز اتفاق افتاد. بدون شک این کارى که در روز نوزده بهمن در مدرسه‌ى علوى خیابان ایران در حضور امام انجام گرفت، در حادثه‌ى بیست و دوم بهمن تأثیر داشت. در آن شبهاى بیست و یکم و بیست و دوم، من میشنفتم و میدیدم کسانى را که در این خیابانهاى منتهى به مقر امام مى‌آمدند و فریاد میزدند که مردم را در خانه‌هایشان بیدار کنند؛ میگفتند که جوانان نیروى هوائى - همافران و افسران - در خطرند؛ چون مورد تهاجم قرار گرفته بودند. این خیلى معنا دارد. این حرکت، این جریان عظیم را به وجود آورد؛ تحرک جدیدى و روحیه‌ى تازه‌اى ایجاد کرد.

 خب، این یک نمونه است؛ این یک مستوره است؛ مشتى از یک انبار عظیم گندم است؛ گوشه‌اى از جامعه‌ى ماست که نشان‌دهنده‌ى وضعیت عمومى و کلى جامعه است. کشور با این حرکت نجات پیدا کرد. کشور عظیم ایران با این سابقه‌ى فرهنگى، با این همه ظرفیتهاى مادى و معنوى، اسیر بود. این یک واقعیت بسیار تلخى است که به خاطر وجود تعارضها و اختلافها و مسائل گوناگون و دخالت دستهاى مختلف از اطراف، هنوز هم در تاریخ ما درست باز نشده است. کشور اسیر بود؛ کشور تحقیرشده بود؛ کشور به وسیله‌ى قدرتهاى زورگو و سلطه‌جوى عالم، مورد اهانت قرار گرفته بود؛ به دست فراموشى سپرده شده بود. ایران بزرگ، ایران باعظمت، ایران مفتخر به ایمان عمیق اسلامى، در محیط پیرامون خود اثرى نداشت؛ چون بختکِ سنگینِ مِیشومِ سلطه‌ى بیگانه بر آن سنگینى میکرد. ملت این حجاب را درید و این کابوس را شکست. حرکت ملت در بیست و دوم بهمن و قضایائى که منتهى به بیست و دوى بهمن بود، یک چنین حرکتى بود.

 من بارها گفته‌ام، روز جمعه هم تکرار کردم؛ امروز مهمترین مسئله در باب انقلاب ما، وقتى به این سى و دو سال نگاه میکنیم، عبارت است از ثبات و استقامت. یعنى ما سر حرف خودمان ایستاده‌ایم. ایستادن بر سر اصول، براى یک ملت، براى یک مجموعه، افتخار است. اصول، چیزهائى است که باید بر سر آن ایستاد. ارزشها را بایستى نگاهبانى کرد، پاسدارى کرد. مهمترین ارزشى هم که براى ملت ما وجود داشت و امروز هم وجود دارد و تا آخر هم همین خواهد بود، عبارت است از اسلام. استقلال در اسلام است، آزادى در اسلام است، پیشرفت مادى در اسلام است، وحدت ملى در اسلام است، شکوفائى استعدادها در اسلام است؛ همه‌ى اینها در اسلام مندمج و مندرج است. علت اینکه امام روى کلمه‌ى «جمهورى اسلامى» تکیه کردند، همین است. تأکید بر جمهورى، به خاطر این است که نکته‌ى مهم، اتکاء به مردم است. اگر اسلام باید در جامعه حاکمیت پیدا کند، بدون ایمان عمومى امکان‌پذیر نیست. پس حضور مردم، رأى مردم، خواست مردم، دخالت مردم، شد یک نقطه‌ى اساسى؛ پس شد جمهورى اسلامى. این را باید حفظ کنیم، این را باید زنده نگه داریم، این پرچم بایستى برافراشته بماند. اگر توانستیم خودمان را به عمق و ژرفاى این کلمه‌ى پرمغز - جمهورى اسلامى - هرچه بیشتر نزدیک کنیم، موفقیتها روزبه‌روز افزایش خواهد یافت؛ و این احتیاج دارد به همت بلند، همت مضاعف و کار مضاعف، که خوشبختانه امسال اثر همت مضاعف و کار مضاعف را انسان در دستگاه‌هاى مختلف کشور مشاهده میکند. اگر این شد، ملت ایران خواهد شد الگو؛ جمهورى اسلامى خواهد شد الگو. لزومى ندارد ملتها بگویند ایران الگوى ماست - گفتن مهم نیست؛ بگویند یا نگویند - مهم این است که این نسیم جانبخش در محیطهاى دیگر بوزد، آنها را متوجه کند و به حرکت در بیاورد؛ و این کار شده است.

 اینکه شما مى‌بینید امروز در بعضى از کشورها این حرکات عظیم وجود دارد، اینها که دفعتاً به وجود نمى‌آید؛ در طول زمان، انگیزه‌ها و خواستها و معرفتها متراکم میشود و در یک مقطع مناسب بُروز میکند. امروز، روز بُروز آنهاست. تراکم این انگیزه‌ها، پى‌درپى آمدن این معرفتها و خواستها، مربوط به سالهاى گذشته است؛ و شما ملت ایران و شما مسئولان سازمانهاى مسلح، نقش عمده‌اى داشتید. این را بایستى حتماً در نظر داشت.

 ما امروز در میانه‌ى میدانیم؛ همچنان که در میانه‌ى راهیم. حالا تعبیر نمیکنیم در آغاز راه؛ که شاید به یک معنا، با نگاه به بلندمدت، در آغاز راهیم. بالاخره ما در راهیم. باید راه را ادامه داد. آن کسى که راهى را طى میکند، اما خود را به مقصد نمیرساند و برمیگردد، وسط راه یا متوقف میشود یا راهش را منحرف میکند، او تفاوت زیادى ندارد با آن کسى که از منزل خود بلند نشده و اصلاً به راه نیفتاده. در این نتیجه، هر دو مانند هم هستند که به مقصد نرسیده‌اند و به مطلوب دست نیافته‌اند. بنابراین تداوم حرکت و استمرار حرکت لازم است؛ و این متکى است به همتها، به ایمانها، به تلاشها، به حضور جوانان. امروز خوشبختانه شما جوانها در کارهاى گوناگون نیروهاى مسلح در رأس قرار دارید؛ کارها دست شماست، متوجه به شماست، نگاه‌ها به سوى شماست. اگر چنانچه جوان متکى به خدا باشد، توکل به خدا کند، اعتماد به نفس داشته باشد، معجزه مى‌آفریند. همه‌ى امور زندگى ما و کارهاى بزرگى که انجام میگیرد، معجزات الهى است؛ ما عادت کردیم، معجزه بودن آنها را نمیفهمیم. این معجزه‌ها متکى است به نیرو، به همت و شجاعت و کارآمدى افراد. لذا باید کار را دنبال کرد.

 نگاه کنیم ببینیم چه چیزهائى مزاحم پیشرفت است. یقیناً یکى از چیزهائى که مزاحم پیشرفت است، بى‌قیدى و بى‌مبالاتى نسبت به ارزشهاست. ارزشها را نباید از نظر دور داشت.

 یکى از چیزهائى که قطعاً منافى با پیشرفت است، اختلاف و تفرقه است؛ تفرقه‌ى میان آحاد ملت، تفرقه‌ى میان مسئولین، تفرقه‌ى میان بخشهاى گوناگون نظام، تفرقه‌ى میان نظام و مردم. این انسجام و یکپارچگى‌اى که انقلاب به ما داد، باید مثل یک ناموس مقدسى حفظ شود، از آن پاسدارى شود. یکى از مهمترین کارهائى که در جنگ نرمِ دشمن وجود دارد - همیشه وجود داشته، امروز هم وجود دارد - این است که در این اتحاد یک تزلزلى ایجاد کنند، شکاف ایجاد کنند. براى این کار تلاش میکنند: بین شیعه و سنى اختلافات مذهبى ایجاد کنند، بین فارس و عرب و ترک و کُرد و دیگران اختلافات قومى ایجاد کنند، اختلافات منطقه‌اى ایجاد کنند، اختلافات سازمانى ایجاد کنند، اختلافات حزبى ایجاد کنند.

 با همه‌ى اینها باید با توجه کامل مقابله کرد؛ یعنى همان چیزى که ما به آن میگوئیم بصیرت. بدانیم کجائیم. این سنگرى را که امروز شما در آن حضور دارید، بشناسیم. فرق است بین آن سربازى که در یک سنگر حساسى قرار گرفته و میداند که سنگر او چقدر حساس است، اهمیت کار خود و جایگاه خود را میداند، و بین آن کسى که در همان سنگر است، اما نمیداند چقدر مهم است؛ خوابش میبرد، غفلت میکند، سنگر را رها میکند، در داخل سنگر با همسنگرى‌اش دعوا میکند. بدانیم جایگاه ملت ایران چقدر حساس است.

 امروز خاورمیانه بیدار شده است، دنیاى اسلام بیدار شده است. سالهاى سلطه‌ى قدرتمندانِ دور از این منطقه - که به خاطر وجود منابع عظیم این منطقه هجوم آوردند و دوران استعمار و استعمار نو و استعمار بالاتر از نو را تجربه کردند - دارد به پایان میرسد؛ این یک واقعیتى است. یک روزى در منطقه‌ى ما این دو قدرت بزرگى که آن روز بودند - یعنى آمریکا و شوروى سابق - بر همه‌ى امور سیاسى این منطقه مسلط بودند. یک بخشى مربوط به چپ بود، یک بخشى مربوط به راست بود؛ با هم اختلاف و دعوا، بعد هم یک وقتى با هم میساختند - در رأس، قدرتهاى پشت سر اینها، آمریکا و شوروى با هم میساختند - یکهو میدیدیم مصر را فروختند! کمااینکه در یک دوره‌اى فروختند. در واقع جنگ بین دو اردوگاه بود. بعد در بالا با هم نشستند پشت پرده مذاکره کردند، ملتها، زمامدارانشان، منافعشان، همه زیر پا له میشد.

 امروز اینجورى نیست. امروز ملتهاى منطقه افول تدریجى قدرتها را مى‌بینند. و در این زمینه، پیشرو، ایران اسلامى است با پشتوانه و عقبه‌ى عظیم فرهنگى و امکاناتى که در این کشور هست؛ آن هم ایران متکى به اسلام، که اسلام آمیخته است با جان و روح و فکر این ملت و این مجموعه. این را بایستى نگه داشت؛ این خیلى باارزش است. هر بخشى هم نقشى دارد. ارتش نقش مختص خود را دارد. در میان ارتش، نیروى هوائى نقش ویژه‌ى خود را دارد.

 این حدیث را من بارها از قول پیغمبر گفته‌ام که فرمود: «رحم اللَّه امرأ عمل عملا فأتقنه»؛ رحمت خدا بر آن کسى که کارى را به عهده بگیرد و آن را محکم و قوى و کامل انجام دهد. گزارشى که از نیروى هوائى به من رسید و گزارشها میرسد و امروز هم فرمانده محترم نیرو بخشى از آنها را بیان کردند، گزارشهاى خوبى است؛ لیکن میخواهم بگویم به اینها اکتفا نکنید. مسئله‌ى قطعه‌سازى، مسئله‌ى شبیه‌سازى، مسئله‌ى تولید، آموزشهاى گوناگون، اینها چیزهاى بسیار باارزشى است؛ سازماندهى بسیار باارزش است، چه در بخش نیروى هوائى، چه در بخش پدافند؛ لیکن اکتفا نکنید. ببینید نقصها کجاست. اگر چنانچه ورزشکارى فقط به آن بخشهائى از ماهیچه‌هاى برآمده‌ى خود نگاه کند که با ورزش توانسته اینها را به دست بیاورد، بخشهاى مغفول مانده و ضعیف را نگاه نکند، در یک موقعیت حساس زمین خواهد خورد. ببینید ضعفها کجاست، ببینید اشکالات در کجاست، آنها را برطرف کنید؛ هر کس در بخش خود، در قسمت مربوط به خود. روزبه‌روز تکمیل کنید. و تکمیل شدن نهایت ندارد. هرچه جلو برویم، جا دارد براى جلو رفتن و کاملتر شدن.

 به دوستان عزیزِ فرماندهان نیرو و بقیه‌ى فرماندهان نیروهاى مسلح هم من بارها میگویم؛ محدودیتها در بخشهاى مختلف وجود دارند - تحریم هست، محدودیتهاى مالى هست، چیزهاى گوناگونى وجود دارد - از اینها باید عبور کنید. بهترین و زیرکترین انسانها کسانى هستند که شرائط موجود را میسنجند، بعد مى‌بینند براى عمل در شرائط کنونى چه توانائى‌هائى دارند و از آن توانائى‌ها و ظرفیتها استفاده میکنند؛ والّا انسان نگاه کند، بگوید خب، این که نشد، این را که نداریم، پس هیچى! این نمیشود. کمبودها نباید ما را متوقف کند. کمبودها بایستى باعث شود که ما بیشتر به خودمان مراجعه کنیم، ظرفیتهاى تازه‌ى خودمان را کشف کنیم. مثلاً در دو دهه‌ى پیش، کى در نیروى هوائى حدس میزد که این نیرو بتواند این همه امکانات براى خودش به وجود بیاورد و تولید کند؟ در بخشهاى دیگر هم همین جور. در بخشهاى فضائى ما، در بخشهاى پزشکى ما، در بخشهاى داروئى ما، در بخشهاى گوناگون علمى و فنى ما، تا دو سه دهه‌ى پیش کى حدس میزد که میشود این کارها را کرد؟ اما رفتند، جوانان ما همت کردند و شد. کارهائى شده است که امروز دشمنان ما هم زبان به اعتراف میگشایند. البته دشمنى میکنند؛ این را وسیله‌اى قرار میدهند براى سیاستهاى ایران‌ستیزى و ایران‌هراسى و اسلام‌هراسى و اسلام‌ستیزى؛ لیکن اعتراف میکنند به اینکه اینها هست.

 من میخواهم به شما بگویم؛ شما هم از اینکه کمبودهائى در بخشهائى وجود دارد، مطلقاً پا عقب نکشید؛ بروید سراغ اینکه از ظرفیتهاى تازه‌اى استفاده کنید در وجود خودتان، در استعداد خودتان، در ذهن و مغز خودتان، در توان سرپنجه‌هاى ماهر خودتان، و آن کمبودها را از طرق دیگرى جبران کنید؛ این عملى است، این شدنى است.

 ما در بخشهائى از بخشهاى صنعتى کشور مبتلا شدیم به تحریم. تحریم کنندگان خیال کردند حالا که تحریم کردند، این بخشها خواهد خوابید؛ اما بعکس شد. تحریم موجب شد که جوانان ما به فکر بیفتند که خودشان آنچه را که دشمن نمیخواهد به ما برسد، تولید کنند. تولید کردند، در مواردى بهترش را تولید کردند؛ کم‌هزینه‌تر، سبکتر، کارآمدتر. در نیرو اینجورى حرکت کنید. این، شامل فرماندهان محترم، شامل مسئولان محترم بخشهاى گوناگون، شامل مجموعه‌ى پرسنل - بخصوص شما و بالخصوص جوانها - همه میشود.

 از خداى متعال مسئلت میکنیم به شماها توفیق بدهد. ان‌شاءاللَّه روح مطهر امام بزرگوار ما - که این حرکت را او آغاز کرد، این راه را او به ما نشان داد - و ارواح مطهر شهداى عزیز که در این راه جان دادند و نیروى هوائى مفتخر است به داشتن شهداى بزرگى در این راه، شاد باشد و از همه‌ى ما و شما راضى باشد و دعاى حضرت بقیةاللَّه شامل حال همه‌ى ما باشد.

والسّلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاتهنوشته: در: چهارشنبه بیستم بهمن 1389 |

 
پيوند ثابت
فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش با رهبر فرزانه انقلاب دیدار می‌کنند

فرماندهان، خلبانان و پرسنل نیروی هوایی ارتش در سالروز بیعت تاریخی همافران با امام خمینی(ره)، با حضرت آیت الله‌العظمی خامنه‌ای دیدار می‌کنند.


به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از فارس،جمعی از فرماندهان، خلبانان و کارکنان نیروی هوایی ارتش صبح امروز در سالروز بیعت تاریخی جمعی از افسران و کارکنان نیروی هوایی با امام خمینی (ره) در 19 بهمن سال 57، با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت ‌لله العظمی خامنه‌ای رهبر فرزانه انقلاب دیدار می کنند.

حرکت شجاعانه پرسنل نیروی هوایی ارتش در 19بهمن 1357، از شکننده‌ترین ضربات بر پیکر رژیم شاهنشاهی بود که در این روز، نظامیان متعهد نیروی هوایی، با حضور در اقامتگاه رهبر بزرگ انقلاب اسلامی در مدرسه علوی 2 و بیعت با حضرت امام، سندی از افتخار، حماسه، رشادت و ایمان را در برگ‌های زرین انقلاب اسلامی به ثبت رساندند.

انتشار تصویر بیعت پرسنل نیروی هوایی ارتش به هنگام بیعت و سلام نظامی در مقابل امام خمینی(ره) که در روزنامه‌های فردای آن روز چاپ شد، دژخیمان رژیم را بیش از پیش ناامید و امواج خروشان انقلابی مردم را فزون‌تر کرد.

...................سرفصل دیگر مطالب جدید.........................

نقش منتظری در انتصاب بازرگان‌ به‌ نخست‌وزیری‌

پرز:مصربدون دموکراسی بهترازمصراسلامی است

ناگفته های فرزند شهیدشهریاری درباره پدرش

مزایده عکس های برهنه برلوسکونی

پروین: هیچوقت جمله شیرین امام خمینی(ره)رافراموش نخواهم کرد


متن کامل سخنرانی مهم پناهیان درسلسله نشست های بصیرت قم

نوشته: در: سه شنبه نوزدهم بهمن 1389 |

 
پيوند ثابت
اخوان المسلمین مصر: از امام خامنه ای تشکر می کنیم


اخوان المسلمین مصر یکشنبه شب از رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای تشکر کرد و ابراز امید نمود ملت مصر رییس جمهوری 'شجاع' مانند احمدی ن‍‍ژاد داشته باشند.


به گزارش فرهنگ نیوز به نقل ازایرنا ؛ شبکه تلویزیونی بی بی سی در یک برنامه زنده از 'کمال الحلباوی' یکی از اعضای اخوان المسلمین مصر پرسید: رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه این هفته در مورد اتفاقات مصر اظهار نظر کرده و گفته اند یک انقلاب سراسری اسلامی در منطقه در حال شکل گیری است واکنش اخوان المسلمین به صحبت های ایشان چیست؟
کمال الحلباوی پاسخ داد: 'من از 'امام' خامنه ای و تمام کسانی که از انقلاب مصر حمایت می کنند تشکر می کنم .'
وی افزود:‌ در مصر احزاب زیادی فعالیت می کنند بنابراین قانون اساسی باید تغییر کند و مردم باید نمایندگان مجلس را خودشان انتخاب کنند. بعد از رفتن مبارک باید انتخاباتی سالم برگزار شود و مردم نوع حکومت آینده را خودشان انتخاب خواهند کرد.
وی افزود: اگر آنها دولت اسلامی بخواهند که امیدوارم این طور شود، این خواسته ملت است .
بی بی سی در حرکتی زیرکانه اظهارات ضد ایرانی اخیر احمد ابوالغیط وزیر خارجه مصر را پیش کشید که عضو اخوان المسلمین هوشمندانه پاسخ داد: 'اول از همه وزیر خارجه مصر باید از وزارت کنار برود.
دوم اینکه او از روابط مسلمانان با هم شناخت درستی ندارد و در حرف های خود باید از حمایت رهبران ایران از انقلاب مصر قدردانی کند .
با تاسف باید بگویم وزیر خارجه مصر با حملات غرب علیه ایران همراه شده که این قابل قبول نیست'.
بی بی سی در ادامه حوادث انتخابات ایران را پیش کشید وکمال الحلباوی در پاسخ گفت:' من هم امیدوار بودم دولت خوبی مثل دولت ایران و رئیس جمهوری خوب و شجاعی مثل آقای احمدی نژاد داشتیم.
' احمدی نژاد عقیده اش را بیان می کند ، اگر کشورهایی مانند آمریکا و بریتانیا حق پیشرفت دارند چرا نباید کشوری مانند ایران هم حق پیشرفت داشته باشد. کشورهایی مانند چین و هند از فن اوری هسته ای برخوردارند چرا کشورهای مسلمان چنین حقی نداشته باشند'.نوشته: در: دوشنبه هجدهم بهمن 1389 |

 
پيوند ثابت
ادعای ویکی لیکس درباره هاشمی


سایت ویکی لیکس اطلاعاتی را منتشر کرده که مدعی است آخرین یادداشت های مایکل پوستل سفیر سابق اتریش در ایران است که از روی آخرین ایمیل های وی قبل از تغییر او، گرفته شده است.

به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از  رجانیوز، در این ایمیل‌ها که گزارش‌های نوبه‌ای سفیر سابق اتریش در ایران از تحولات کشورمان است، پوستل اطلاعاتی را بیان می‌کند که با توجه به بازتاب جهانی این اطلاعات به‌نظر می‌رسد افرادی که از آن‌ها نامبرده شده، به‌ویژه آقای هاشمی رفسنجانی باید در صورت نادرست بودن این اطلاعات، آن‌ها را تکذیب کنند.

1- پوستل می گوید که دو رئیس جمهور سابق ایران یعنی خاتمی و رفسنجانی پای خود را از صحنه های سیاسی معمول فراتر نهاده و تلاش خود را معطوف به هرچه شکننده تر کردن اوضاع قرار دادند، درست همان گونه که در حال حاضر نیز این تلاش ادامه دارد. با این حال، رفسنجانی پیشنهاد داده است که اگرغرب شیپور تقلب در انتخابات و نقض حقوق بشر را به صدا در آورد، به ادامه کار کمک شایانی خواهد کرد.

در ابتدای این سند، خلاصه‌ای از نظرات پوستل آمده است:

2- پوستل در ادامه می گوید که مشایی به‌عنوان رئیس دفتر احمدی نژاد برای وی روشن کرده است که ایران در گفتگوهای ژنو به‌طوری به‌دنبال ایجاد رویکرد های گفت‌وگو و دمیدن روح تعامل و توافق خواهد بود که موجب غافلگیری از رفتار ایران خواهد شد.

در این زمینه "پوستل" بیان می کند که با توجه به اعتماد نداشتن مقام‌های ایران به غرب، ایران باید از نشست ژنو بیشترین بهره برداری را بکند.

پوستل تأکید می‌کند که آمریکا باید تمرکز خود را بیشتر بر روی این امر قرار دهد که القا کند اعتبار و راست گویی بی‌بی‌سی از پرس تی وی بیشتر است و پرسی تی وی اخباری غیر واقعی درج می کند.

در ادامه این سند، جزئیات بیشتری از دیدارها، نقل‌قول‌ها و تحلیل‌های پوستل آمده است:
 
3- در سوم دسامبر مایکل پوستل سفیر سابق اتریش در ایران، در مورد مشاجره سیاسی در تهران نکاتی را می افزاید که در مذاکرات وین، دولت مطبوعش باید تمرکز بیشتری بر روی مشکلات در ایران داشته باشد. وی خواهان این است که حتی تا بعد از خروجش از پست خود همچنان در جریان امور قرار بگیرد. به گفته بسیاری ممکن است که وزیر امور خارجه اتریش از پوستل برای ادامه کارهای خود استفاده کرده و از تبحر وی در برقراری ارتباطات و توانایی‌اش در فارسی حرف زدن استفاده کند.
 
4- پوستل در آخرین ارتباط خود قبل از خروج از ایران می‌گوید که بسیاری از کسانی که پیش از این با وی ارتباطی برقرار نمی کردند، حالا بعد از انتخابات حاضر هستند که با او ارتباط داشته باشند. وی می گوید هنگامی که با خاتمی رئیس جمهور سابق ایران ملاقاتی داشته است، او گفت که به‌خاطر فضای به‌وجود آمده بعد از انتخابات، حساسیتی برای گفت‌وگوهای سیاسی نیست. پوستل پیشنهاد می‌کند که خاتمی در مورد گفت‌وگوی تمدن‌ها یا ادیان صحبت کرده و این بابی برای ارتباط با غرب باشد که خاتمی نیز می‌گوید که وی نیز با این کار موافق است و احتمال دارد که تا سال آینده سفری به اتریش داشته باشد.
 
5- پوستل در مورد آخرین دیدارش می‌گوید که قصد دارد با مرضیه وحید دستجردی اولین وزیر زن جمهوری اسلامی دیدار داشته باشد. پوستل در مورد وی می گوید که در کارش متبحر است. وی یکی از نمایندگان سابق مجلس بوده است. پوستل می گوید که در ملاقات خود با دستجردی در زمینه همکاری با آموزش های بیمارستانی و پزشکی صحبت می‌کند.
 
6- پوستل سپس در مورد رئیس دفتر احمدی‌نژاد صحبت می کند و نکاتی در مورد علت مخالفت رهبری با معاون اولی او می‌گوید. پوستل بر این موضوع تأکید می کند که استفاده از زبان فارسی در گفت‌وگوها به جای زبان انگلیسی موجب تفاهم بیشتر شده و مشایی به وی گفته که ممکن است یک بار دیگر نیز با وی در ایران ملاقات داشته باشد.

7- پوستل در مورد دیدارش با هاشمی رفسنجانی می‌گوید که هر دو در مورد همکاری های اقتصادی با یکدیگر گفتگو کرده‌اند زیرا هاشمی گفته که اولویت اول وی و تمرکزش مباحث اقتصادی است. آنها پرهیز می کردند که در مورد مسائل انتخابات و هسته ای ایران صحبتی داشته باشند آن‌هم موقعی که 10 تا 15 نفر دیگر هم از رده های مختلف نظام در جمع حضور داشته‌اند. هاشمی در مورد همکاری های غیر هسته ای بسیار دوست داشت که صحبت شود و سوال‌های زیادی در مورد جزئیات انرژی بادی می پرسید. پوستل نیز از این امر استقبال می کرد و ابراز داشت که مایل به همکاری در این مورد است. هاشمی مباحث را ادامه داد و گفت که چگونه ایرانیان از دخالت خارجی ها در مملکت‌شان ناخشنود هستند. با این حال، پوستل می گوید که هاشمی معتقد بود که بهترین کمک ممکن از سوی خارجی ها این است که بگویند در انتخابات تقلب شده و حقوق بشر در ایران در خطر است، اگر چه وی اشاره نکرد که نتایج این کارها به طور دقیق چه خواهد بود و چه تاثیری داشته است. پوستل گفت که در ماه های اخیر دوران سختی بر هاشمی گذشته است.

به گزارش رجانیوز، در خبری که دفتر آقای هاشمی پنج مهر 88 از این دیدار تنظیم کرده بود، آمده است:

«رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار میشاییل پوستل سفیر اتریش در تهران با اظهار امیدواری در خصوص رفع موانع سیاسی گسترش همکاری میان ایران و برخی کشورهای اتحادیه اروپا تاکید کرد؛ جمهوری اسلامی ایران محدودیتی برای افزایش همکاری‌های خود قائل نیست و اتخاذ سیاست‌های مستقل توسط کشورهای اروپایی می‌تواند در گسترش روابط موثر باشد و اتحادیه اروپا باید از بهانه‌گیری‌ها و به خصوص در مورد استفاده صلح‌آمیز ایران از تکنولوژی هسته‌ای دست بردارد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار، با اشاره به سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران در خصوص استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر؛ گفت: استفاده از انرژی‌های نو برای دنیای امروز یک ضرورت است و با توجه به تجربه اتریش در این خصوص؛ زمینه‌های فراوانی برای همکاری در ایران وجود دارد.

وی تاکید کرد: زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی گسترده‌ای میان تهران و وین برای افزایش سطح همکاری‌ها وجود دارد که با شناخت آنها می‌توان روابط را گسترش داد.

میشاییل پوستل سفیر اتریش در تهران نیز در این دیدار با اشاره به علاقه‌مندی کشورش برای گسترش همکاری با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: پتانسیل همکاری‌های میان دو کشور بسیار وسیع است.

وی ایجاد اعتماد میان جمهوری اسلامی ایران و غرب را در بهبود روابط با اهمیت عنوان کرد و گفت: گسترش همکاری‌های همه‌جانبه می‌تواند منافع خوبی برای دو ملت به همراه داشته باشد.»
 
8- پوستل در ادامه به توصیف موقعیت کروبی و موسوی دو کاندیدای دیگر ریاست جمهوری پرداخت که خواهان تغییر سیستم نیز هستند.

9- مسئله هسته ای
 
در گفت‌وگو پایان دسامبر با مشایی، پوستل او را تشویق می کند که ایران نباید موقعیت به‌وجود آمده در گفت‌وگوهای ژنو را از دست بدهد و مشایی درپاسخ به وی می گوید که ایران برای گفت‌وگو آماده است، به طوری که غرب از رویکرد ایران در گفت‌وگوها غافلگیر می‌شود زیرا ایران با قدرت و جدیت و رفتاری مسالمت آمیز وارد مذاکرات خواهد شد. پوستل می‌افزاید شکست این مذاکرات ممکن است موجب شود که رهبر ایران به این تصمیم برسد که غرب حسن نیت ایران را نادیده گرفته و نمی خواهد کاری را از پیش ببرد.

پوستل می گوید که آیت‌الله خامنه‌ای مورد احترام ایرانیان است و واگرایی بین رهبری و احمدی نژاد به چشم نمی خورد.
 
10- به نظر وی لاریجانی رئیس مجلس چندان موافق تبادل سوخت راکتور تحقیقاتی تهران نیست.
 
11- پوستل همچنین می‌گوید که ایران به احتمال زیاد به‌دلیل احداث تاسیسات "فوردو" تحت فشار قرار گیرد، البته البرادعی بعد از اولین سخنرانی خود اعلام کرده که این جز یک "سوراخ در دل کوه" چیز مهمی نیست ولی قطعنامه جدیدی درمورد ایران به اجرا گذاشته شد، اگرچه ایران در عمل نشان داد که به این قطعنامه ها توجهی نمی کند و آن‌ها را تنها در حد یک بازی می داند.
 
12- یکی از ایمیل‌های پوستل به سرمقاله روزنامه کیهان به قلم شریعتمداری در مورد سخنان رهبری در یکم دسامبر اختصاص و بر حمایت رهبری از برنامه هسته ای ایران تأکید دارد. در این مقاله آمده بود که ایران از گفت‌وگوهای هسته‌ای چیزی عایدش نمی شود و بهتر است که هر چه زودتر دست از همکاری با "ان‌‌پی‌‌تی" بکشد. از زمانی که رهبری اعلام کرد که مخالف گفت‌وگو با آمریکا نیست، آمریکا توانست در گفت‌وگوها حضور پیدا کند. البته نظر پوستل این بود که بهتر بود مدل انگلیسی به اجرا در می آمد تا مدل آمریکایی. هنگامی که ملوانان انگلیسی به گروگان گرفته شدند، مقام‌های انگلیسی اعلام کردند که این امر هیچ ربطی به روابط سیاسی بین دو کشور ندارد و روی آن تاثیری نخواهد گذاشت. بعدها مقام‌های ایرانی به پوستل گفته بودند که ایران از به وسط کشیدن بحث ملوانان انگلیس توسط آمریکایی‌ها در مذاکرات متعجب شده اند. به نظر پوستل، این موقعیت خوبی نبود که این بحث را به میان آوردند زیرا این امر در ذهن ایرانی ها هیچ ارتباطی با نشست نداشت. امریکایی ها خواستار آزادی ملوانان انگلیسی بودند و به نظر پوستل بهتر بود که این بحث به‌طور تلفنی در حاشیه گفتگوهای ژنو میان برنز و جلیلی مطرح می شد.
 
پوستل در پیام های مکرر خود اعلام می کند که شهروندان ایرانی برنامه های صدای آمریکا را با دیده تردید نگاه می کنند و آن را نا کارآمد می دانند. آن‌ها این رسانه را رسانه ای نافذ نمی دانند و تأثیر آن را بر روی سیاست های آمریکا منفی می دانند. به نظر وی، ایران در حال حاضر با دو گزینه پیش روست، یکی صدای آمریکا و دیگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران. با نگاهی به ایمیل های پوستل، وی معتقد است که شبکه بی‌بی‌سی خنثی است ولی برچسب انگلیسی بودن را به یدک می کشد. وی پیشنهاد می‌کند که آمریکا باید بیشتر بر روی یورونیوز فارسی مانور دهد و می گوید که آمریکا با تمرکز بر روی برنامه های فارسی بیشترین استفاده را می تواند ببرد و چنانچه از یک حزب طرفداری می‌کند، بر چسب حمایت از یک گروه خاص را نباید به‌طور علنی به دوش بکشد بلکه باید سعی کند تا اندازه ای غیر متعصبانه رفتار کند.

پوستل در آخرین پیشنهاد خود می نویسد که آمریکایی ها نباید از گفت‌وگو با رسانه های ایرانی خجالت بکشند و مثلاً با پرس تی وی مصاحبه کنند زیرا این شبکه هم در ایران و هم در انگلیس بیننده دارد و آنها به راحتی می توانند نظرات خود را از رسانه های ایران به گوش مردم این کشور برسانند. 

نوشته: در: یکشنبه هفدهم بهمن 1389 |

 
پيوند ثابت
آخرین تصاویر از درگیری‌های خونین انقلاب مردم مصر


هواداران دیکتاتور قاتل و نیروهای لباس شخصی مصر که گفته می شود تعدادی
 از آنان از کماندوهای اسرائیلی هستند، با حمله به مردم مخالف حکومت
فاسد حسنی مبارک؛ تعداد زیادی از انان را به خاک و خون کشیدند.


به گزارش فرهنگ نیوز، نیروهای لباس شخصی مصر که برای بقای پایه های لرزان
 حکومت طاغوتی مبارک، به سوی مردم آتش گشوده‌اند در درگیری های دیشب و
 بر اثر تیراندازی مستقیم به معترضان در میدان التحریر از شب گذشته تا کنون پنج
نفر را کشته و پانزده نفر را زخمی کرده اند.سازمان ملل نیز در گزارشی اعلام کرد در این خشونت ها تاکنون سیصد تن کشته
 و هزاران نفر زخمی شده اند.گزارش‌ها حاکی از آن است که رژیم اسرائیل سه محموله اسلحه برای استفاده در
سرکوب معترضان مصر، به این کشور فرستاده است.نوشته: در: شنبه شانزدهم بهمن 1389 |

 
پيوند ثابت

توکلی در موافقت بااستیضاح وزیر راه: شنیده ام رئیس جمهور به بهبهانی دستور داده به مجلس نیاید

سیاست > مجلس  - نماینده تهران در مجلس از فشارهای رئیس جمهور خبر داد که باعث«19 سال تعهد در آینده» شده که وزیر راه و ترابری نباید زیر بار آن می​رفت.

به گزارش خبرآنلاین، احمد توکلی با بررسی حجم پروژه​های عمرانی دولت از تاخیرهای پیاپی و هزینه​های تحمیلی زیاد آن سخن گفت که منجر با گسترش نارضایتی عمومی شده است. بویژه از آن جهت که به دلیل وعده​های انتخاباتی بوده است.

رئیس مرکز پژوهش​های مجلس 12 مورد از اثرات منفی این رویکرد را برشمرد که یکی از آنها بی اعتمادی به نظام سیاسی و تضعیف مشروعیت و اقتدار نظام بود.

وی با بیان اینکه عمده​ترین سند سالانه، بودجه سنواتی است، ادامه داد: متاسفانه بررسی اعتبارات راه و ترابری نشان از تخصیص​های نادرست این اعتبارات دارد که البته ریشه در دوره​های گذشته نیز دارد. طرح حرم تا حرم و خط آهن سریع تهران مشهد در هیچ جای بودجه 89 نیامده و هیچ یک از مراحل عملیاتی خود را پشت سر نگذاشته در حالی که باید تا پایان سال 91 به بهره برداری برسد.

توکلی از بودجه​های ملیاردی برآورد شده برای این پروژه​ها یاد کرد که با سرعت عمل دولت تا 11 سال آینده به طول خواهد انجامید و معلوم نیست که چرا دولت سقف 3 ساله​ای را تا پایان سال 91 اعلام کرده که سطح توقعات از دولت را بالا برده است.

نماینده تهران از وعده​های لاف و گزاف وزیر راه یاد کرد که به متوقف شدن راه تهران شمال انجامید و این بزرگراه همچنان در رکود به سر می​برد. 13 فقره قراداد برای 8 هزار کیلومتر راه در کشور نیز به جایی نرسیده است، پروژه​های در دست اجرای راه​سازی نیز ناتمام مانده و سرعت لازم را ندارد. این در حالی است که دولت برای 19 سال آینده تعهد ایجاد کرده ولی برای تحقق آن گامی بر نداشته است.

وی افزود: باید به روشنی اذعان کنیم که فشار برخی مقامات همچون رئیس جمهور در ایجاد این تعهدات بی تاثیر نبوده است. اما وزیر نباید زیر بار این کارها برود که زیان آن به مردم برسد. آیا عقوبت اخروی بدتر از ادامه وضعیت موجود نیست؟ چطور در چنین شرایطی تازه وزیر تلاش می​کند که استیضاحش را لغو کند؟

توکلی ادامه داد: علاوه بر دلایل غیرشرعی و غیرعلمی و مواردی از این دست برای استیضاح وزیر راه، عزل و نصب​های پیاپی که برخی سوء استفاده​های مالی و فساد را ایجاد کرده نیز دلیل این استیضاح است. شما که پدر راه خوانده شده​اید چطور نمی​توانید مدیران کار کشته​ای را سر کار بگذارید که هر شش ماه یک مدیر عوض نشود؟ در سی ماه چهار مدیر عامل عوض شده​اند که نتیجه آن تفاوت مدیریت​ها، هزینه نابجای منابع و زمین​گیر شدن پروژه​هاست که دود آن به چشم مردم می​رود.

به گفته این نماینده تهران در مجلس، وزیر با برکناری برخی مدیران باتجربه افرادی را با لیسانس حسابداری و فوق لیسانس زبان و الهیات جایگزین آنها کرده است. او از این افراد نیز نام می​برد و می گفت که فردی را با لیسانس الهیات جانشین ریاست صنایع هوایی با 60 سال سابقه کرده است! با این انتصاب​ها چگونه می​توان کشور را مدیریت کرد؟

توکلی در واکنش به نامه امروز میرتاج​الدینی خطاب به هیات رئیسه مجلس در راستای لغو استیضاح وزیر راه گفت: تشخیص قانونی بودن کار در مجلس بر عهده هیات رئیسه و خود نمایندگان است و دولت چنین جایگاهی ندارد.

وی ادامه داد: شنیده​ام که رئیس جمهور به وزیر دستور داده که به مجلس نیاید اما حفظ حرمت مجلس و جلوگیری از استیضاح،  اقتضا می​کند که نمایندگان به این استیضاح رای دهند.

...........................سرفصل دیگرمطالب جدید........................................

روزی سرنوشت سازوبرگزاری تظاهرات میلیونی درمصر

نمازجمعه این هفته به امامت رهبرمعظم انقلاب اسلامی

ریزش هاورویش هادر"دیروز،امروز،فردا"

<<لاست/گمشده>>درشبکه نمایش خانگی

عمادافروغ امشب درشبکه3

حضور مقام معظم رهبری در مرقدامام خمینی

فلسطین راخواهیم دید....

پشت پرده انتشار عکس های رئیس جمهوردرکنارمهدی هاشمی رفسنجانی


نوشته: در: سه شنبه دوازدهم بهمن 1389 |

 
پيوند ثابت
حقوق نمایندگان چقدر است؟+فیش حقوقی


تصویر بزرگ
نمایندگان مجلس بر خلاف برخی ادعاهای مطرح شده بین یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان در ماه حقوق دریافت می کنند. 


به گزارش مشرق به نقل از جهان، در فیش حقوقی این نماینده مجلس مشاهده می شود که پایه حقوق وی، یک میلیون و ۶۹۴ هزار و ۴۲۷ تومان، حق عائله مندی ۵۱ هزار و ۵۱۶ تومان و حق اولاد ۲۶ هزار و ۷۱۲ تومان است.


 

از نماینده ۴۹ هزار و ۴۱۹ تومان به خاطر غیبت ساعتی ، ۳۵ هزار و ۵۵۵ تومان به خاطر بیمه، ۱۵۲ هزار و ۴۹۸ تومان بابت بازنشستگی و ۱۲۲ هزار و ۱۳۷ تومان به خاطر مالیات کسر شده و درواقع کسورات وی ۳۵۹ هزار و ۶۶۲ تومان است.

خالص دریافتی این نماینده یک میلیون ۴۱۳ هزار تومان است.

برخی تصور می کنند که نمایندگان حقوق چندین میلیونی دریافت می کنند این درحالی است که اکثر نمایندگان از حقوق خود ناراضی بوده و آنرا متناسب با زحمت خود در مجلس نمی دانند و تاکید دارند که حقوقشان از یک مقام مسئول هم ردیف شان بسیار کمتر است.

برخی از نمایندگانی که عضو هیئت علمی دانشگاهها هستند به خاطر حقوق کم مجلس ترجیح می دهند که از دانشگاه حقوق بگیرند چرا که حقوق دانشگاه بیشتر از حقوق مجلس شورای اسلامی است.

یک عضو هیئت رئیسه مجلس در همین رابطه به خبرنگار جهان گفت که در دی ماه امسال یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق دریافت کرده است.
نوشته: در: دوشنبه یازدهم بهمن 1389 |

 
پيوند ثابت
صالحی سکاندار وزارت خارجه شد


تصویر بزرگ
سرنوشت وزارت امور خارجه بعد از 48 روز رقم خورد و علی‌اکبر صالحی دهمین سکاندار این وزارتخانه شد.به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از فارس، بعد از 48 روز از معرفی علی‌اکبر صالحی به عنوان سرپرست وزارت خارجه، امروز (یکشنبه) دهم بهمن ماه صلاحیت وی به عنوان دهمین وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شد و پس از اظهارات محمود احمدی‌نژاد، مصطفی کواکبیان نماینده سمنان، علی مطهری نماینده تهران و داریوش قنبری نماینده ایلام به عنوان مخالف و اکبر رنجبرزاده نماینده اسدآباد، علاءالدین بروجرودی نماینده بروجرد، حسین سبحانی‌نیا نماینده نیشابور و زهره الهیان نماینده تهران به عنوان موافق به ایراد سخن پرداختند.

* کواکبیان: برنامه صالحی یک مشت شعار کلی است

کواکبیان در این جلسه ضمن ابراز گلایه‌مندی از برکناری منوچهر متکی، گفت: ای کاش صالحی بعد از این اتفاق نمی‌آمد.
وی به مدرک تحصیلی صالحی نیز انتقاد کرد و افزود: صالحی را برای وزارت خارجه مناسب نمی‌دانم چرا سکان عرصه دیپلماسی کشور را به کسی بسپاریم که تحصیلات و مدرک تحصیلی‌اش با این رشته سازگار نیست؟ اگر قرار است دستگاه دیپلماسی ما متحول شود باید عناصری در این دستگاه باشند که متناسب با این دستگاه باشند. اگر صالحی خودش توجه می‌کرد، شاید مسئولیت دستگاه سیاست خارجی را با توجه به رشته‌اش نمی‌پذیرفت.
کواکبیان همچنین از تأخیر در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر انتقاد کرد.
نماینده سمنان با اشاره به برنامه ارائه شده از سوی صالحی، اظهار داشت: در برنامه‌ای که صالحی ارائه داد جز یک مشت شعار کلی چیزی ته آن نیست. ما اگر توانایی پیدا کنیم حتما باید مدیریت جهان را برعهده بگیریم. آیا صرفا مشکل ما مدیریت جهان است؟
وی خطاب به صالحی اظهار داشت: شما در رابطه با اخذ غرامت جنگی ما چه برنامه‌ای دارید؟ آیا نباید غرامت از دولت فعلی عراق جزو برنامه‌های کلان شما باشد؟ در رابطه با شورای عالی ایرانیان خارج از کشور چه برنامه‌ایی دارید؟ در خصوص فرمایش رهبری درباره موازی کاری در دستگاه دیپلماسی چه برنامه‌ای دارید؟ در این برنامه معضلات مهم سیاست خارجی ما مطرح نشده از جمله برای انقلابی که در کشورهای اسلامی به راه افتاده ما چه سیاست راهبردی داریم؟

* مطهری: صالحی قادر به اصلاح اشکالات در ساختار وزارت خارجه نیست

علی مطهری نماینده تهران نیز به عنوان مخالف صالحی در خصوص علت مخالفتش گفت: مخالفت من برای اتمام حجت مجلس با صالحی است.
وی با بیان اینکه سلامت نفس و تسلط به زبان‌های عربی و انگلیسی صالحی برای همه روشن است و نیازی نیست که من درباره آنها مطلبی را عرض کنم، افزود: دلیل مخالفت من این است که برخی اشکالات در ساختار وزارت امور خارجه وجود دارد که فکر می‌کنم صالحی قادر به اصلاح این اشکالات نیست. یکی موازی کاری در سیاست خارجی است که رهبر معظم انقلاب نیز مجبور شدند تذکر بدهند، ولی همچنان این رویه ادامه دارد.
مطهری وزارت خارجه را ستاد دیپلماتیک کل نظام دانست و پرسید: چه معنا دارد عده‌ای ناآشنا با مسائل سیاست خارجی و بدون پشتوانه حرفه‌ای به کار موازی بپردازند؟
نمایند تهران ادامه داد: در مذاکرات استانبول زمانی از صالحی سؤال شد که شما از این مذاکرات مطلع هستید ایشان اظهار بی‌اطلاعی کرد. پادشاه اردن بدون اطلاع وزارت خارجه به تهران دعوت شد، آیا صالحی قادر است این روند را متوقف کند؟
مطهری همچنین در خصوص نحوه عزل متکی از رئیس جمهور توضیح خواست.

* رنجبرزاده: شناخت صالحی از منطقه و تعامل با مسلمانان منطقه از نقاط قوت وی است

اکبر رنجبرزاده نماینده اسدآباد هم به عنوان موافق صالحی گفت: صالحی یک شخصیت برجسته علمی و شناخته شده جهانی است و در خانواده مذهبی و اخلاقی بزرگ شده است.
وی به شناخت صالحی از کشورهای عربی اشاره کرد و افزود: شناخت از منطقه و تعامل صالحی با مسلمانان منطقه از نقاط قوت وی است.

* بروجردی: صالحی آشنا با هنر دیپلماسی و ارتباط با کشورهاست

پس از آن نوبت به علاءالدین بروجردی نماینده بروجرد رسید که به عنوان موافق صالحی به ایراد سخن پرداخت و گفت: دیپلماسی یکی از پیچیده‌ترین عرصه‌های حفظ منافع ملی جمهوری اسلامی ایران است. دانش و هنر برقراری ارتباط با دیگران و تأثیرگذاری بر کشورها و شخصیت‌ها کلید رمز موفقیت در عرصه سیاست خارجی است. یکی از راه‌های ارتباط با دیگران تسلط بر زبان است که صالحی به دو زبان عربی و انگلیسی مسلط است و شخصیتی آشنا با هنر دیپلماسی و ارتباط با کشورهاست، با توجه به حضور چند ساله ایشان در دو عرصه پیچیده و مهم یعنی سازمان کنفرانس اسلامی و هم وین ( آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) به عنوان جایگاه تخصصی انرژی هسته‌ای و دفاع از منافع جمهوری اسلامی در این عرصه.
وی افزود: مجموعه توانمندی‌های صالحی برای این مسئولیت مناسب است.

* امروزه جنگ اصلی جنگ نرم است ولی تخصص صالحی سخت است

یکی دیگر از نمایندگان به عنوان مخالف خطاب به صالحی گفت: اگر سابقه‌ای در دیپلماسی دارید به بحث انرژی هسته‌ای بر می‌گردد. جنابعالی در عین اینکه فردی دانشمند در عرصه فیزیک هستید در سایر زمینه‌ها دانشمند نیستید. شما در جریان برکناری متکی بودید آیا آمادگی این نوع برکناری را دارید؟ چه نقدی به دیپلماسی فعلی کشور دارید که عزم‌تان را برای زیر و رو کردن جزم کرده‌اید؟ امروزه جنگ اصلی جنگ نرم است ولی تخصص شما سخت است.
وی افزود: صالحی شما استاد مسلم فیزیک هستید ولی در حقوق بین‌الملل و علوم سیاسی تخصص ندارید. شما مجبورید به علت عدم آشنایی و عدم آگاهی از وزارت امور خارجه بناچار باید به زیر مجموعه متوسل شوید و بخشی از اطلاعات ضروری کارتان را از زیر مجموعه بگیرید و در اصول مدیریت ثابت شده مدیری که در زیر مجموعه متوسل می‌شود باید در تصمیم‌گیری‌ها آنها را شریک کند و ممکن است یک زمان فرمان کار را زیر مجموعه از شما بگیرد.

* قنبری: صالحی وزارت خارجه را با دبیرکلی سازمان ملل اشتباه گرفته است

داریوش قنبری نماینده ایلام به عنوان مخالف صالحی هم گفت: دوست نداشتم در مخالفت با صالحی صحبت کنم ولی شخصیت علمی ایشان تناسبی با وزارت خارجه ندارد. اگر برای وزارت نیرو پیشنهاد شده بود من در حمایت از ایشان صحبت می‌کردم ولی متاسفانه چنین نشده است.
وی با اشاره به برنامه ارائه شده صالحی به مجلس اظهار داشت: صالحی وزارت خارجه را با دبیرکلی سازمان ملل اشتباه گرفته است. ایشان می‌خواهد وزیر خارجه ایران شود باید شاخص‌های منافع ملی ما را استخراج و بیان می‌کرد. این برنامه‌ای نیست که از دل آن برنامه عملیاتی برای اداره دستگاه دیپلماسی ما استخراج شود. وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی مهم هستند و ما با توجه به اهمیت این وزارتخانه دانشکده روابط بین‌الملل را تاسیس کردیم، آیا جا ندارد بعد از 20 سال از نیروهایی که در اینجا آموزش دیده‌اند استفاده کنیم.
قنبری با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه جایی است که باید از حقوق ما در این شرایط حساس دفاع کند، اظهار داشت: صالحی در زمانی که رئیس سازمان انرژی اتمی و همچنین نماینده ایران در آژانس بود خوب کار نکرد. اگر صالحی خوب عمل می‌کرد می‌توانست جلوی قطعنامه‌ را بگیرد.
وی افزود: در کشور ما قحط الرجال نیست و ما برای دفاع از منافع ملی به صالحی رای نمی‌دهیم.

* سبحانی‌نیا: صالحی بیگانه از مسائل سیاست خارجی نیست

حسین سبحانی‌نیا نماینده نیشابور به عنوان موافق صالحی اظهار داشت: صالحی فردی وارسته و شایسته برای جایگاه وزارت خارجه و سکانداری دستگاه دیپلماسی کشور است. وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی ویژگی‌های خاصی دارد که قطعا فردی که برای این جایگاه معرفی می‌شود باید ویژگی‌هایی را برای این پست داشته باشد.
وی با بیان اینکه سوابق صالحی در ارتباط با وزارت خارجه بوده است، اظهار داشت: ایشان بیگانه از مسائل دیپلماسی و سیاست خارجی نبود.
سبحانی‌نیا با اشاره به برنامه‌ ارائه شده توسط صالحی، گفت: ایشان در این برنامه کوتاه به همکاری متعهدانه برای ساختن جهانی نو اشاره کرده است.

* الهیان: رای مثبت به صالحی

زهره الهیان نماینده تهران نیز به عنوان موافق صالحی با اشاره به شرایط کنونی در عرصه بین‌المللی گفت: این شرایط نیازمند آن است که این مسئولیت سنگین به شخصی توانمند داده شود.
وی افزود: دوستان ما در جناح اقلیت رای مثبت خود را به صالحی برای ارائه پیام کوبنده به دشمنان خواهند داد.
ظرفیت ایشان به تسلط به زبان‌های عربی و انگلیسی می‌تواند تاثیرات مهمی به لحاظ دیپلماسی رسانه‌ای داشته باشد.

بالاخره صالحی با کسب 146 رای موافق، 60 رای مخالف و 35 رای ممتنع از مجموع 241 رای دهنده به عنوان دهمین وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.
نامه معرفی علی اکبر صالحی برای تصدی ریاست دستگاه دیپلماسی کشور روز یکشنبه سوم بهمن اعلام وصول شد.
پیش از این نمایندگان مجلس در اظهاراتی عنوان کرده بودند که اگر صالحی به عنوان وزیر امور خارجه معرفی شود، رای بالایی به دست خواهد آورد.
رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت خارجه نیز در اظهاراتی صالحی را فردی با درایت خوانده بود و گفت: اگر تصمیم نهایی رئیس جمهور این باشد که صالحی را برای وزارت خارجه معرفی کند، با اقبال عمومی در مجلس و در مجموعه پرسنل این وزارتخانه روبرو خواهد شد.
بعدازظهر دوشنبه 22 آذرماه 1389 طی حکمی از سوی محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری منوچهر متکی وزیر امور خارجه که در ماموریت خارجی در آفریقا به سر می‌برد برکنار و علی‌اکبر صالحی به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد.

متن حکم محمود احمدی‌نژاد به این شرح بود:

جناب آقای دکتر علی‌اکبر صالحی
نظر به تعهد و دانش و تجربیات ارزنده و به استناد اصل یکصد و سی و پنج قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و براساس این حکم به سمت «سرپرستی وزارت امور خارجه» منصوب می‌گردید.
امید است با استعانت از خداوند متعال در انجام وظایف محوله موفق باشید.
محمود احمدی‌نژاد

جناب آقای منوچهر متکی
سلام علیکم؛
بدینوسیله از زحمات و خدمات جنابعالی در دوران تصدی مسئولیت «وزارت امور خارجه» تشکر و قدردانی می‌کنم.
امیدوارم این زحمات در پیشگاه خداوند مأجور باشد و جنابعالی نیز در کلیه مراحل زندگی و خدمت به مردم عزیز میهن اسلامی موفق و موید باشید.
عزت و سعادت جنابعالی را از خداوند منان خواستارم.
محمود احمدی‌نژاد

پنج روز بعد صبح شنبه 27 آذر ماه مراسم معارفه صالحی به عنوان سرپرست وزارت خارجه با حضور محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور، معاونان و مدیران کل وزارت خارجه برگزار شد.
در ابتدای نشست امیرمنصور برقعی قائم مقام وزارت امور خارجه کشورمان طی سخنانی ابراز امیدواری کرد که صالحی بتواند تحول در این وزارتخانه را با اقتدار بیشتری دنبال کند.
پس از آن نوبت به رحیمی رسید و وی در معرفی صالحی، خاطرنشان کرد: صالحی معرف حضور همه است و معرفی ایشان جنبه اداری دارد و براساس رسمی است که وجود دارد وگرنه شخصیت دکتر صالحی بر همه عیان و مشخص است، چه در زمانی که برای دو دوره رئیس دانشگاه صنعتی شریف بود و چه در زمانی که در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین در سازمان کنفرانس اسلامی ماموریت داشت و اکنون که در سازمان انرژی اتمی به عنوان معاون رئیس جمهور و یکی از افتخارات دولت است.
معاون اول رئیس جمهور صالحی را در متانت و سلامت نفس در بین همه دولتیان کم نظیر خواند و اضافه کرد: برحسب رسمی که وجود دارد، بالاخره یکی می‌آید و یکی جا را تحویل می‌دهد و از ابتدا تا به حال همین طور بوده و خواهد بود و اگر بنا بود این سمت‌ها، مشاغل و تصدی‌ها ثابت باشد، هرگز تغییر و تحولی اتفاق نمی‌افتاد.
معاون اول رئیس جمهور وزارت خارجه را وزارتخانه‌ای دانست که از پس از انقلاب مدیران متعددی را به خود دیده و گفت: امروز نوبت به آقای علی‌اکبر صالحی رسیده که در پی مساعی و تلاش‌های فراوان آقای متکی طرحی نو در اندازد و کاری به مراتب بیشتر از گذشته برای نظام مقدس جمهوری اسلامی انجام دهد.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تحول دیگری در وزارت خارجه شکل می‌گیرد، اظهار داشت: برادر عزیزی که همه مساعی و همت خود را تا به امروز به کار برده کار را به برادر عزیز دیگری می‌سپارد. برای اینکه این برادر هم با به کارگیری همه اهتمام خود آن چیزی را که در چنته دارد برای تحول، کار و تلاش بیشتر در اقصی نقاط عالم به خدمت در آورد.
وی با بیان اینکه امروز همه جمع شده‌ایم که از متکی تشکر و به صالحی خوشامد بگوییم، گفت: کار وزارت خارجه به همان سبکی که متکی در دولت نهم و دهم طراحی، پیگیری و پی‌ریزی کرد توسط صالحی ادامه خواهد یافت. روش و نوع کار و سیاست همان است که از قبل بوده و ما به دنبال تغییر نیستیم؛ ولی به دنبال تحول در پی تحول هستیم. تحولاتی که توسط متکی شکل گرفت و انشاءالله تحولات دیگری توسط صالحی رقم خواهد خورد.

* وزارت خارجه‌ای‌ها دستان پر عطوفت خود را به دستان پر محبت صالحی گره بزنند

معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود گفت: اینجا آمده‌ایم که به صالحی خوشامد بگوییم و پیمان ببندیم و در هر مسئولیتی که هستیم ایشان را برای خدمت بیشتر یاری کنیم.
وی ادامه داد: تاکنون برادران و خواهران ما در وزارت خارجه زحمات زیادی کشیدند و تلاش فراوانی صورت دادند و با مشکلات فراوانی که دور از وطن داشتند، چه در داخل و چه خارج زحمات طاقت فرسایی را تحمل کردند برای اینکه منشأ خدمت به جمهوری اسلامی باشند و امروز با آمدن آقای صالحی به دنبال این هستیم که خدمت بیشتری شکل بگیرد.
رحیمی اضافه کرد: از همه برادران و جمع حاضر وزارت خارجه از جمله برادران مسئول، همکاران اداری، سیاسی، معاونان و مدیران کل و روسای ادارات در هر رده‌ای که هستند تقاضا داریم دستان پرعطوفت و محبت آمیز خود را با دستان پرمحبت آقای صالحی گره بزنند برای کاری بزرگ‌تر و ایفای نقشی بیشتر، بیش از آنچه تا به حال بوده است.
وی صالحی را دانشمندی توانا در عرصه‌های گوناگون خواند که خدمات شایسته‌ای داشته و هر جا که بوده موفق بوده است و اظهار داشت: آقای صالحی امروز بنا دارد در سال‌های پس از 30 سال خدمت همه تجربیات، دانش و توان خود را مصروف اعتلا و ارتقا در وزارت خارجه کند.
معاون اول رئیس جمهور وزارت خارجه را پیشانی نورانی نظام در خارج با سابقه‌ای شایسته خواند و یادآور شد: منهای بعضی ناملایماتی که برخی نابکار برای این وزارتخانه به وجود آوردند و خواستند بر این پیشانی نورانی لکه‌هایی از سیاهی به جا بگذارند، که هرگز نتوانستند.
به گفته رحیمی به خاطر درخشندگی و موفقیت وزارت خارجه و ماموران سیاسی ما چنین اقداماتی که در پناه بیگانگان شکل می‌گیرد، اثرگذار نبوده است.
وی گفت: قطعاً از امروز به بعد در یک دوره جدید شاهد تحول و تغییرات جدیدی در عرصه جهانی خواهیم شد. به برکت یکدلی و یک جهتی همه مردم ایران در سراسر کشور در ایام سوگواری امام حسین (ع) دیدیم که همه بودند و حسین حسین گفتند و برای آن عزیز اشک ریختند و امروز دل‌ها صاف و مملو از عشق به ولایت است.
رحیمی ادامه داد: در چنین فضایی که مملو از پاکی و آراستگی دینی و الهی است، صالحی پا به عرصه خدمت در وزارت خارجه گذاشت و از خدا می‌خواهیم به حرمت امام حسین (ع) و یارانش و اجداد و اولادش تا حضرت ولی عصر همه نصرت خود را در میدان خدمت نصیب صالحی کند. از خدا می‌خواهیم پیوستگی و پیوند صالحی که از قبل در وزارت خارجه شکل گرفته با حضور شما برادران عزیز، ثمره بیشتری از محصولات این درخت کهن برای جمهوری اسلامی به همراه داشته باشد.
وی ادامه داد: وزارت خارجه امروز تبدیل به درختی تنومند در عالم سیاست شده که شاخ و برگ آن در همه نقاط کشور و دنیا گسترده‌ است و به بار و ثمر نشسته و با آمدن آقای صالحی بار و ثمر بیشتری به بار خواهد آورد و تقدیم جمهوری اسلامی خواهد کرد.

* ملت ایران نیاز به موعظه بی پایه و اساس حقوق بشری از جانب مدعیان دروغین ندارد

علی‌اکبر صالحی نیز در آن مراسم یکی از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی که ریشه در باورهای دینی و ملی ما دارد را یاوری مظلوم و مبارزه با ظلم دانست و افزود: این حقیقت در طول تاریخ هزاران ساله ملت ایران همواره آثاری دیرپا و شاخص از خود به جای گذاشته است. اگر الان سخن از دفاع از حقوق ملت فلسطین است، این امر منبعث از همین اصل انسانی است، اصلی که تمامی فطرت‌های پاک جهان به آن باور دارند.
به گفته سرپرست وزارت خارجه ما پیرو مکتبی هستیم که آزادی و آزادگی اساس آن است.
وی با بیان اینکه زمانی می‌گوییم «حسبناالله نعم الوکیل» یعنی رهانیدن خود از تمامی «ایسم‌ها» و چنگ زدن به حبل الله المتین، تصریح کرد: دوران غلام حلقه به گوش بودن به سر آمده است و درست همین پیام است که خواب بدخواهان و مستکبران را پریشان کرده و این چنین سعی در تنگ کردن عرصه به هر وسیله ممکن به این ملت غیور دارند، ولی غافل از اینکه «نعم المولی و نعم الوکیل» همچون زره‌ای محکم ما را از گزندشان مصون کرده است.
صالحی با ذکر این نکته که ایران به شهادت تاریخ و مستندات موجود مهد تجلی حقوق بشر است، گفت: ملتی که باور آن این است که گرفتن حیات یک انسان به مثابه نابودی همه انسان‌هاست و برعکس حیات بخشیدن به یک انسان به مثابه حیات بخشیدن به کل بشریت است. این ملت نیاز به موعظه بی پایه و اساس حقوق بشری از جانب مدعیان دروغین ندارد و شاهد این مدعا، شهادت خیل عظیمی از هموطنان‌ ما از همه اقشار توسط این مدعیان است.

* اصل عزت اسلامی مخدوش یا کمرنگ نشود

سرپرست وزارت امور خارجه در ادامه برخی از اصول سیاست خارجی‌ جمهوری اسلامی ایران که از قرآن کریم و سیره نبوی می‌توان استنباط کرد را شامل اصول توحید، نفی سبیل و عزت و سیادت اسلامی، بهره‌گیری از روش‌های مسالمت‌آمیز در حل و فصل اختلافات، رعایت احترام متقابل و نزاکت بین‌المللی، وفای به عهد و احترام در قراردادها و پیمان‌ها، رفتار دوستانه و مسالمت‌آمیز با ملت‌هایی که در اندیشه دشمنی نیستند و .... برشمرد و خاطرنشان کرد: دولت اسلامی نباید در روابط خارجی خود به گونه‌ای رفتار کند که اصل عزت اسلامی مخدوش و یا کمرنگ شود.
صالحی یکی از اهداف کلیدی که در سند چشم‌انداز 20 ساله کشور آمده است را تعامل سازنده با نظام بین‌المللی در سطوح دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین در سطح سازمان‌های بین‌المللی عنوان کرد و افزود: بر این مبنا باید تمام تلاش را به کار گیریم تا آرمان‌های خود را تا آنجا که ممکن است با توجه به عرف و هنجارهای بین‌المللی و امکانات و شرایط محیطی و ساختاری محقق سازیم.
سرپرست وزارت خارجه تصریح کرد: ما باید با اتخاذ سیاست خارجی موازنه مثبت سعی کنیم زمینه حضور فعال خود را در صحنه‌ بین‌المللی و نیز مشارکت موثر در سازمان‌ها، مجامع، نهادها و رژیم‌های بین‌المللی به منظور شکل دهی به فرآیندهای بین‌المللی و حتی حل و فصل منازعات و اختلافات منطقه‌ای و بین‌المللی فراهم کنیم.
وی با اشاره به بیانیه تهران درباره تبادل سوخت نیز اظهار داشت: بیانیه تهران مثال بارزی از این نوع دیپلماسی است که با ارشادات مقام معظم رهبری و مدیریت حکیمانه رئیس ‌جمهور محقق شد. در این چالش سیاسی ضعف منطق سیاسی طرف مقابل در قبال حکمت سیاسی ما برای جهانیان روشن شد و برای پوشاندن این ضعف متاسفانه دست به استفاده ابزاری از شورای امنیت زدند.
صالحی ادامه داد: معتقدیم که در جهان امروز دوره هژمونی و برتری یک قدرت بر مبنای توازن نظامی به سر آمده است. دنیای جدید مجموعه‌ای از بازیگران دولتی و غیردولتی است که در آن شبکه‌های پیچیده‌ای از همکاری، تعامل و تعارض وجود دارد و برتری و تسلط، دیگر مفاهیم کارآمدی برای توضیح روابط بین‌الملل نیستند. این حقیقت که تحریم‌ها تاثیر چندانی علیه کشورمان نداشته است، موید این باور است.

* خواستار برقراری روابط سازنده با تمامی کشورهایی که به رسمیت شناخته‌ایم، هستیم

وی در ادامه سخنان خود گفت: جمهوری اسلامی ایران با پیروی از رهنمودهای امام راحل و نیز رهبر همام خود خواستار برقراری روابط سازنده با تمامی کشورهای جهان که از طرف کشورمان به رسمیت شناخته‌ شده‌اند، می‌باشد.
صالحی همچنین به بخشی از سخنان امام راحل در صحیفه نور در خصوص برقراری ارتباط با دیگر کشورها براساس اصول همزیستی مسالمت‌آمیز اشاره کرد و یادآور شد: البته تحقق چنین امری نیازمند ارکانی است که اساسی‌ترین رکن آن اعتمادسازی است که این نیازمند گذر زمان و آزمون است. معتقدیم اعتمادسازی در عرصه دیپلماسی و سیاست خارجی سرمایه ارزشمندی است.

* توجه اول به کشورهای همسایه و مسلمان

وی ادامه داد: با عنایت به مطالب ذکر شده و نیز واقعیت‌های جاری در منطقه و در عرصه بین‌المللی، باید اولویت‌های سیاست خارجی خود را به گونه‌ای تنظیم کنیم که حداکثر کارآمدی را از خود نشان دهد. برای دستیابی به این منظور معتقدم باید توجه اول‌ ما به کشورهای همسایه و جهان اسلام باشد.
سرپرست وزارت خارجه به عنوان نمونه به دو کشور عربستان سعودی و ترکیه اشاره کرد و گفت: این دو کشور در جهان اسلام از جایگاه و وزنه خاصی برخوردارند که نیازمند عنایت ویژه سیاسی است. عربستان سرزمین وحی و در برگیرنده حرمین شریفین و قبله‌گاه مسلمین و یکی از وزنه‌های اقتصادی جهان است که مستحق برقراری رابطه ویژه سیاسی با ایران می‌باشد. ایران و عربستان دو کشور موثر در جهان اسلام و منطقه هستند که با همکاری یکدیگر می‌توانند بسیاری از مشکلات مبتلابه منطقه و دنیای اسلام را حل و فصل کنند.
صالحی درباره ترکیه نیز گفت: ترکیه کشوری قدرتمند، با مردمانی غیور و موقعیتی استراتژیک دارای مشترکات فراوان فرهنگی و عقیدتی با ایران است و تقویت هر چه بیشتر روابط با این کشور به سود جهان اسلام می‌باشد.
صالحی در ادامه به رابطه با چین و روسیه اشاره کرد و اظهار داشت: این دو کشور به دلایل مختلف و متعدد دارای جایگاه خاصی هستند که مستلزم توجه ویژه سیاسی‌ می‌باشند.

* اتحادیه اروپا شیوه تقابل را به تعامل تبدیل کند

وی درباره اتحادیه اروپا نیز اظهار داشت: بنده معتقدم علی‌رغم رفتارهای غیرمنطقی، غیراصولی و غیرمنصفانه‌ آنها باز هم به دلایل فراوان از جمله موضوع انرژی کشورهای عضو این اتحادیه خواستار روابطی مستحکم با ایران هستند. اگر روزی ترکیه به عضویت اتحادیه اروپا درآید جمهوری اسلامی ایران بزرگ‌ترین همسایه اتحادیه اروپا خواهد بود که این امر تبعات فراوان سیاسی به همراه خواهد داشت که بهتر است از حالا زمینه مساعد سیاسی آن اندیشیده شود.
سرپرست وزارت خارجه گفت: از این رو چنانچه اتحادیه اروپا هر چه زودتر شیوه تقابل را به شیوه تعامل تبدیل کند برای هر دو طرف نافع‌تر است.

* وزارت خارجه قوی مستلزم داشتن نیروی انسانی شایسته و متعهد

صالحی در ادامه سخنان خود به وزارت خارجه پرداخت و با بیان اینکه ورود به این بحث وقت مستوفایی (زیاد) می‌طلبد، اظهار داشت: اگر توفیق خدمتگزاری مقدر شد، انشاءالله بیان آن را به مجالی دیگر می‌گذارم. فقط به همین مقدار بسنده می‌کنم که یک وزارت خارجه قوی، مستلزم داشتن نیروی انسانی شایسته، لایق و متعهد است.
وی با اشاره به اولویت‌های منطقه‌ای، جهان اسلام و عرصه بین‌الملل یادآور شد: این به معنای آن نیست که کشورهای دیگری که در جهان اسلام هستند و موثرند و ما رابطه ویژه‌‌ای با آنها داریم را از نظر دور داشته باشیم. کشورهای فراوانی بخصوص سوریه، لبنان و عراق هستند که با آنها رابطه ویژه‌ای داریم. پاکستان،‌ افغانستان و آذربایجان کشورهای همسایه ما هستند که هر کدام از جایگاه ویژ‌ه‌ای در عرصه سیاست خارجی برخوردارند.
صالحی ادامه داد: یقیناً تحقق آرمان‌های این وزارت جز با رهنمودها و هدایت‌های مقام معظم رهبری که شخصیتی بصیر و بی بدیل در عرصه سیاست بین‌المللی هستند و نیز راهنمایی‌ها و پشتیبانی‌های موثر فکری، معنوی و مادی رئیس‌ جمهور و توجهات قانونی مجلس شورای اسلامی میسور نیست. همکاران‌ در وزارت خارجه تمام همت‌شان بر این استوار است که منویات مقامات ارشد نظام را به بهترین وجه عملیاتی کنند تا بدین وسیله در این سنگر صیانت از عزت و سربلندی ملت ایران ضمن کسب رضایت خداوند متعال، رضایتمندی ملت شریف ایران را نیز به دست آورند.

* قدردانی صالحی از متکی و وزرای سابق

وی اضافه کرد: در اینجا فرصت را غنیمت شمرده و به سهم ناچیز خود از خدمات ارزشمند و ماندگار آقای متکی و دیگر عزیزانی که قبل از ایشان عهده‌دار مسئولیت سنگین وزارت خارجه بوده‌اند تشکر و قدردانی می‌کنم.
صالحی افزود: یقیناً حیات طیبه‌ای که خداوند برای بندگان مومن و صالح خویش قرار داده بهترین پاداش است که نصیبشان می‌شود.

* قدردانی از احمدی‌نژاد به خاطر حسن ظنش

سرپرست وزارت خارجه همچنین از احمدی‌نژاد به خاطر حسن ظن و اعتمادش به وی تشکر و قدردانی کرد و افزود: یقینا پاسداشت این اعتماد، مسئولیتی سنگین است. امیدوارم در این راه از الطاف الهی و ارشادات مسئولان ارشد نظام برخودار باشم تا این رسالت سنگین را بر دوش گرفته و خدمتی خداپسندانه به مملکت و ملت ارائه دهم.

* خیلی از جابه‌جایی خوشحال نیستم

وی در پایان سخنانش با اشاره به آیه شریفه «لکیلا تأسوا على مافاتکم و لا تفرحوا بما آتاکم» گفت: خودمان را به خداوند می‌سپاریم و نباید افسوس بخوریم که جابه‌جایی انجام شد و خیلی از این جابه‌جایی خوشحال نیستیم ولی اگر دستوری باشد ما خود را سرباز انقلاب می‌دانیم که امیدوارم شعار نباشد.
صالحی اضافه کرد: 32 سال است که مشغول خدمت در عرصه‌های مختلف هستم و خدا توفیق داد که خدمتگزار باشم. همواره سعی کردم از اسلاف خود استفاده کنم. چرا که معتقدم اگر بر شانه‌های اسلاف خود بایستیم افق بلندتری را می‌بینیم. یقینا هیچگاه خود را از تجارب و اندوخته‌ها و علم آقای متکی در این مدتی که عهده‌دار مسئولیت این وزارت مهم بودند و سایر وزرای قبلی، بی‌نیاز نخواهم دید و همواره سعی می‌کنم از وجودشان به نحو اتم (کامل‌) استفاده کنم.

علی‌اکبر صالحی متولد 4 فروردین 1328 و دارای سه فرزند است. وی در سال 1350 کارشناسی خود در رشته فیزیک را از دانشگاه آمریکایی بیروت و در سال 1351 کارشناسی ارشد را در همان رشته و از همان دانشگاه اخذ کرد. وی در سال 1355 دکترای مهندسی (MIT) خود را از آمریکا دریافت کرد.
صالحی مسلط به زبان‌های انگلیسی و عربی و آشنا به زبان‌های اسپانیولی، ترکی و فرانسوی است.
ریاست دانشگاه صنعتی شریف، معاون آموزشی وزارت فرهنگ و آموزش عالی، رئیس دانشگاه بین‌المللی اسلامی (تهران)، نماینده دائمی جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، معاون دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی در جده، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از جمله فعالیت‌های صالحی 61 ساله است.

نوشته: در: یکشنبه دهم بهمن 1389 |

 
پيوند ثابت
جمعه ی خشم آغاز شمارش معکوس برای سقوط مبارک


تصویر بزرگ
مردم شهرهای مختلف مصر با وجود حضور بی سابقه نیروهای امنیتی پس از نماز جمعه به خیابانها ریخته اند و در حال شعار دادن بر ضد مبارک و درخواست کناره گیری وی از قدرت هستند؛ اقدامات نیروهای حکومت هم مانع مردم نیست. 


به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از خبر گزاریهای ذیل:

  *محمد البرادعی بازداشت شد 
به گزارش مشرق، مهر به نقل از شبکه های الجزیره و العربیه نوشت:منابع مطلع از بازداشت "محمد البرادعی" از مخالفان مبارک در مسجدی در الجیزه و "اسامه الغزالی" حرب رئیس جبهه دموکراسی مصر خبر دادند.منابع فوق اعلام کردند که نیروهای امنیتی مصر چهار خبرنگار خبرگزاری فرانسه را بازداشت کردند و "احمد منصور" خبرنگار الجزیره را مورد ضرب وشتم قرار دادند و به تیم شبکه العربیه حمله کردند و خبرنگار شبکه بی بی سی را مجروح کردند.همچنین دهها هزار نفر در شهر سوئز علیه سرنگونی "حسنی مبارک" شرکت کردند. تظاهرات همچنان در پایتخت و دیگر شهرهای این کشور ادامه دارد.منابع خبری همچنین اعلام کردند که مقامات مصری شرکتهای خدمات رسانی را تهدید کرده اند که از هرگونه خدمات تلفن همراه خودداری کنند.همچنین برخی منابع از بازداشت بیست عضو اخوان المسلمین در سحرگاه جمعه که پنج نماینده سابق گروه اخوان المسلمین و پنج عضو ارشد این گروه از جمله "عصام العریان" و "محمد مرسی" خبر دادند.

 

*حسنی مبارک ناپدید شد 
به گزارش تابناک، برخی منابع محلی از قاهره پایتخت مصر از ناپدید شدن "حسنی مبارک" رئیس جمهور مادام العمر مصر خبر دادند.این منابع در ادامه افزودند: "حسنی مبارک" چند ساعتی است که در دفتر کارش حضور ندارد و هیچ مسئولی او را ندیده و با وی دیدار نکرده است.

گفتنی است دو روز پیش نیز برخی منابع آگاه از مصر از فرار فرزند "جمال مبارک" و همسرش نیز خبر داده بودند. ساعاتی بعد این خبر توسط شبکه خبری CNN تکذیب شد اما شهروندان مصری همچنان در صفحات شخصی خود در سایت های مختلفی همچون فیس بوک و تویتر از صحت خبر خارج شدن "جمال" و همسرش خبر می دهند.ناگفته نماند روز گذشته نیز برخی اخبار رسیده از مصر فرار "سوزان مبارک" همسر "حسنی مبارک" به لندن خبر دادند.

 

 *کاخ ریاست‌جمهوری در محاصره مردم مصر 
فارس به نقل از الجزیره نوشت: ده‌ها هزار نفر از مردم مصر در تظاهرات میلیونی روز خشم در مصر به سوی مقر دولت این کشور حرکت کرده و شعارهای ضد دولتی سر می‌دهند.از سوی دیگر نیروهای امنیتی مصر نیز تلاش‌های خود را برای مقابله با این تحرکات شدت بخشیده‌اند، در همین راستا برای ممانعت از انتقال اخبار داخلی مصر به رسانه‌های مختلف، نیروهای امنیتی مصری در لباس شخصی به "احمد منصور " خبرنگار این شبکه در قاهره تعدی کردند. آنها همچنین خطوط تلفنی دفتر شبکه الجزیره در قاهره را نیز قطع کرده‌اند.این در حالی است که بر اساس این گزارش، تظاهرات در بسیاری از مناطق کشور جریان دارد و ده‌ها هزار نفر شعار سرنگونی دولت حسنی مبارک را سر داده‌اند.

 

*تصرف مقرهای حزب حاکم مصر در دمیاط و المنصوره
به گزارش مهر، مردم خشمگین از 30 سال رژیم دیکتاتوری مصر در دمیاط و المنصوره مقرهای حزب حاکم را در این شهرها به آتش کشیدند. مردم پلاکاردهایی در دست داشتند که بر ضرورت کناره گیری مبارک از قدرت تاکید می کرد : "مبارک برو"؛ " 30 سال ظلم و استبداد و خفقان دیگر بس است" از جمله شعارهای مردم مصر است.

از شهر المنصوره هم خبر می رسد که بیش از چهل هزار نفر از مردم با محاصره مقر حزب حاکم، آن را تخریب کردند.موج اعتراضات مردم مصر به شهر العریش در نزدیک نوار غزه رسیده است و هم اکنون هزاران نفر با برگزاری تظاهرات بر ضد حسنی مبارک شعار می دهند.

 

*الازهر:هر گونه تظاهرات حرام شرعی است!
به گزارش پایگاه خبری "یوم السابع " مصر، شیخ "سعید عامر " دبیرکل هیئت صدور فتوای الازهر در گفت‌وگو با روزنامه الشروق مصر، در مقابل مردم این کشور، از رژیم حسنی مبارک حمایت کرد. عامر در موضع‌گیری علیه مردم مصر گفت: علمای الازهر بر این نکته اتفاق نظر دارند، از آنجا که تظاهرات اعتراض آمیز چند روز گذشته تخریب‌هایی را در کشور به دنبال داشته و به خشونت منجر شده است، با استناد به آیه شریفه "وَیُفْسِدُونَ فِى الأَرْضِ أُولَـئِکَ هُمُ الْخَاسِرُون " تظاهرات حرام است و الازهر انجام هرگونه تظاهرات در کشور را حرام می‌داند.وی به همین مقدار بسنده نکرد و بدون اشاره به خواست مردم مصر درباره تظاهرات مسالمت‌آمیز گفت: از آنجا که تظاهرات مسالمت‌آمیز در اسلام مردود است، برگزاری چنین تظاهراتی نیز در کشور پذیرفته نیست.

از سوی دیگر "جرج اسحاق " مسئول کمیته جمعیت ملی تغییر مصر با انتقاد از غیبت و عدم حضور "محمد البرادعی " مدیر پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حوادث اخیر مصر گفت: خود او را به آتش بکشید و بسوزانید.. ما نمی‌خواهیم چیزی از او بدانیم ".تظاهرات مردم مصر که در 30 سال اخیر علیه دولت حسنی مبارک بی‌سابقه بود، به کشته شدن چهار نفر و زخمی شدن دست کم 280 نفر و بازداشت 100 مصری منجر شد.

 

*درخواست کمک مردم از ارتش / ایمن نور زخمی شد
به گزارش مهر، خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره لحظاتی پیش از زخمی شدن ایمن نور از برجسته ترین مخالفان رژیم مصر به ضرب گلوله نیروهای امنیتی خبر داد.این شبکه همچنین اعلام کرد : در پی تشدید حملات نیروهای امنیتی و کماندوهای رژیم حاکم بر مصر، مردم از نیروهای ارتش درخواست کمک کردند.

* بان کی مون خواستار احترام به آزادی بیان در مصر شد
به گزارش مهر به نقل از آسوشیتدپرس، بان کی‌مون که امروز جمعه در حاشیه مجمع اقتصاد جهانی در داووس سوئیس صحبت می کرد، گفت: من روند اعتراض‌ها در تونس و مصر را از نزدیک دنبال کرده ام.اعتراض‌ها علیه دولت حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر، که حدود ۳۰ سال است قدرت را در کنترل خود دارد با الهام از اعتراض‌های مردم تونس آغاز شده است که به فرار زین العابدین بن علی دیکتاتور سابق این کشور منتهی شد.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به اقدام دولت مصر در قطع اینترنت گفت: آزادی بیان به عنوان یکی از اصول بنیادی دموکراسی باید مورد حمایت قرار گیرد.

وی همچنین از رهبران جهان خواست تا اعتراض‌های مردمی را به عنوان فرصتی برای پرداختن "نگرانی‌های مشروع"‌ شهروندان خود مورد توجه قرار دهند.همچنین دبیرکل سازمان ملل ضمن درخواست از دولت مصری برای پرهیز از اعمال خشونت علیه معترضان گفت: همه مردم و مقام‌های مسئول باید اطمینان دهند که وضعیت کنونی در منطقه و به ویژه در مصر به خشونت بیشتر منجر نشود.

در همین رابطه امروز نیروهای امنیتی مصر تعدادی از رهبران و اعضای گروه اسلامگرای اخوان‌المسلمین را بازداشت کردند که تعداد آنها 20 نفر عنوان شده است.

معترضان و فعالان سیاسی پیشتر خواستار مشارکت مردم در تظاهرات امروز شده بودند که تاکنون چندین شهر این کشور را فرا گرفته است.

*تمام مناطق قاهره به صحنه تظاهرات مردمی تبدیل شد 
شبکه تلویزیونی العربیه در خبری فوری اعلام کرد : تظاهرات مردم بر ضد حسنی مبارک تمام مناطق قاهره را فرا گرفت و موج اعتراضات به محله های مرفه نشین از جمله المعادی و مصر الجدیده رسیده است. از جنوب مصر هم خبر می رسد مردم خشمگین، مقر حزب حاکم را در کوم امبو محاصره کرده و آن را به آتش کشیدند.

 

*جو بایدن: مبارک دیکتاتور نیست! 
به گزارش خبرگزاری مهر، جو بایدن که روز پنجشنبه با شبکه پی بی اس آمریکا گفتگو می کرد افزود: من می دانم که مبارک کاملاً خوب است اما زمان آن رسیده تا شروع به حرکت به جلو در مسیر پاسخگویی بیشتر به برخی نیازهای مردمی کند.بایدن گفت که وی هیچ رابطه مستقیمی بین اعتراض تونسی ها، مصر و یمن و دیگر جاهایی که ممکن است گفته شود متاثر از کشورهای دیگر است نمی بیند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا خاطر نشان کرد: رئیس جمهوری مصر متحد ما در تعدادی از تحولات بوده و وی در منطقه بویژه در زمینه روند صلح خاورمیانه مسئول و پاسخگو بود.بایدن گفت: من او را به عنوان دیکتاتور نمی دانم و ما معترضان را تشویق به تظاهراتی آرام و مسالمت آمیز می کنیم. ما از دولت می خواهیم تا مسئولانه عمل کند و در تلاش بر اید تا با گفتگو اگر مردم درخواست های مشروع دارند رسیدگی و احتیاجات آنها را بر آورده سازد.

 

*نیویورک‌تایمز: اعتراضات در مصر نشانی از رشد و تکامل مردم این کشور است
به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی "نیویورک‌تایمز " در گزارشی با اشاره به تظاهرات مردم مصر علیه دولت "حسنی مبارک " که وارد چهارمین روز خود شده است، نوشت: اعتراضات در مصر نشانی از رشد و تکامل واقعی مردم این کشور است.ای گزارش افزود: معترضان مصری بدون توسل به خشونت، تراس و هراس خود را کنار گذاشتند تا برای آزادی خود بجنگند.

نیویورک‌تایمز در ادامه گزارش خود تأکید کرد: به هر حال هر اتفاقی که در مصر بیفتد به طور حتم بر بقیه جهان عرب نیز تأثیرگذار خواهد بود. نزدیکی رژیم مبارک با اسرائیل و همچنین مشارکت در محاصره غزه هیچ گاه در مصر مورد قبول مردم این کشور نبوده است.

در شرایطی که اعتراضات مردمی علیه دولت مبارک وارد چهارمین روز خود شده است، ده‌ها هزار نفر از مردم مصر در تظاهرات میلیونی روز خشم در مصر به سوی مقر دولت این کشور حرکت کرده و شعارهای ضد دولتی سر می‌دهند.این در حالی است که بر اساس این گزارش، تظاهرات در بسیاری از مناطق کشور جریان دارد و ده‌ها هزار نفر شعار سرنگونی دولت حسنی مبارک را سر داده‌اند.شبکه تلویزیونی الجزیره قطر همچنین گزارش داد که درگیری‌هایی نیز میان نیروهای امنیتی و تظاهرات کنندگان در شهرهای اسماعیلیه و سوئز آغاز شده است.

 

*زنان به صف تظاهرکنندگان پیوستند / موج اعتراضات به الاقصر رسید
به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره، زنان مصری با دادن بطریهای آب آشامیدنی به مردم تظاهرکننده پیوسته اند و همدوش آنها علیه رژیم مبارک شعار می دهند.این شبکه همچنین از رسیدن موج اعتراضات مردمی به شهر الاقصر خبر داد.در این حال یک منبع امنیتی مصری مدعی شد : تظاهرات ابتدا به صورت مسالمت آمیز آغاز شد، ولی برخی معترضان با نیروهای امنیتی درگیر شدند.العربیه نیز از حمله مردم خشمگین به مقر پلیس در شهر "المحله الکبری" خبر داد.

 

*شهرسوئز به کنترل مردم در آمد / نیروهای امنیتی در حال فرار 
الجزیره اعلام کرد : نیروهای پلیس استفاده از گاز اشک آور برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در خیابانهای قاهره را افزایش داده اند.بر اساس این گزارش، نیروهای پلیس برای جلوگیری از حرکت تظاهرکنندگان به سمت میدان مرکزی قاهره، پل "ششم اکتبر(السادس اکتبر) را کاملا مسدود کرده اند.خبر دیگر اینکه با فرار نیروهای امنیتی از شهر سوئز، مردم کنترل این شهر واقع در شمال شرقی مصر را به دست گرفتند.

 

*پیش‌بینی سیا: حکومت مبارک به این زودی سقوط نمی‌کند
 سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در پایان ارزیابی‌ها به این نتیجه رسیده است که دولت حسنی مبارک بسیار محکم است و تحرک کنونی در میان مردم در کوتاه مدت یا میان مدت نمی‌تواند خطری برای این دولت باشد.

به گزارش فارس، روزنامه الاخبار لبنان نوشت که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) سعی کرده است تا در 15 روز گذشته از منابع خود در داخل دولت و ارتش مصر نظرات را در مورد عمر دولت حسنی مبارک جویا شود.

سی آی ای در این پروژه سعی دارد تا نظر مقامات ارشد این کشور را در مورد احتمال سقوط دولت مبارک ارزیابی کند و بر همین اساس برنامه‌های کوتاه مدت و دراز مدت خود را برای این کشور تهیه و تنظیم نماید.

بر اساس این گزاش، سیا در پایان این ارزیابی‌ها به این نتیجه رسیده است که دولت حسنی مبارک بسیار محکم است و تحرک کنونی در میان مردم در کوتاه مدت یا میان مدت نمی‌تواند خطری برای این دولت باشد.

بر اساس ارزیابی سیا حتی اگر به دامنه اعتراضات در این کشور افزوده شود و خشونت‌ها نیز ادامه یابد، باز هم تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند ثبات و دولت این کشور را به مخاطره بیندازد.

 

*آمریکا اتاق عملیات اضطراری تشکیل داد
دولت آمریکا با هدف پیگیری تحولات جاری در مصر، یک "اتاق عملیات فوق‌العاده " تشکیل داده است و تل‌آویو نیز هیئتی از مشاوران امنیتی خود را سه‌شنبه گذشته به قاهره فرستاده است.

به گزارش فارس، مقامات مسئول اروپایی در گفت‌وگو با "رادیو الشرق " از افزایش نگرانی‌های آمریکا و اسرائیل از تحولات جاری در مصر و ناکامی رژیم حاکم در این کشور در مهار اعتراضات مردمی خبر دادند و اعلام کردند که این نگرانی وجود داد که این تظاهرات مردمی به تکرار تجربه تونس در خاورمیانه منجر شود.

در گزارش رادیو شرق که از "اسلو " پایتخت نروژ پخش می‌شود، آمده است که دولت آمریکا به منظور پیگیری تحولات جاری در مصر، یک "اتاق عملیات فوق‌العاده " تشکیل داده است و تل‌آویو نیز هیئتی از مشاوران امنیتی خود را سه‌شنبه گذشته به قاهره فرستاده است تا با پیوستن به کادر سفارت اسرائیل در قاهره تحولات جاری در مصر را به خوبی بررسی کنند و توصیه‌های لازم برای مهار اعتراضات مردمی را به مقامات مصری ارائه کنند.

برخی مقامات دیپلماتیک در اسکاندیناوی در گفت‌وگو با رادیو شرق اعلام کردند که؛ ماهواره‌های جاسوسی آمریکایی و اسرائیلی، از همان ابتدای تظاهرات ضد دولتی در مصر تحولات این کشور را بررسی می‌کردند و رژیم مبارک را از مکان آغاز این تظاهرات‌ها آگاه می‌کردند تا با سرکوب آنها مانع گسترش دامنه این تظاهرات‌ها شوند اما برغم تمام این مساعدت‌ها، نیروهای امنیتی مصر در مهار خروش مردم مصر ناکام مانده‌اند و هر لحظه دامنه این تظاهرات گسترده‌ و گسترده‌تر می‌شود.

 

مبارک برای بقای خود دست به دامن آمریکا شد
به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری دبکا فایل، "حسنی مبارک " رئیس‌جمهور مصر که پایه‌های قدرت خود را به شدت متزلزل می‌بیند، "محمد حسین طنطاوی " وزیر دفاع خود را به واشنگتن فرستاد تا حمایت این کشور را در مقابله با شورش‌های عمومی آزادیخواهان مصر جلب کند.

این پایگاه خبری صهیونیستی که به محافل جاسوسی اسرائیل نیز نزدیک است، به نقل از برخی منابع در واشنگتن می‌نویسد که این مسئول مصری در سفر خود به آمریکا اوضاع و آخرین تحولات امنیتی مصر را به اطلاع "باراک اوباما " رئیس‌جمهور این کشور و تعدادی از مسئولان سیاسی و امنیتی آمریکا رسانده است.

طنطاوی در این دیدار نسبت به تایید برخورد نرم با تظاهرات کنندگان مصری از سوی دولت آمریکا هشدار داده و گفته که این برخورد ضررهای زیادی دارد که از منافع آن بیشتر است.وی در این دیدارها تاکید کرده است که اگر اقدامات جدی علیه تظاهرکنندگان اتخاذ نشود، ‌دولت سقوط خواهد کرد.

طنطاوی همچنین نسبت به اخوان‌المسلمون مصر نیز هشدار داده و در تلاش برای تحریک افکار مقامات آمریکا گفته است که این حزب اسلام‌گرا به دنبال فرصت است تا کنترل خود را در این کشور به دست‌ آورد و بر آن مسلط شود.وزیر دفاع مصر در این سفر کمک فوری نظامی آمریکا در ارائه جدیدترین سلاح‌ها در مقابله با شورش‌های خیابانی را خواستار شده است. این در حالی است که بر اساس ادعای این پایگاه خبری، موضع‌ آمریکا در این باره هنوز مشخص نیست و گزارش‌ها از تناقض در موضع آمریکا در این زمینه خبر می‌دهند.بر اساس این گزارش در حالی که آمریکا به صورت علنی از انجام اصلاحات در کشور مصر سخن می‌گوید، اما به نظر می‌رسد که گفت‌وگوهای پشت پرده کاملا برعکس است.سران آمریکا و رژیم صهیونیستی همچنان امیدوارند که دولت مبارک بتواند بر موج تظاهرات و اعتراضات عمومی فائق آمده و مردم معترض را سرکوب نماید، آنها همچنین نگرانی شدید خود را از عجز نظام در برابر مردم اعلام کرده‌اند.

 

*درخواست مبارک از ملک‌عبدالله برای فرار به عربستان
به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری سوری "اس. ان. اس "، منابع مطلع و نزدیک به جنبش "جوانان 6 اکتبر " اعلام کردند که حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر و خانواده و نزدیکانش و برخی از مقامات مصری از ملک عبد الله خواسته‌اند، به آنها اجازه سفر به این کشور بدهد.این منابع افزودند: بسیاری از نیروهای امنیتی مصر هم اکنون در کنار مردم قرار دارند و اوامر و دستورات فرمانده‌هان خود را رد می‌کنند.این درحالی است که این منابع می‌گویند: مبارک از "احمد فتحی سرور " رئیس پارلمان ملت مصر خواسته در صورت ترک کشور، وی اداره امور را بدست گیرد.

پیش از این خبرهایی مبنی بر فرار جمال مبارک، پسر حسنی مبارک از ترس تظاهرات اعتراض آمیزی که سراسر کشور مصر را فراگرفته و خواهان تغییر و اصلاحات است، به لندن منتشر شده بود.هم اکنون و در روز "جمعه خشم " سراسر مصر را راهپیمایی‌ها اعتراض آمیز فراگرفته و تمام مصری‌ها خواهان سرنگونی رژیم مبارک هستند.

 

اعلام حکومت نظامی در مصر 
در پی تشدید اعتراضات مردمی و برای جلوگیری از دامنه تظاهرات مردمی در این کشور، دولت حسنی مبارک از امشب تا فردا صبح حکومت نظامی اعلام کرد.

 تلویزیون دولتی مصر اعلام کرد که دولت این کشور از ساعت 6 عصر امروز جمعه تا 7 صبح فردا در شهرهای بزرگ این کشور (قاهره، اسکندریه و سوئز) مقررات منع آمد و شد اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، تلویزیون النیل در این رابطه گزارش داد که "حسنی مبارک " رئیس‌جمهور مصر این دستور را صادر کرده و این قانون در شهرهای قاهره، اسکندریه و سوئز اجرا خواهد شد.

این شبکه اعلام کرد که این قانون تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.

 

بی‌‌اعتنایی مردم به اعلام حکومت نظامی

معترضات مصری با بی‌توجهی به حکومت نظامی دولت مبارک، همچنان در مراکز مختلف این کشور حضور دارند.

به گزارش الجزیره، لحظاتی پس از اعلام حکومت نظامی از سوی دولت مصر و شخص "حسنی مبارک " و بعد از آغاز زمان اجرایی شدن آن، نیروهای مردمی مصری با بی توجهی به این دستور، در مرکز شهر قاهره و میدان التحریر پیشروی کرده و نیروهای امنیت مرکزی را از آن عقب راندند.

این در حالی است که بر اساس همین گزارش، برخی از نیروهای امنیتی مرکزی نیز با معترضان حاضر در میدان التحریر خوش و بش می‌کنند و به جمع آنها پیوسته‌اند.

 

دستور مبارک به ارتش برای سرکوب معترضان
 در پی متشنج شدن اوضاع در مصر رئیس جمهور این کشور به ارتش دستور داد تا وارد عمل شده و به سرکوب معترضان بپردازد.

تلویزیون دولتی مصر اعلام کرد که "حسنی مبارک "، رئیس جمهور مصر به ارتش کشورش دستور داده است تا در کنار پلیس با معترضان مقابله کند.

دقایقی پیش نیز اعلام شد که از ساعت 6 عصر امروز تا 7 صبح فردا حکومت نظامی برقرار خواهد بود. اما بر اساس گزارشهای واصله هنوز هزاران نفر در خیابان‌ها حضور دارند.

 

   ارتش برای سرکوب معترضان وارد قاهره شدند
نیروهای نظامی ارتش مصر به همراه خودروهای خود برای سرکوب معترضان و حمایت از ساختمان‌های کلیدی دولتی وارد قاهره شده‌اند.

به گزارش از سی ان ان، امروز و بعد از شدت گرفتن خشم مردم و تظاهرات میلیونی ضد دولتی در قاهره و شهرهای دیگر مصر، خودروهای ارتش این کشور وارد شهر قاهره شدند.

این اقدام در حالی صورت گرفت که بسیاری از نیروهای امنیتی مصر به صفوف معترضان پیوسته و از انجام مأموریت خود در زمینه متفرق کردن تظاهرات کنندگان امتناع می‌کنند.


حسنی مبارک بزودی سخنرانی خواهد کرد
شبکه خبری العربیه اعلام کرد که حسنی مبارک رئیس جمهور مصر تا ساعاتی دیگر سخنرانی خواهد کرد.

به گزارش العربیه، "حسنی مبارک " رئیس‌جمهور مصر که پایه‌های دولت خود را به شدت لرزان می‌بیند و طی این چند روز همچنان سکوت پیشه کرده بود، تا ساعاتی دیگر سخنرانی خواهد کرد.

این سخنرانی در حالی صورت می‌گیرد که با توجه به اوضاع ناآرام کشور بسیاری از گروه‌های سیاسی حاکم در دولت، از عدم واکنش مبارک به این اوضاع انتقاد می‌کردند.

انتظار می‌رود مبارک در این سخنرانی با ارائه برخی اصلاحات و بر آوردن برخی مطالبات سطحی مردم، سعی در آرام کردن اوضاع داشته باشد.

تحلیلگران برکناری "حبیب العادلی " وزیر کشور مصر را یکی از اقداماتی می‌دانند که ممکن است مبارک انجام دهد.

...............................سرفصل دیگرمطالب جدید.............................

هیات داوران جشنواره بیست ونهم

ماجرای سکته کروبی چه بود؟+عکس

مردمسالاری به نقل ازمرتاض هندی:مجلس آینده ازاصولگرایان خالی می شود!

ردپای دختردانشجودرترورشهیدعلی محمدی

گزینه هاشمی وخاتمی برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم

حمایت علمای سرشناس اهل سنت از حسن نصرالله

 


نوشته: در: شنبه نهم بهمن 1389 |

 
آرشيو مطالب پيشين:
 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

درباره ما


امکانات

توضيحات

No Image No Image